JT specialioji pranešėja kankinimo klausimais Alice Jill Edwards sakė, kad tarp aukų yra ir Ukrainos civilių, ir karo belaisvių.
Ji citavo pranešimus ir liudijimus, kad kankinimai nuolat naudojami siekiant išgauti žvalgybos duomenis, priversti prisipažinti arba nubausti už paramą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.
„Įtariama praktika apima kankinimą elektros šoku, mušimą, gaubto uždėjimą, imituojamas egzekucijas ir kitus grasinimus mirtimi“, – sakoma jos pranešime. „Jei tai pasitvirtins, (...) tai gali prilygti valstybės remiamiems kankinimams,“ – teigė pranešėja.
Tariamai kankinti asmenys dažnai buvo laikomi „visiškai netinkamomis sąlygomis“ Rusijos pajėgų valdomose patalpose Ukrainoje. Pranešime išsamiai aprašyti įtariamų kankinimų padariniai: haliucinacijos, vidaus organų pažeidimai, kaulų lūžiai, insultai.
A. J. Edwards sakė, kad JT teisių ekspertai išdėstė savo susirūpinimą laiške Maskvai. Laiške sakoma, kad įtariamų kankinimų nuoseklumas ir metodai rodo „koordinavimo, planavimo ir organizavimo lygį, taip pat tiesioginį aukštesnės valdžios institucijų leidimą, apgalvotą politiką ir oficialią toleranciją“.
Specialieji pranešėjai yra nepriklausomi teisių ekspertai, paskirti JT Žmogaus teisių tarybos, bet jie nekalba JT vardu.
„Kankinimas yra karo nusikaltimas, o sistemingas arba plačiai paplitęs kankinimas yra nusikaltimas žmoniškumui“, – perspėjo A. J. Edwards. „Paklusnumas įsakymui iš aukščiau ar politinei direktyvai negali būti kankinimo pateisinimas, bet kurio su tuo susijusio asmens veiksmai turi būti ištirti ir jis turi būti nepriklausomų institucijų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn“, – sakė A. J. Edwards, šiemet ketinanti surengti faktų nustatymo misiją Ukrainoje.
„Kuo ilgiau trunka karas, tuo daugiau randasi pranešimų apie kankinimus ir kitokį nežmonišką elgesį“, – sakė A. J. Edwards ir paragino „atitinkamas institucijas garantuoti, kad civiliai ir karo belaisviai visais atvejais būtų apsaugoti ir su jais būtų elgiamasi humaniškai“.