Praėjusią savaitę prokurorai nurodė likviduoti šią grupę dėl tariamų sisteminių Konstitucijos ir „užsienio agentų“ įstatymo pažeidimų bei „ekstremizmo ir terorizmo“ toleravimo.
Spaudimas „Memorial“ daromas šalies valdžios institucijoms vykdant precedento neturintį susidorojimą su opozicija ir nepriklausomomis grupėmis, kai anksčiau šiemet buvo įkalintas pagrindinis Rusijos opozicijos politikas Aleksejus Navalnas.
„Viliuosi, kad valdžios institucijos nesiims likvidavimo, kadangi taip būtų pamintos JT vertybės, – teigė specialioji pranešėja žmogaus teisių gynėjų klausimais Mary Lawlor. – Taip pat nerimauju, kad jei yra taikomasi į „Memorial“, tik laiko klausimas, kada taikinys atsidurs ir ant likusių Rusijos pilietinės visuomenės veikėjų nugarų.“
Rusijos Aukščiausiasis teismas lapkričio 25 d. surengs svarstymą dėl prašymo likviduoti šią žmogaus teisių gynimo grupę, kuri prižiūri dar maždaug 50 savo padalinių veiklą visoje šalyje ir užsienyje.
Trečiadienį vienas „Memorial“ įkūrėjų pareiškė naujienų agentūrai AFP, kad toks žingsnis rodo, jog Kremlius pasuko diktatūros link.
Tuo metu Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pirmadienį teigė, kad „Memorial“ „jau kurį laiką turėjo problemų paisydama Rusijos įstatymų“.
1989 metais teisių gynimo aktyvistų, įskaitant Andrejų Sacharovą, įkurta grupė jau daugybę metų yra Rusijos valdžios institucijų akiratyje. Ši grupė, kuri nuolatos buvo įvardijama galima Nobelio premijos laureate, agituoja už istorinės atminties išsaugojimą Rusijoje ir kovoja su teisių pažeidimais.