Gruodžio 10 dieną Aukštasis teismas panaikino ankstesnį magistratų teismo sprendimą, kuriuo buvo konstatuota, jog 50-mečio J. Assange'o psichikos sveikata pernelyg trapi, kad jis galėtų stoti prieš Amerikos baudžiamojo teisingumo sistemą. Be to, magistratų teismas nusprendė, jog esama rizikos, kad J. Assange'as gali pakelti prieš save ranką.

Dabar teismas spręs, ar leisti J. Assange'ui, kuriam pareikšta 18 kaltinimų dėl 500 tūkst. įslaptintų JAV karinių ir diplomatinių dokumentų paviešinimo, apskųsti Aukštojo teismo sprendimą JK Aukščiausiajam Teismui remiantis „teisės normomis dėl bendrojo intereso“.

Vašingtonas siekia, kad J. Assange'as stotų prieš teismą dėl įslaptintų dokumentų, kuriuose išsamiai aprašomi amerikiečių karinių kampanijų Afganistane ir Irake kai kurie aspektai, paviešinimo 2010 metais tinklalapyje „WikiLeaks“.

Jungtinėse Valstijose jam gali būti skirta iki 175 metų laisvės atėmimo bausmė. Visgi tikslų bausmės terminą sunku apskaičiuoti.

Spalį per dvi dienas trukusį teismo posėdį JAV teisininkai tvirtino, kad žemesnės instancijos teismo teisėjas nepakankamai atsižvelgė į kitų ekspertų nuomonę apie J. Assange'o psichikos būklę.

Jie taip pat atkreipė dėmesį į diplomatines garantijas, kad J. Assange'as nebūtų laikomas izoliuotas federaliniame griežčiausio režimo kalėjime ir juo būtų tinkamai rūpinamasi.

Patenkindami apeliacinį skundą, du Aukštojo teismo Londone teisėjai sutiko su naujomis garantijomis ir pažymėjo, kad nėra neįprasta, kai tokiose bylose „viena vyriausybė prisiima tam tikrų įsipareigojimų prieš kitą vyriausybę“.

Jei pirmadienį teismas priims J. Asange'ui nepalankią nutartį, jo byla bus grąžinta Vestminsterio magistratų teismui, kuris turės perduoti ją vidaus reikalų sekretorei Priti Patel gautiniam sprendimui priimti.

J. Assange'as nuo 2019 metų laikomas Londono Belmaršo kalėjime, nors jau atliko anksčiau kitoje byloje jam skirtą bausmę dėl paleidimo už užstatą sąlygų pažeidimo.

„WikiLeaks“ įkūrėjas septynerius metus praleido Ekvadoro ambasadoje Londone, kur 2012-aisiais pasiprašė prieglobsčio, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją, kur buvo kaltinamas lytiniais nusikaltimais. Vėliau tie kaltinimai buvo panaikinti.

Viena pacifistinių grupių koalicija ir tūkstančiai taikos aktyvistų penktadienį pasirašė pareiškimą, raginantį nedelsiant paleisti J. Assange'ą į laisvę.

Jo sužadėtinė Stella Moris sakė, kad J. Assange'as Belmaršo kalėjime praleido daugiau laiko nei daugelis kalinių, nuteistų už smurtinius nusikaltimus.

„Drąsos“ fondo (Courage Foundation) direktorius Nathanas Fulleris sakė: „Užuot kovojusi su JAV priešininkais dėl žiniasklaidos laisvės trūkumų, [prezidento Joe] Bideno administracija turėtų spręsti savo veidmainiškumo problemą.“

„Juliano Assange'o įkalinimas už tiesios apie JAV karus paviešinimą yra įžeidimas visiems, kovojantiems už taiką ir žmogaus teises“, – sakė jis.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)