Pažymima, kad A. Lapinas susidūrė su didžiuliu žmonių trūkumu, bet jo klaida būdinga aukščiausiajai vadovybei, kuri neretai nenutuokia apie kovinių veiksmų realijas.
„Nuo karo pradžios rusiškas centralizuotas hierarchinis mąstymas (nuo viršaus į apačią), viena iš būdingiausių Rusijos ypatybių valdant Vladimirui Putinui, mūšio lauke davė priešingą rezultatą. Jis sutrukdė Kremliui blaiviai planuoti, o kai planai žlugo, sutrukdė Rusijos pajėgoms improvizuoti reaguojant į sparčiai besikeičiančius įvykius“, – aiškina dienraštis.
Buvęs Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) diplomatas, RAND vyriausiasis mokslo darbuotojas adjunktas Williamas Courtney pažymėjo, kad Rusijos valdžios vertikalė vis dar veikia, tiesa, dabar ji veikia prieš rusų tikslus. Pavyzdžiui, dėl tokios valdymo struktūros Rusijos Federacijos (RF) reakcija į netikėtus įvykius, kurie sparčiai vystosi, nepaprastai apsunkinama, o vietos mastu niekas nerodo iniciatyvos.
Taip pat kol kas neaišku, ar A. Lapino paleista taryba būtų padėjusi organizuoti atsaką į ataką. Ši tarpžinybinė institucija vienijo karininkus bei vietos ir regiono saugumo pareigūnus. Be centralizuotos institucijos RF pastangos pasipriešinti Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms yra chaotiškos ir neveiksmingos. Dabar Rusijos atsakui į įsiveržimą vienu metu bando vadovauti Vidaus reikalų ministerija, Federalinė saugumo tarnyba (FSB) ir Gynybos ministerija.
„Rusija dar tebeorganizuoja savo atsaką į Ukrainos įsiveržimą. Kol kas reaguojama pakankami lėtai ir padrikai. Iš dalies todėl, kad nėra visiškai aišku, kas viskam vadovauja“, – nurodė NATO sąjungininkų pajėgų Europoje vadas Christopheris Cavoli.
Rusijos vadovybės reakcija į Ukrainos ginkluotųjų pajėgų įsiveržimą primena pirmąsias valandas prasidėjus Jevgenijaus Prigožino ir „Wagner“ maištui.
Rusijos karo korespondentų teigimu, likus keletui dienų iki ukrainiečių įsiveržimo į Kursko sritį, A. Lapino vadovybė Maskvai nusiuntė ataskaitų, kuriose įspėjo, kad Ukrainos kariuomenė telkia pajėgas fronto linijoje. Bet kadangi panašūs manevrai anksčiau buvo naudojami grėsmei sukurti ir poveikiui daryti, Maskva į perspėjimus nesureagavo.
„Maskvoje tiesiog niekas negalvojo, kad toks scenarijus gali įvykti“, – sakė Lenkijoje įsikūrusios įmonės „Rochan Consulting“ direktorius Konradas Muzyka.
Remiantis „The Wall Street Journal“ vertinimu, gynybos planavimas buvo beveik toks pat katastrofiškas, kaip ir Rusijos įsiveržimo į Ukrainą pradžia, kai Kremlius į Ukrainą nusiuntė šarvuotosios technikos kolonų paradine rikiuote, pavertęs jas lengvu bepiločių ir prieštankinių ginklų taikiniu.
Visgi tai ne pirmas kartas, kai vadovaujant A. Lapinui susiduriama su blogo planavimo ir žmonių trūkumo deriniu. 2022 m. rugsėjo mėnesio pradžioje Ukrainos ginkluotosios pajėgos netikėtai surengė ataką Ukrainos šiaurės rytuose. Rusijos puolimo linija subyrėjo, ir Ukrainai pavyko susigrąžinti nemažai teritorijų šiaurės rytuose.
„Lapiną pažeminčiau iki eilinio, atimčiau apdovanojimus ir nusiųsčiau į priešakines linijas su automatu rankose“, – tada pareiškė Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas.
Nors Rusijos karo tinklaraštininkai kritiką vadino nesąžininga, nes A. Lapinas visai neseniai buvo perkeltas į šį rajoną, netrukus jis buvo atleistas iš pareigų. Užtat paskui jį paskyrė Rusijos ginkluotųjų pajėgų Ukrainoje vado pavaduotoju.