Pchenjano branduolinės ambicijos buvo Amerikos prezidento Donaldo Trumpo tebesitęsiančios kelionės po Aziją pagrindinė tema.
Keturias dienas truksiančiose pratybose Ramiojo vandenyno vakarinėje dalyje dalyvauja trys lėktuvnešiai – „USS Ronald Reagan“, „USS Nimitz“ ir „USS Theodore Roosevelt“, taip pat septynis Pietų Korėjos karo laivai, tarp jų trys eskadriniai minininkai, nurodė Seulo gynybos ministerija.
Pratybos su trimis lėktuvnešiais šiame regione surengtos pirmąkart per keletą dešimtmečių.
„Šiomis pratybomis siekiama pateikti stipresnį atsaką į Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų ir raketų grėsmes, taip pat parodyti pasirengimą atremti bet kokius Šiaurės provokuojamus veiksmus“, – sakė vienas ministerijos atstovas.
Branduolinių ginklų turinti Šiaurės Korėja visada pasmerkia tokias karines pratybas kaip karinės invazijos repeticijas ir kai kada atsakydama pati surengia karinių manevrų arba raketų bandymų.
JAV karo laivai surengs priešlėktuvinės gynybos, jūrų žvalgybos, aviacijos gynybos veiksmų ir kitokių operacijų mokymus, nurodė amerikiečių Karinės jūrų pajėgos.
Šie manevrai vyks po anksčiau šią savaitę įvykusių D. Trumpo vizitų Seule ir Pekine. Per jo derybas svarbiausias klausimas buvo pastangos atremti Pchenjano branduolinių ginklų grėsmę.
Trečiadienį sakydamas kalbą Pietų Korėjos parlamentui D. Trumpas perspėjo, kad Šiaurės Korėja neturėtų nuvertinti Jungtinių Valstijų, bet taip pat pasiūlė tos šalies lyderiui Kim Jong Unui geresnę ateitį, jeigu jis atsisakytų branduolinio ginklavimosi užmojų.
Šiaurės Korėja pasmerkė Trumpo „karo kurstymą“
Šiaurės Korėja šeštadienį pasmerkė, anot jos, „karą kurstančią“ JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) kelionę po Aziją ir pareiškė, kad tai tik paspartins Pchenjano pastangas sukurti visavertę branduolinio atgrasymo sistemą.
D. Trumpas šios kelionės metu ragina galingiausias regiono valstybes susivienyti prieš Šiaurės Korėjos vyriausybę ir sutelkti pastangas suvaržant Pchenjano ginkluotės programą.
Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai pareiškė, kad tai „karo kurstytojo vizitas, kuriuo siekiama sukelti konfrontaciją ir priversti Korėjos Liaudies Demokratinę Respubliką atsisakyti savigynai skirto branduolinio arsenalo“.
Iki šio pareiškimo, kurį paskelbė valstybinė naujienų agentūra KCNA, Pchenjano pareigūnai JAV vadovo kelionės viešai nekomentavo.
Įtampa dėl Šiaurės Korėjos ginkluotės programos ypač padidėjo pastaraisiais mėnesiais, kai Pchenjanas įvykdė savo šeštąjį ir iki šiol galingiausią branduolinį bandymą ir išbandė dešimtis raketų – kai kurios iš jų gali pasiekti JAV teritoriją.
Trečiadienį sakydamas kalbą Pietų Korėjos parlamente D. Trumpas įspėjo Pchenjaną nenuvertinti Jungtinių Valstijų, bet taip pat pasiūlė Šiaurės Korėjos lyderiui Kim Jong Unui geresnę ateitį, jeigu jis atsisakytų branduolinio ginklavimosi užmojų.
Atsikirsdamas į tai Pchenjanas šeštadienį pareiškė, kad D. Trumpo įspėjimai „negali mūsų išgąsdinti ar sustabdyti mūsų pažangos“, o tik „skatina mus pagreitinti pastangas siekiant didžio tikslo – užbaigti valstybės branduolinių pajėgų sukūrimą“.