Besisukiodamas Baltųjų rūmų Vakariniame sparne ir besiklausydamas platformoje X besireiškiančių dešiniųjų pažiūrų skelbėjų, E. Muskas susiimprovizavo protų telkinį, kuriame galima aptikti lojaliųjų iš Silicio slėnio, D. Trumpo rato sunkiasvorių ir ideologiškai artimų interneto auditorijos žvaigždžių, labai prisidedančių prie jo pasaulėžiūros formavimo, rašo „Politico“.
Visgi patikimiausiais E. Musko patarėjais išliko keletas vadovų, lydėjusių jį nuo pat starto verslo kelyje, tačiau neturinčių jokios patirties politikoje, teigia du su milijardieriaus aplinka susipažinę asmenys.
Tarp tų, kuriais E. Muskas pasitiki labiausiai, – ilgametis jo bičiulis Antonio Gracias, buvęs „Boring“ direktorius Steve’as Davisas ir jo žmona Nicole Hollander, kurį laiką ėjusi bendrovės X nekilnojamojo turto padalinio vadovo pareigas, ir „SpaceX“ viceprezidentas, atsakingas už personalo reikalus, Brianas Bjelde’as.
Iš politikų, su kuriais E. Muskas itin artimai bendrauja, būtina paminėti jo vyriausiąjį patarėją politikos klausimais Chrisą Youngą, buvusį Respublikonų partijos agitatorių, iš pradžių patarinėjusį E. Muskui, kaip elgtis per rinkimų kampaniją, o dabar einantį politinių veiksmų komiteto „America PAC“ finansininko pareigas. Ch. Youngas tapo dešiniąja E. Musko ranka sprendžiant visus su Vašingtonu susijusius klausimus – nuo žygių į Vartotojų finansinių operacijų apsaugos biurą iki asmeninių reikalų tvarkymo.
Į E. Musko kabinetą Eisenhowerio administracinių biurų pastate Ch. Youngas, šefo paprašytas, pristatė milžinišką televizorių, kad būtų galima žaisti vaizdo žaidimus, teigia šį faktą žinantis asmuo, kuriam buvo pažadėtas anonimiškumas.
E. Muską konsultuoja ir Katie Miller, dirbusi pirmojoje D. Trumpo administracijoje. Glaudžius ryšius jis palaiko ir su Generra Peck, savo kontaktiniu asmeniu Floridos gubernatoriaus Rono DeSantiso štabe jo prezidento rinkimų kampanijos laikais. G. Peck, buvusiai R. DeSantiso rinkimų kampanijos vadovė, praėjusią vasarą vadovavo „America PAC“. Ji ir dabar prižiūri komitetą.
E. Muskas neišėjo tradicinės politinės mokyklos: jis neturėjo progų pasisemti išminties klausydamas patyrusių vyriausybės pareigūnų. Vien intuicija pagrįstas jo požiūris, pakoreguotas atitinkamų gyvenimo aplinkybių ir patirties vadovaujant įmonei „Tesla“ per COVID-19 pandemiją, nulėmė tokią E. Musko versiją, kokią visi regime šiandieną.
„Manau, jis baiminasi dėl grėsmės meritokratijai ir vakarietiškam liberalizmui, – sakė Ryanas Girdusky, konservatyvių pažiūrų D. Trumpo šalininkas. – Jis mano, kad remdamas populistines partijas sugebės tai apsaugoti ir išgelbėti Vakarų šalis. Jis nerimauja, kad Vakaruose klestinti laisvė ir gerovė žlugs, nes mąžta gimstamumas, o „susivokusiųjų pažiūros“ („woke“ kultūra) tampa valstybine religija. Visgi jo verslo praktika ir gyvenimiška patirtis akivaizdžiai kertasi su jo reiškiama nuomone, o jo politiniai įsitikinimai nuolatos mainosi, nors, kita vertus, galima įžvelgti kryptį.“
Politikos pasaulį, lygiai kaip bet kurią kitą naują sritį, E. Muskas bando perprasti skaitydamas arba su kuo nors betarpiškai bendraudamas, sakė asmuo, kuriam teko su E. Musku susidurti vienoje iš jo įmonių (asmens tapatybė pagal susitarimą neatskleidžiama).
„Jis ypač skeptiškai vertina informaciją, teikiamą žmonių, kurie, jo įsitikinimu, turi slaptų motyvų, – paaiškino tas pats asmuo, – todėl stengdavausi būti ypač santūrus jį „mokydamas“. Beveik visada kur kas labiau išlošdavau pasufleruodamas apie ką nors paskaityti arba pasikalbėti su tiesioginiais šaltiniais.“
Siekdamas kuo greičiau perprasti vyriausybės darbo mechanizmus, E. Muskas pasistengė įsiklausyti, ką sako griežčiausi ideologijos propaguotojai D. Trumpo administracijoje. Kaip buvo rašyta „The New York Times“, glaustas instrukcijas E. Muskas neabejotinai gavo iš Stepheno Millerio ir Russello Voughto, dviejų atkaklių kovotojų prieš biurokratinį valstybės valdymą. Galima prisiminti, kad pereinamuoju laikotarpiu daugybę laiko E. Muskas praleido „Mar-a-Lago“ rezidencijoje, kur dalyvaudavo diskusijose apie federalinių departamentų vadovus D. Trumpo prezidentavimo laikotarpiu ir bendravo su tokiomis įtakingomis figūromis kaip Charlie Kirkas.
