Ko gero atspindėdamas daugumos šalies gyventojų nusivylimą dėl „Brexit" proceso, vienas kabineto ministras, išvargintas nelanksčios Theresos May strategijos, pratrūko keiksmais, kai buvo paklaustas apie ministrės pirmininkės sprendimą pateikti išjuoktąjį sandėrį dar vienam balsavimui Parlamente.

BBC korespondentas Nickas Wattas pranešė, kad paklausė parlamento nario, kodėl Th. May nusprendė pateikti savo planą jau trečiajam balsavimui, o ministras (kuris nebuvo įvardintas), esą, atsakė: „B**** žino (F*** knows - angl.). Man neberūpi. Čia visi kaip vaikštantys numirėliai.“

Nors JK vyriausybė tiki, kad per trečiąjį balsavimą pavyks surinkti daugumos parlamento narių balsus, parlamento nariai mano, kad tai beviltiška, pranešė N. Wattas ketvirtadienį vakare laidos „Newsnight“ eteryje.

Jis pasakė, kad nusivylęs ministras mano, jog būtent T. May yra kalta dėl pastaraisiais mėnesiais Britanijos politikoje vyraujančio chaoso.

„Tokioje situacijoje mes atsidūrėme dėl jos negebėjimo užmegzti paprasčiausią žmogišką pokalbį“, – N. Wattui pasakė ministras.

Ruošiasi dar vienam lemiamam balsavimui

Didžiosios Britanijos Bendruomenių Rūmai penktadienį 16.30 val. Lietuvos laiku dar kartą balsuos dėl „Brexit“ sutarties. Parlamento pirmininkas Johnas Bercow leido balsuoti dėl pasiūlymo dar kartą, nes jis „iš esmės skiriasi“ nuo ankstesnių.

Dabar planuojama sutarties dėl išstojimo iš ES paketą suskaidyti į dvi dalis. Penktadienį bus balsuojama tik dėl išstojimo sutarties, tačiau ne dėl politinės deklaracijos, reglamentuojančios būsimus santykius su ES.

Ar „Brexit“ tema labai susiskaldęs parlamentas sutartį priims, nėra aišku. Ministrė pirmininkė Theresa May ėmėsi visų priemonių, kad gautų pakankamą paramą. Ji net pasisiūlė netrukus atsistatydinti, jei parlamentas sutarčiai pritars.

„Brexit“ susitarimą kaip visumą Bendruomenių Rūmai prieš tai du kartus atmetė. Dar neseniai J. Bercow'as neleido dėl jos balsuoti trečią kartą. Jis rėmėsi 415 metų senumo taisykle, anot kurios, tas pats pasiūlymas negali būti teikiamas balsavimui kiek nori kartų.

Nauju balsavimu Londonas nori užkirsti kelią „Brexit“ nukėlimui po gegužės 22 dienos. Nes tokiu atveju šalis turėtų dalyvauti gegužės 23-26 dienomis vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose.

Penktadienį baigiasi ES nustatytas terminas, iki kurio Londonas turi pritarti bent jau „Brexit“ sutarčiai. Jei pritarimo nebus, Didžiajai Britanija gresia skyrybos su ES balandžio 12-ąją be sutarties arba labai ilgas „Brexit“ atidėjimas.

„Brexit“ sutarties pakto išskaidymo trūkumas yra tas, kad, jei sutarčiai parlamentas penktadienį ir pritartų, jo ratifikavimas dar nebūtų įmanomas. Remiantis britų išstojimo iš ES įstatymu, tam reikalingas Bendruomenių Rūmų pritarimas abiem sandorio dalims.

Vyriausybė nori išlaikyti galimybę ik išstojimo gegužės 22 dieną toliau derėtis dėl politinės deklaracijos. Priešingai nei sutartis, politinė deklaracija nėra teisės aktas. Būsimi premjerai ateityje neprivalės jos laikytis.

Todėl opozicijos lyderis Jeremy Corbynas paskelbė, kad jo partija penktadienį balsuos prieš „Brexit“ sutartį. Leiboristų frakcija negali aklai paremti „Brexit“, sakė jis. Tuo tarpu kai kurie Th. May priešininkai konservatorių partijoje atsisakė savo pasipriešinimo. Tačiau ir toliau spardosi Šiaurės Airijos protestantų partija (DUP), nuo kurios dešimties balsų yra priklausoma mažumos vyriausybė.

Už parlamento klausimus atsakinga sekretorė Andrea Leadsom paragino parlamentarus paremti sutartį ir taip garantuoti, kad Didžioji Britanijai tvarkingai paliks ES.

Britų deputatai trečiadienį balsavo dėl aštuonių premjerės „Brexit“ kurso alternatyvų - tačiau nė vienas pasiūlymas negavo daugumos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (196)