Jungtinės Valstijos protestavo, kai Maskva rugpjūčio 1-ąją uždraudė ambasadoms samdyti Rusijos arba trečiųjų šalių piliečius. Dėl šios priežasties JAV atstovybės visoje Rusijoje turėjo atleisti beveik 200 vietos gyventojų.
Laišku kreipdamiesi į prezidentą Joe Bideną du demokratų ir du respublikonų senatoriai rašo, kad Rusija nuo seno atsižvelgdavo į vietos darbuotojų skaičių nustatydama, kiek JAV diplomatų leidžiama dirbti šalyje.
Dėl to dabar Jungtinėse Valstijose dirba apie 400 rusų diplomatų, o Rusijoje – apie 100 amerikiečių, nurodė jie.
„Šis diplomatinio atstovavimo disproporcija – nepriimtina“, – rašo senatoriai, įskaitant Senato užsienio ryšių komiteto pirmininką Bobą Menendezą ir aukšto rango respublikoną Marco Rubio.
„Rusija privalo išduoti pakankamai vizų, kad būtų priartėta prie Rusijoje tarnaujančių amerikiečių diplomatų ir rusų diplomatų, tarnaujančių Jungtinėse Valstijose, lygybės. Jeigu tokių veiksmų nebus imtasi, raginame jus pradėti išsiųsti Rusijos diplomus, kad būtų prieita prie JAV diplomatinio atstovavimo pariteto“, – pridūrė senatoriai.
Laiške sakoma, kad būtinybė atleisti vietos darbuotojus apsunkino ambasados galimybes teikgi konsulines pareigas amerikiečiams, taip pat atstovauti JAV politikos interesams.
J. Bideno administracija balandį išsiuntė 10 Rusijos diplomatų, Vašingtonui apkaltinus Maskvą kišimusi į JAV rinkimus ir kibernetinės atakos organizavimu.
Abiejų buvusių Šaltojo karo laikų priešininkių santykiai išlieka įtempti, bet šiek tiek stabilizavosi po birželį Ženevoje įvykusio J. Bideno susitikimo su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Abi šalys pasiuntė aukšto rango pareigūnus diskutuoti ginklų kontrolės klausimais ir priemones išvengti nesusipratimų.