Varšuvos meras R. Trzaskowskis, rinkimuose dalyvaujantis kaip šalies ministro pirmininko Donaldo Tusko Pilietinės platformos iškeltas kandidatas, turėjo susitikti su istoriku Karoliu Nawrockiu – prieš kurį laiką Lenkijoje dominavusios populistinės partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) kandidatu.
Tačiau vietoj vieno pagrindinių kandidatų susitikimo penktadienį televizijos žiūrovai pamatė dvejus gana chaotiškai vykusius debatus, kuriuose dalyvavo ne tie patys kandidatai. Abeji debatai vyko Konskiuose, pietinėje Lenkijoje įsikūrusiame mieste.
K. Nawrockio ir R. Trzaskowskio kampanijų rengėjai nesugebėjo susitarti, kurie televizijos kanalai turėtų rengti debatus: K. Nawrockio pusė reikalavo rinktis dešiniajam sparnui artimą transliuotoją, bet R. Trzaskowskiui tai atrodė nepriimtina.
Mažiau šansų turinčius kandidatus papiktino tai, kad jų apskirtai niekas nekvietė į debatus.
„Dviejų pasirinktų kandidatų debatai prieš pirmąjį rinkimų turą yra absoliutus skandalas ir demokratinių procedūrų pažeidimas“, – platformoje X paskelbtoje žinutėje rėžė Lenkijos Seimo pirmininkas Szymonas Holownia – dar vienas kandidatas į prezidentus.
Galiausiai dešiniesiems priimtini kanalai surengė debatus, kuriuose dalyvavo K. Nawrockis ir keturi kiti kandidatai, tačiau R. Trzaskowskio nebuvo. Po to visi nuskubėjo į sporto salę, kur buvo suplanuotas R. Trzaskowskio kampanijos renginys, ir sudalyvavo antruose debatuose.
Pagrindiniu priekaištų ir kritikos taikiniu abiejuose renginiuose tapo R. Trzaskowskis, kuris, „Politico“ duomenimis, visada buvo laikomas lyderiu. Pirmasis rinkimų turas įvyks gegužės 18 d., o antrasis, kuriame susirungs du pagrindiniai varžovai, – greičiausiai birželio 1 d.
Paskutiniai debatai prasidėjo 40 minučių vėliau, nei buvo planuota. Kadangi salėje nebuvo žiūrovų, aidintys balsai ir tuščios tribūnos tik stiprino nejaukų įspūdį.
Apskritai, R. Trzaskowskis laikėsi pakankamai užtikrintai ir kiek sutriko tik tada, kai Sz. Holownia, kurį iškėlusi partija priklauso D. Tusko valdančiajai koalicijai, suniekino jo siūlymą susitikti vien su K. Nawrockiu. Dar vienu akibrokštu tapo K. Nawrockio sumanymas pastatyti prie R. Trzaskowskio vaivorykštės spalvų vėliavą, taip pademonstruojant, kad jam ši simbolika yra svarbesnė nei Lenkijos baltos ir raudonos spalvų vėliava. R. Trzaskowskio sprendimas pakišti vaivorykštinę vėliavą po stalu išprovokavo atitinkamą kairiųjų atstovės Magdalenos Biejat reakciją.
„Man dėl jos ne gėda“, – pasakė ji ir nužingsniavusi per salę paėmė vėliavą, o grįžusi į vietą pasistatė ją priešais save.
Remiantis tuoj po debatų surengtos apklausos rezultatais, pirmauja, kaip ir anksčiau, R. Trzaskowskis, o žemesnėse vietose rikiuojasi K. Nawrockis, Sz. Holownia ir M. Biejat.
Debatai apsiėjo be faktų tikrinimo, be to, juose dalyvavę kandidatai laisvai galėjo apeiti nepatogiausius klausimus, susijusius su gynyba, saugumu, užsienio politika ir ekonomika.
Nors K. Nawrockio pasirodymas debatuose buvo išties neblogas, jam prieš akis – ganėtinai sudėtinga trajektorija, teigia Varšuvos SWPS universiteto Demokratijos studijų centro docentas Benas Stanley.
„Per visą kampaniją nepasitaikė nė akimirkos, kai būtų galima manyti, kad jis įveiks R. Trzaskowskį“, – sakė B. Stanley.
Nors K. Nawrockis atsilieka nuo R. Trzaskowskio, partijos PiS atstovai teigia, kad išvadas daryti dar anksti, nes jų partijos kandidatui yra pavykę įveikti favoritu laikytą varžovą. Taip teigdami jie primena apie 2015 metais Andrzejaus Dudos iškovotą pergalę prieš prezidentą Bronislawą Komorowskį.