Su daugeliu Baltųjų rūmų pareigūnų E. Muskas vis dar nesibičiuliauja, tačiau jis intensyviai mezga ryšius su svarbiausiais žmonėmis, kai tenka dalyvauti vakarienėse, į kurias kartais jį atlydi jam pavaldaus DOGE (Vyriausybės efektyvumo departamentas) darbuotojai.
E. Muskas tapo artimu viceprezidento JD Vance’o draugu, ir kaip tik jis paragino D. Trumpą būtent šį žmogų pasirinkti kandidatu į atsakingą postą, teigia apie tai žinantis asmuo. E. Muskas ir JD Vance’as puikiausiai sutaria daugybe klausimų, tarkim, abu sutiko, kad reikia grąžinti į darbą DOGE darbuotoją, atsistatydinusį po to, kai paaiškėjo, jog yra kelių rasistinių komentarų autorius, abu suabejojo teismų kompetencija priimant sprendimus dėl valdžios veiksmų, pagaliau, abu sukritikavo Rumunijos sprendimą anuliuoti gruodį įvykusius prezidento rinkimus.
Visgi didžiausią nuostabą dėl savo neįprastumo kelia ta E. Musko patarėjų komanda, kurią sudaro jo X paskyros sekėjai. Kai kurie šiai internetinei ekosistemai priklausantys „Tesla“ gerbėjai bei dešiniųjų pažiūrų influenceriai jau spėjo užmegzti asmeninius ryšius su E. Musku ir daro įtaką kai kuriems iš jo sprendimų.
Toje erdvėje figūruoja ir Benas Shapiro, ideologiniu požiūriu vienas iš E. Muskui artimiausių asmenų. Tiek vienas, tiek kitas kritiškai vertina biurokratinius mechanizmus ir jaučia didžiulį neprielankumą socialinių, kultūrinių ir ideologinių problemų demaskuotojams.
Praėjus keliems mėnesiams po spalio 7 d. „Hamas“ įvykdyto išpuolio, E. Muskas kartu su B. Shapiro nuvyko į Aušvico koncentracijos stovyklą Lenkijoje, taip pat į Izraelį, kad kuo daugiau sužinotų apie žydų istoriją ir Holokaustą. Vėliau jiedu viešai pasidalijo įgytomis įžvalgomis.
„Turiu prisipažinti, kad mano supratimas [apie antisemitizmą] buvo išties naivus, – pasakė E. Muskas, kalbėdamas nuo Europos žydų asociacijos surengtos konferencijos scenos. – Bent mano bičiuliai tai laiko visišku absurdu. Ir matant tokią galybę už „Hamas“ agituojančių mitingų, surengtų kone visuose didžiuosiuose Vakarų miestuose, mane ištiko šokas. Juk mitingai vyko ir elitinių universitetų miesteliuose, kurie yra laikomi šviesuomenės centrais.“
(Vis dėlto inauguracijos dieną E. Muskas pademonstravo gestą, kuris, daugelio nuomone, buvo nacių saliutas. Pats E. Muskas tokias asociacijas paneigė.)
E. Musko X paskyroje tarpstančios politinės idėjos skinasi kelią į Baltuosius rūmus, nors dar neaišku, ar jos tenai prigis. Prieš keletą savaičių „susivokusiųjų“ kohortai priešiškas investuotojas Jamesas Fishbackas paskelbė idėją apie DOGE dividendų čekių išdavimą – planą, kaip išmokėti mokesčių mokėtojams kompensacijas apkarpant federalinį biudžetą. E. Muskas, pamatęs šį pasiūlymą, atsakė pasitarsiąs su prezidentu, o po kelių dienų idėja buvo rimtai svarstoma Baltuosiuose rūmuose.
„Lygiai kaip prezidentas, E. Muskas vertina ryžtingas idėjas, nesvarbu, iš kur jos ateina, – sakė J. Fishbackas, daręs E. Muskui spaudimą Konservatyvių politinių veiksmų konferencijos (CPAC) kuluaruose. – Kai susitikome, aš darsyk pakartojau, kaip ir kodėl turi atsirasti DOGE dividendai. Taip ir reikia kalbėti su E. Musku.“
Lemtingas lūžis kažkada Baracką Obamą rėmusio E. Musko ideologijoje įvyko 2020 metais.
Per pandemiją jis agitavo prieš karantiną ir nuo tada pasuko kryptimi, kuria judėdamas įgavo pagreitį. Ypač jį paveikė translytės dukters apsisprendimas pasikeisti lytį. Kaip teigė E. Muskas, jo vaikas jam jau miręs ir jį pražudė „susivokusiųjų virusas“. Sulig šiuo įvykiu kultūriniai klausimai tapo jo politinės tapatybės atspirties tašku.
E. Muskas neapsiribojo vien JAV politine erdve. Remiantis „NBC News“ pranešimu, dabar milijardierius remia ne mažiau kaip 18-os šalių dešiniojo sparno politinius judėjimus ir mezga asmeninius ryšius su tokiais lyderiais kaip Argentinos prezidentas Javieras Milei, Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni ir Salvadoro vadovas Nayibas Bukele.
Tiems, kurie E. Muską pažinojo kaip demokratams prijaučiantį donatorių, tokie politinio kelio vingiai atrodo sunkiai suvokiami.
„Šiandien, matydami E. Muską kone kaip antrą prezidentą arba kaip viceprezidentą, visi jaučiamės šokiruoti“, – sakė anksčiau vienoje E. Musko įmonių dirbęs asmuo.