JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas apie tai paskelbė sausio 9 d., atidarydamas 25-ąjį Ukrainos gynybos kontaktinės grupės (UDCG) susitikimą Ramšteino oro pajėgų bazėje Vokietijoje.
Pasak L. Austino, į paketą įtrauktos papildomos raketos Ukrainos oro gynybos sistemoms, oras-žemė raketos, šaudmenys, įranga naikintuvams F-16 ir kitos svarbios atsargos.
Iki šiol JAV kartu su sąjungininkėmis ir UDCG partnerėmis suteikė Ukrainai karinę pagalbą už daugiau nei 126 mlrd. JAV dolerių.
Susitikime Ramšteine dalyvauja ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis bei gynybos ministras Rustemas Umerovas.
Ramšteine Zelenskis ragino partneres suteikti Ukrainai pažadėtas oro gynybos sistemas
Prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino šalis partneres užbaigti žadėtų oro gynybos sistemų pristatymą ir pabrėžė licencijuotos Amerikos oro gynybos sistemų gamybos Ukrainoje svarbą. Jis tai sakė ketvirtadienį, prasidėjus 25-ajam Ukrainos gynybos kontaktinės grupės susitikimui Ramšteino oro pajėgų bazėje Vokietijoje.
„Mes kalbėjomės su JAV dėl oro gynybos sistemų ir raketų gamybos licencijavimo Ukrainoje. Ir tai gali būti reikšminga mūsų saugumo garantijų dalis. Be to, tai visiškai įmanoma“, – sakė V. Zelenskis.
Ukrainos lyderis pabrėžė, kad pastarajame NATO viršūnių susitikime prisiimti įsipareigojimai nebuvo iki galo įvykdyti.
„Mums labai reikia oro gynybos sistemų, kurias mums davėte, labai ačiū, bet labai reikia ir sistemų, kurias pažadėjote“, – sakė jis ir priminė vakarykštį Rusijos smūgį į Zaporižią, per kurį žuvo 13 žmonių, 113 buvo sužeisti. „Tai buvo tik viena diena, tik viena ataka, tik vienas oro smūgis. Turime sustabdyti Rusijos terorą. Ir jūs galite tai padaryti. Mes prašome skubiai pristatyti oro gynybos sistemas“, – sakė V. Zelenskis.
Gruodį Ukrainos prezidentas sakė ne kartą prašęs Jungtinių Valstijų suteikti Ukrainai sistemų „Patriot“ gamybos licencijas, tačiau teigiamo atsakymo negavo.
Vokietijos gynybos ministras Pistoriusas paskelbė apie daugiau oro gynybos raketų Ukrainai
Vokietija per trumpą laiką suteiks Ukrainai papildomų valdomų raketų oro gynybos sistemoms IRIS-T, ketvirtadienį per susitikimą JAV oro pajėgų bazėje Ramšteine, Vakarų Vokietijoje, paskelbė Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistoriusas.
IRIS-T raketos buvo užsakytos Vokietijos kariuomenei, tačiau bus pasiustos Ukrainai padėti atremti nesiliaujančias Rusijos atakas, sakė B. Pistoriusas. Jis atsisakė tiksliai pasakyti, kiek raketų bus pristatyta.
„Mes aprūpiname Ukrainą pirmiau nei papildome savo atsargas“, – sakė B. Pistoriusas. Artimiausiomis savaitėmis Vokietija taip pat išsiųs į Lenkiją dar 200 karių ir dvi oro gynybos sistemas „Patriot“, kad apsaugotų NATO logistikos centrą, per kurį vežama pagalba Ukrainai. Pasak B. Pistoriuso, pajėgos Lenkijoje, vadovaujamos jungtinės NATO vadovybės, bus šalyje pusmetį.
JK ir Latvijos vadovaujama koalicija užsakė Ukrainai 30 tūkst. naujų dronų
Didžiosios Britanijos gynybos ministerija ketvirtadienį pranešė, kad Jungtinės Karalystės ir Latvijos vadovaujama tarptautinė koalicija, perkanti Ukrainai nepilotuojamus orlaivius, suteiks Kyjivui 30 tūkst. naujai užsakytų dronų.
Ministerija pranešė, kad 2024 m. pradžioje sudaryta „dronų koalicija“ pateikė užsakymą už 45 mln. svarų sterlingų (55 mln. JAV dolerių), bet nenurodė, kada dronai bus pasiųsti Kyjivui. 30 tūkst. naujų nepilotuojamų orlaivių finansuoja koalicijos narės JK, Danija, Nyderlandai, Latvija ir Švedija.
Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Johnas Healey paskelbė apie užsakymą Ramšteino oro pajėgų bazėje Vokietijoje, kur susitinka Ukrainos sąjungininkės. „Šis daugiau nei 50 valstybių susitikimas siunčia aiškią žinią (Rusijos prezidentui Vladimirui) Putinui apie nepajudinamą tarptautinės bendruomenės paramą Ukrainai“, – sakoma ministerijos paskelbtame britų gynybos ministro pranešime.
Londono teigimu, naujieji bepiločiai orlaiviai bus „pažangiausi“ ir „padės Ukrainai kovoti su Rusijos agresija“. Jie leis Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms „apeiti Rusijos oro gynybą ir nusitaikyti į priešo pozicijas ir šarvuočius“.
Londonas lapkritį paskelbė, kad į dronų koalicijos bendrąjį fondą investuoja 7,5 mln. svarų sterlingų, tai padidino britų įnašą į fondą iki 15 mln. svarų. Iki šiol fondas surinko iš viso apie 73 mln. svarų.
Ramšteine J. Healey taip pat patvirtino, kad JK administruojamas Tarptautinis fondas Ukrainai, perkantis prioritetinę karinę įrangą, įskaitant oro gynybos ir artilerijos sistemas, dabar siekia daugiau nei 1,3 mlrd. svarų. Londonas skyrė 500 mln. svarų, daugiau nei 190 mln. skyrė sąjungininkės ir partnerės., pirmą kartą prisidėjo Portugalija ir Vokietija.
Naujoji Didžiosios Britanijos leiboristų vyriausybė, atėjusi į valdžią liepą, įsipareigojo iki 2030–2031 m. ir toliau skirti Ukrainai karinės pagalbos už 3 mlrd. svarų sterlingų per metus.