Ekvadoro prezidentas Danielis Noboa įsakė ginkluotosioms pajėgoms atkurti tvarką šalyje, kurią pastaruoju metu krečia neramumai: iš kalėjimo pabėgo du gaujų lyderiai, įkaitais buvo paimti kalėjimo sargybiniai, o keliuose šalies miestuose buvo susprogdinti sprogstamieji įtaisai.
Per nusikaltėlių gaujų ir valstybės saugumo pajėgų susidūrimus Ekvadore keleto kalėjimų kaliniai įkaitais paėmė 178 kalėjimo pareigūnus. Maištaujantys kaliniai septyniuose kalėjimuose įkaitais laiko iš viso 158 kalėjimo prižiūrėtojus ir 20 administracijos darbuotojų, ketvirtadienį pranešė kalėjimų administracija.
Per dramatiškiausią išpuolį didžiausiame Ekvadoro Gvajakilio mieste grupė ginkluotų vyrų įsiveržė į televizijos TC studiją ir vieną iš vedėjų bandė priversti tiesioginiame eteryje perskaityti vieną pranešimą. Galiausiai ginkluotus vyrus įveikė kareiviai ir jie buvo suimti, tačiau tiesioginė vaizdo transliacija, užfiksavusi kaukėtų užpuolikų ir ginkluotųjų pajėgų susirėmimą, kol TC darbuotojai gulėjo ant grindų, pašiurpino Ekvadoro gyventojus.
Naujausia smurto banga prasiveržė sausio 7 dieną, kai policija atvyko į „La Regional“ kalėjimą Gvajakilio uostamiestyje, kur kalinamas liūdnai pagarsėjęs gaujos lyderis Adolfo Macías Villamaras, geriau žinomas kaip Fito. Jų planas buvo perkelti Fito į „La Roca“ – tame pačiame komplekse esantį mažesnį kalėjimą, kuris laikomas saugesniu, nes jame kali mažiau kalinių. Tačiau įžengusi į Fito kamerą, policija ją rado tuščią.
Vienas vyriausybės atstovas spaudai sakė, kad Fito apie būsimą perkėlimą slapčia buvo įspėtas dar per Kalėdas ir suspėjo pabėgti. Kada tiksliai ir kaip jis pabėgo, kol kas neaišku, tačiau dviem kalėjimo prižiūrėtojams buvo pateikti kaltinimai padėjus jam pasprukti į laisvę.
Žinia apie jo pabėgimą sukėlė riaušes mažiausiai šešiuose šalies kalėjimuose – įkaitais buvo paimta nemažai kalėjimo sargybinių. Daugelį kalėjimų, kuriuose kali garsiausi Ekvadoro gaujų nariai, kontroliuoja ne valstybė, sargybiniai ar saugumo pajėgos, o patys kaliniai. Iš kalinių, turinčių kalėjime valdžią, galima išsinuomoti atskiras kameras. Iš atsakingų asmenų taip pat galima įsigyti maisto, gėrimų ir narkotikų, kurie slapta įnešami į kalėjimą.
Viename muzikiniame vaizdo įraše, kurį rugsėjį mėnesį įrašė Fito duktė, pasirodė ir jos tėvas, užfiksuotas kalėjimo kieme. Iš šio vaizdo įrašo galima numanyti, kodėl jis nenorėjo palikti „La Regional“ kalėjimo. Jame matyti, kaip Fito glosto savo kovinį gaidį, taip pat poilsiauja su kitais kaliniais. Jo kamera erdvi, išpuošta akį rėžiančiomis freskomis ir net galinti pasigirti nuosava dušo kabina.
Fito vadovauja vienai galingiausių Ekvadoro kalinių gaujų „Los Choneros“. Tačiau egzistuoja ir kitos kalinių gaujos, kontroliuojančios kitas įkalinimo įstaigas.
Kai kuriuose kalėjimuose konkuruojančios gaujos kontroliuoja skirtingus korpusus, kuriuos retkarčiais skiria tik spygliuota viela.
Bet kokie galios pusiausvyros pokyčiai tarp gaujų ar net vidinės kovos dėl valdžios šiose aptvertose ir perpildytose erdvėse gali tapti mirtinai pavojingoms. Tai paaiškėjo 2020 metais, kai buvo nužudytas ankstesnis „Los Choneros“ lyderis Jorge Luisas Zambrano – gauja suskilo, o jos naujų atšakų nariai tapo mirtinais buvusių bendražygių priešais. 2021 metų vasario 21 dieną keturiuose kalėjimuose vienu metu tarp konkuruojančių grupuočių kilo susirėmimai – žuvo 79 kaliniai.
Nors tuo metu toks žuvusiųjų skaičius atrodė šokiruojantis, kiek vėliau tais pačiais metais per gaujų pjautynes Litoralio kalėjime, kuris priklauso tam pačiam Gvajakilio kompleksui, iš kurio pabėgo Fito, buvo nužudyta dar daugiau – 123 kaliniai.
2021 metais per interviu, kurį Fito davė Ekvadoro žurnalistams Anderssonui Boscanui ir Monicai Velasquez, kuriantiems laidą „Paz o Plomo“ („Ramybė arba švinas“), gaujos lyderis įspėjo, kad bet kokie bandymai perkelti jį ar kitus gaujos lyderius į „La Roca“ išprovokuos „staigios mirties“ scenarijų, pagal kurį „visuose kalėjimuose kils riaušės“.
