„Jeigu Vokietija nori sumažinti branduolinį potencialą ir susilpninti NATO, galbūt Lenkija, uoliai vykdanti savo įsipareigojimus [Aljansui], suprantanti riziką ir esanti NATO rytiniame sparne, galėtų šį potencialą priimti pas save“, – sakoma JAV ambasadorės Georgette Mosbacher „Twitter“ pranešime, kurį citavo Lenkijos visuomeninis radijas.

Ši žinutė yra susijusi su anksčiau paskelbtu JAV ambasadoriaus Vokietijoje Richardo Grenello raginimu Vokietijai pasilikti dalijimosi branduoliniais ginklais programoje.

R. Grenellas ketvirtadienį paskelbtame pranešime rašo, kad „patikimas branduolinis atgrasymas, taip pat lėktuvai, galintys nešti branduolinius ginklus yra esminiai NATO pajėgumai, kurie yra reikalingi šiandieniniame pasaulyje ir prie kurių Vokietija yra įsipareigojusi prisidėti“. Ambasadorius tokiu būdu reagavo į Vokietijoje vykstančius debatus dėl tolesnio dalyvavimo NATO programoje, numatančioje galimybę, kad bloko šalių lėktuvai gali nešti JAV branduolinius ginklus.

Už Vokietijos pasitraukimą iš šios programos gegužės pradžioje pasisakė Socialdemokratų partijos (SPD) frakcijos Bundestage lyderis Rolfas Muetzenichas ir šios partijos viena iš pirmininkų Saskia Esken. Vis dėlto po šių pareiškimų kanclerės Angelos Merkel vyriausybės atstovas sakė, kad Vokietija lieka branduolinio dalijimosi programoje.

Debatai dėl branduolinių ginklų dislokavimo Vokietijoje atsinaujino balandį, gynybos ministrei Annegret Kramp-Karrenbauer paskelbus apie planus įsigyti naujų lėktuvų, galinčių nešti amerikiečių branduolinius ginklus ir pakeisti dabar bundesvero naudojamus naikintuvus „Tornado“.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (107)