Senato mažumos lyderis Mitchas McConnellas paliaubų galimybę pasiūlė, jo partijai ketinant balsuoti prieš demokratų planus padidinti JAV skolinimosi limitą iki 2022 metų gruodžio. Šis pasiūlymas suteikė pagrindą deryboms, užsitęsusioms iki trečiadienio vėlaus vakaro.

„Darome gerą pažangą. Dar nepasiekėme tikslo, bet tikimės, kad galėsime pasiekti susitarimą rytoj ryte“, – po maždaug 10 valandų trukusių derybų sakė Senato demokratų daugumos lyderis Chuckas Schumeras.

Respublikonai pažadėjo neblokuoti atnaujinto trumpalaikio sprendinio ir leisti demokratams „pasinaudoti įprastomis procedūromis, kad būtų priimtas nepaprastasis skolinimosi ribos pratęsimas fiksuota dolerių suma, siekiant apmokėti dabartinio lygio išlaidas iki gruodžio“, sakoma M. McConnello pasiūlyme.

Toks susitarimas būtų pirmasis proveržis sprendžiant abiejų pagrindinių partijų ginčą, dėl kurio Jungtinėms Valstijoms yra iškilęs pavojus neįvykdyti įsipareigojimų kreditoriams po nustatyto galutinio termino – spalio 18 dienos. Jeigu iki to laiko susitarti nepavyktų, JAV ekonomika gali patirti triuškinamą smūgį ir iškiltų pasaulinės recesijos pavojus.

M. McConnellas nuo liepos tvirtino, kad demokratai gali skolinimosi ribą padidinti be respublikonų pagalbos, pasitelkdami daug pastangų reikalaujančią „biudžeto persvarstymo“ procedūrą.

Tačiau, kaip pranešama, jam nerimą sukėlė demokratų raginimai išspręsti šį klausimą pritaikant vadinamąją „branduolinę priemonę“, kad būtų susilpnintas obstrukcijos mechanizmas, dėl kurio dauguma teisės aktų Senate būtų priimami ne mažiau 60 balsų dauguma.

„Netempti gumos“

Laikinas sprendinys, dėl kurio turėtų būti balsuojama ketvirtadienį, demokratams, kontroliuojantiems tiek Baltuosius rūmus, tiek abejus Kongreso rūmus, turėtų suteikti laiko priimti sprendimą dėl skolinimosi ribos padidinimo ilgesniam laikui, nors jie vis dar atsisako siekti galutinio susitaikymo.

„McConnellas pasidavė“, – žurnalistams pareiškė senatorė Elizabeth Warren, kai buvo paskelbta žinia apie „paliaubas“.

„Ir dabar ketiname skirti savo laiką [teisės aktams, susijusiems su] vaikų priežiūra, sveikatos apsauga ir kova su klimato pokyčiais“, – pridūrė ji.

M. McConnello kompromisinis pasiūlymas buvo pateiktas prezidentui Joe Bidenui, iždo sekretorei Janet Yellen ir virtinei įtakingų verslo vadovų trečiadienį perspėjus apie „katastrofinę“ žalą, kurią sukeltų vyriausybės nemokumas.

Vis dėlto Baltųjų rūmų atsakas į respublikonų senatoriaus pasiūlymą iš pradžių atrodė netrykštantis optimizmu. J. Bideno atstovė Jen Psaki paragino „netempti gumos“, kai jau dabar yra prieinamas ilgalaikis sprendimas.

Skolinimosi limitas nustato apribojimus JAV federalinės valdžios skolinimuisi, kuris būdavo nuolat didinamas. Pastaraisiais metais kaskart, kai ši riba būdavo pasiekiama, Kongresas ją reguliariai padidindavo, dažniausiai – be didelių dramų.

Tačiau šįkart respublikonai nusprendė priešintis ir nebalsuoti už didesnį skolinimąsi, protestuodami prieš J. Bideno planus papildomai skirti trilijonus dolerių infrastruktūrai ir socialinio saugumo priemonėms vystyti.

Senato respublikonai bandė priversti demokratus panaudoti sudėtingą manevrą, vadinamą suderinimo procedūra, kad šiems tektų visa atsakomybė už skolos padidėjimą. Demokratai kol kas atsisako tai daryti, kaltindami respublikonus, kad šie laiko įkaitu valstybės finansinį pajėgumą.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)