Dauguma analitikų mano, kad kol kas rimtesnių pokyčių Rusijos politikoje ir juo labiau politinio režimo permainų laukti nevertėtų, rašo DELFI.lv.

Pats M. Chodorkovskis per pirmą didelę spaudos konferenciją Vokietijoje, kur nuvyko iš karto po išėjimo iš kolonijos, viešai atsisakė politikos. Jis ketina užsiimti visuomenine veikla, o tai, politologų įsitikinimu, automatiškai suteiks jam politinio įtakingumo.

V. Chodorkovskio šalininkai mato jame galingą visuomeninę politinę figūrą, kol kas neatskleidžiančią savo potencialo.

Politinė situacija Rusijoje galėtų pasikeisti, jei M. Chodorkovskis užsiimtų politika, mano politikai ir politologai, apklausti leidinio „Kommersant“.

Jų nuomone, bet kokiu atveju buvęs „Jukos“ vadovas taps visuomenės nuomonės lyderiu ir darys įtakos visų pirma demokratiniam sektoriui.

Fondo „Efektyvi politika“ vadovas Glebas Pavlovskis – vienas iš tų, kurie mano, kad M. Chodorkovskis gali tapti įtakingu visuomenės veikėju. Jis pastebi, kad „nieko negalima pasakyti dėl didžiulio dulkių ir šiukšlių debesies, kuris kilo spaudoje ir socialiniuose tinklalapiuose, kur niekas nesidomi juo pačiu, tik savo pačių išgyvenimais“.

RT politikos apžvalgininko Aleksandro Nekrasovo nuomone, M. Chodorkovskis, atsisakęs politikos, bet pareiškęs, kad kovos už politinių kalinių išlaisvinimą Rusijoje, prieštarauja pats sau – darant tokius pareiškimus neįmanoma likti nuošalyje nuo politikos.

M. Chodorkovskis tampa pirmu liberaliu lyderiu, iš kurio nelaukia staigios reakcijos, parašymų socialiniuose tinklalapiuose, nedelsiant pateikiamų projektų, rašo „RBK daily“ ir pateikia tokią Andrejaus Piontkovskio nuomonę: „Manau, kad jis jokiais būdais nedalyvaus apgailėtiname bruzdesyje prie pristatomų kėdžių Maskvos Dūmoje (rinkimai į ją vyks 2014 m. rugsėjį). Kreiptis į jį, kaip į didžiulio masto verslininką, gali kokioje nors kritinėje šaliai situacijoje <...>“

Kita vertus, ekspertai aiškina Kremliaus sprendimą paleisti M. Chodorkovskį tuo, kad jis nustojo kelti grėsmę valdžiai. Ir net jei jis pakeistų sprendimą atsiriboti nuo politikos, tuo tik sustiprintų V. Putino pozicijas.

Vieno iš „Kommersant“ pašnekovų – Tarptautinio politinės ekspertizės instituto generalinio direktoriaus Jevgenijaus Minčenkos nuomone, visuomeninė veika, kurios M. Chodorkovskis neišsižada, gali pridaryti nemažai rūpesčių tokiems svarumo įgyjantiems Rusijos politikos veikėjams, kaip Aleksejus Navalnas ir Michailas Prochorovas.

Į šį aspektą atkreipia dėmesį „Nezavisimaja gazeta“: M. Chodorkovskis žais toje pat platformoje, kaip ir A. Navalnas bei M. Prochorovas. Kiekvienas gali surinkti 20 – 25 proc. rinkėjų balsų. Bet – skyrium.

Buvusio „Jukos“ vadovo paleidimas į laisvę atitinka pastarųjų mėnesių Kremliaus politiką – netrukdyti opozicijai, kuri nelinkusi į sąjungas ir šalyje yra menkai palaikoma, rašoma straipsnyje.

Kremliui M. Chodorkovskis nebaisus, įsitikinęs „Levada-centr“ vadovas Levas Gudkovas.

„Valdžiai lieka administracinis ir informacinis ištekliai. O siauroje opozicijos platformoje jos lyderiai aršiausiai konkuruos tarpusavyje ir vienas kitam trukdys“, – aiškino jis.

Na o „Vedomosti“ primena, kad iki teistumo pabaigos (už sunkius nusikaltimus – aštuoneri metai, t. y. iki 2021 m. gruodžio pabaigos) M. Chodorkovskis netekęs teisės dalyvauti rinkimuose. Jis atleistas tik nuo bausmės atlikimo, aiškino leidiniui advokatė Jelena Lukjanova. Apie teistumo panaikinimą turi būti atskirai nurodyta įsakyme.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (70)