Europos Sąjungos šalys vis dar derasi dėl tokių dokumentų naudojimo, skelbia AFP.
Visi 4800 islandų, kurie jau gavo dvi vakcinos dozes, gali gauti ir skaitmeninius sertifikatus, pranešė sveikatos ministerija, paleidusi interneto svetainę jų platinimui tvarkyti.
„Siekiame palengvinti žmonių judėjimą tarp šalių, kad pasienyje tikrinami asmenys galėtų parodyti skiepų pažymėjimą ir būtų atleisti nuo karantino apribojimų“, – sakė ministerija.
Tačiau dokumentai dar turi būti pripažinti tarptautiniu mastu.
Islandija, kuri nėra ES narė, bet priklauso bloko Šengeno atvirų kelionių zonai, ketina įsileisti į šalį panašius pažymėjimus turinčius europiečius.
Tačiau Briuselis vis dar ieško valstybių narių konsensuso dėl sertifikatų.
Graikija idėją palaiko, siekdama sustiprinti nukentėjusią turizmo pramonę.
Vis dėlto ES sunkiasvorės šalys, Prancūzija ir Vokietija, teigia, kad sertifikatams dar per anksti, nes kol kas paskiepyta nedaug žmonių ir neaišku, ar paskiepytieji negali perduoti viruso.
Europos Komisija antradienį pranešė, kad 11 valstybių narių patvirtino, jog suteikia skiepų pažymėjimus tiems, kurie jau vakcinavosi, o dar septynios valstybės ketina pasekti jų pavyzdžiu.
Tačiau kol kas šie dokumentai neleidžia jų turėtojams laisvai keliauti ES ribose.
„Galime iš principo susitarti, kad turėtume siekti bendrų standartų ir sąveikumo. Norime išvengti sertifikato užblokavimo vien dėl to, kad vakcinos nebus pripažintos vienoje konkrečioje šalyje“, – paaiškino vienas aukšto rango ES pareigūnas.
Tikslas – išvengti situacijos, kai valstybės narės nepripažintų viena kitos skiepų dokumentų, kaip nutiko su „Covid-19“ testais, kai kai kurios ES šalys nepripažino kitų šalių atliktų tyrimų.
Dar vienas tikslas – išvengti sienų uždarymo ir kuo skubiau suteikti galimybę laisvai judėti.
„Mes nekalbame apie tai, kad vakcinuotis ir turėti skiepų pasus būtų privaloma visiems keliautojams“, – pažymėjo ES pareigūnas.
ES diplomatai ir pareigūnai taip pat pabrėžė, kad kol kas nėra aišku, ar paskiepyti žmonės gali nešioti virusą ir užkrėsti kitus nesusirgdami patys.
„Pulti diskutuoti apie sertifikatus, kai net nežinia, ar pasiskiepijęs negalėsi užkrėsti kitų, neturi prasmės“, – sakė ES diplomatas ir pridūrė, kad tikisi, jog medikų nuomonė šiuo klausimu išaiškės dar iki vasaros.
Sertifikatas arba pasas yra vienas iš daugelio klausimų, susijusių su vakcinomis, kurie išryškina ES vargus ieškant pusiausvyros: siekiant greito vakcinavimo, bet tuo pačiu užtikrinant visuomenės pasitikėjimą skiepų saugumu.
Sausio viduryje Pasaulio sveikatos organizacijos specialusis komitetas pasisakė prieš sertifikatus, bent kol kas.
Islandijos sveikatos priežiūros pareigūnai sutinka, kad dar nėra aišku, ar užsikrėtusieji po vakcinacijos gali perduoti virusą kitiems, ar ne.
Reikjavikas, kuris genetiškai išnagrinėjo visus 6000 nuo pandemijos pradžios užregistruotų teigiamų „Covid-19“ atvejų, įgyvendino griežtas priemones ir praėjusią savaitę pranešė tik apie keletą naujų infekcijų tarp 365 000 su viršum gyventojų.
Sulaikė Jungtinės Karalystės „Covid“ variantą
Islandijai pavyko sulaikyti itin užkrečiamą britišką koronaviruso variantą, kuris grasina išplisti visoje Europoje. Šaliai pavyko tai padaryti sistemingais pasienio patikrinimais, prevenciniais lankytojų karantinais ir šalyje registruotų „Covid-19“ atvejų genetinės sekos nustatymu, skelbia „Bloomberg“.
„Kol kas mums pavyko išvengti britiško varianto, – interviu Reikjavike sakė vyriausiasis šalies epidemiologas Thorolfuras Gudnasonas. – Savo pasienyje diagnozavome daugiau nei 40 asmenų, bet sugebėjome užkirsti kelią tolesniam plitimui šalies viduje.“
Britiška koronaviruso mutacija prisidėjo prie naujo karantino pačioje Jungtinėje Karalystėje ir jau yra nustatyta keliose Europos šalyse.
Danija, kuri irgi sustiprino genetinių sekų nustatymą po išgąsčio, susijusio su viruso variantu, rastu jos audinių fermose, iki šiol užregistravo 464 „B.1.1.7“ padermės atvejus.
Nors apskritai „Covid-19“ atvejų skaičius nuo gruodžio vidurio mažėja, britiškas variantas plinta nerimą keliančiu tempu, todėl ministrė pirmininkė Mette Frederiksen perspėjo, kad Danijoje jis gali tapti vyraujančia koronaviruso forma jau vasario viduryje.
Šis variantas kelia nerimą ir likusiame Šiaurės regione. Nors Norvegijoje, Švedijoje ir Suomijoje atvejų skaičius vis dar palyginti nedidelis, tikrąjį viruso paplitimo mastą sunkiau nustatyti dėl ribotų duomenų.
Islandijos sėkmę sulaikant britišką viruso variantą nulėmė daugybė veiksnių, įskaitant pozityvų gyventojų atsaką į socialinio atsiribojimo taisykles bei kitus su „Covid-19“ susijusius apribojimus, kuriuos įvedė ministrės pirmininkės Katrin Jakobsdottir vadovaujama vyriausybė.
„Kitas veiksnys yra priemonės, kurias savo pasienyje naudojame nuo praėjusių metų birželio“, – sakė Th. Gudnasonas, nurodydamas sistemingus tyrimus ir karantiną praktiškai visiems svečiams, nusileidusiems Keflaviko oro uoste.
Rezultatas toks, kad „sulaikėme 450 viruso variantų ir neleidome jiems patekti į šalį“, – sakė jis.
Tokio pobūdžio duomenys yra prieinami tik Islandijos „DeCODE Genetics“ dėka, nes ši kompanija atliko svarbų vaidmenį įgyvendinant šalies „Covid-19“ strategiją.
Nustačius 100 proc. teigiamų atvejų sekas, „galime ištirti, ar, pavyzdžiui, kai kurie viruso variantai neprasprūs pro vakciną“.