Paskelbta nepaprastoji padėtis
Ekvadoras pirmadienį paskelbė nepaprastąją padėtį. Nuo lapkričio mėnesio pareigas einantis prezidentas Danielis Noboa paskelbė 60 dienų truksiančią karių mobilizaciją ir dislokavimą Ekvadoro gatvėse bei kalėjimuose. Šalies prezidentas paskelbė, kad įvedama ir komendanto valanda – kasdien nuo 23.00 iki 5.00 val.
Nepaprastosios padėties įvedimas, kaip sakė D. Noboa vaizdo įraše instagrame, suteiks ginkluotųjų pajėgų kariams „visą politinę ir teisinę paramą“, kurios jiems reikia, kad jie galėtų vykdyti savo pareigas kovoje su, jo žodžiais tariant, „narkoteroristais“.
„Nesiderėsime su teroristais ir nesiilsėsime, kol negrąžinsime taikos visiems ekvadoriečiams“, – sakė D. Noboa.
Manoma, kad 44 metų vyras, kuris, kaip teigiama, kėlė siaubą kitiems kaliniams, pabėgo likus kelioms valandoms iki policijos atvykimo. Jam greičiausiai kažkas padėjo.
„Visos valstybės pajėgos pasitelkiamos šiam itin pavojingam asmeniui surasti“, – pirmadienį šalies televizijai sakė R. Izurieta. Jis teigė, kad kalėjimų sistema nesuveikė, ir apgailestavo dėl nusikalstamų grupuočių „infiltracijos lygio“.
Gaujos lyderis nuo 2011 metų atliko 34 metų laisvės atėmimo bausmę už organizuotą nusikalstamumą, prekybą narkotikais ir žmogžudystę. Tai jau antrasis jo pabėgimas iš kalėjimo – anksčiau jis buvo pabėgęs 2013 metais ir sugautas po trijų mėnesių.
Per operaciją, kurioje dalyvavo tūkstančiai saugumo pajėgų, praėjusį rugpjūtį po kandidato į prezidentus Fernando Villavicencio nužudymo Fito buvo perkeltas į maksimaliai griežtai saugomą kalėjimą. Likus savaitei iki mirties, prieš kartelius kovojęs kandidatas F. Villavicencio teigė sulaukęs grasinimų iš Fito.
Ilgą laiką buvęs taikiu prieglobsčiu tarp didžiausių kokaino eksportuotojų Kolumbijos ir Peru, Ekvadoras pastaraisiais metais patyrė smurto proveržį, nes priešiškos viena kitai gaujos, susijusios su Meksikos ir Kolumbijos karteliais, ėmė kovoti dėl kontrolės.
Gaujų karai daugiausia vyksta šalies kalėjimuose, kur tokie nusikaltėlių lyderiai kaip Fito turi didžiulę įtaką. Nuo 2021 metų tokiuose karuose žuvo apie 460 kalinių, kurių kūnai dažnai randami sukapoti, nukirstomis galvomis arba sudeginti.
Smurto protrūkis sukėlė susirūpinimą užsienyje
Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas yra „labai sunerimęs“ dėl blogėjančios saugumo padėties Ekvadore, kai vyriausybė ir prekeivių narkotikais gaujos paskelbė vieni kitiems karą, trečiadienį sakė jo atstovas.
„Generalinis sekretorius yra labai sunerimęs dėl blogėjančios padėties šalyje ir jos žalingo poveikio ekvadoriečių gyvenimui“ ir „griežtai smerkia šiuos nusikalstamus smurto aktus“, sakė JT atstovas Stephane'as Dujarricas.
Smurto protrūkis sukėlė susirūpinimą užsienyje. Susirūpinimą pareiškė JT Generalinis Sekretorius A. Guterresas, Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pavadino gaujų veiksmus „tiesioginiu išpuoliu prieš demokratiją ir teisinę valstybę“.
Aukščiausiasis JAV diplomatas Lotynų Amerikai Brianas Nicholsas sakė, kad Vašingtonas yra „labai susirūpinęs“ dėl smurto ir grobimų, bei pažadėjo suteikti pagalbą ir „palaikyti glaudžius ryšius“ su D. Noboa komanda.
Peru pasienyje su Ekvadoru įvedė nepaprastąją padėtį. Kinijos ambasada ir konsulatai Ekvadore trečiadienį paskelbė stabdantys paslaugas visuomenei. Prancūzija ir Rusija įspėjo savo piliečius nevykti į Ekvadorą.
Geografija ir korupcija yra tarp priežasčių, dėl kurių kadaise taiki šalis tapo tarptautinio organizuoto nusikalstamumo židiniu. Ekvadoras ribojasi su dviem didžiausiomis pasaulyje kokaino gamintojomis – Kolumbija ir Peru. Manoma, kad Gvajakilio uoste, iš kurio narkotikai vežami į užsienį, dažnai konteineriuose su bananais arba legaliose siuntose, kontrolė yra silpnesnė. Tai pritraukė užsienio mafiją iš Kolumbijos, Meksikos ir Europos bei paskatino susivienyti su vietos gaujomis, kovojančiomis žiaurius karus dėl pelningų narkotikų maršrutų.