Beveik niekas neabejoja, kad rinkimų nugalėtojo nesužinosime pirmąjį vakarą (pas mus – pirmąjį rytą). Matysime daug visokių tendencijų ir skaičiuosime aktyvumą. Mokysimės naujus vietovardžius (Macomb County, Waukesha County, Maricopa County ir t. t.). Tačiau jei rinkimai vyks taškas į tašką (o tai rodo iš esmės visi tyrimai visą kampanijos laiką), rezultatai nebus aiškūs.

Pirmąją naktį beveik neabejotinai pirmaus respublikonai – jų rinkėjai tradiciškai balsuoja rinkimų dieną, tarp jų – daugiau nedidelių kaimiškų apylinkių. Demokratai pradės lyginti rezultatus vakare, o persverti svarbiose valstijose galės tik įskaičiavus balsavimą paštu ir išankstinio balsavimo vietose.

Jei kažkurio kandidato persvara bus labai didelė (apygardose viršijanti panašius rodiklius 2020 metais), gal ir galėsime spėti kažką rimčiau pirmąsias dienas. Bet jei ne – tarkim, dėl kvailo įstatymo, Pensilvanijos balsų skaičiavimas gali užsitęsti ir savaitę. O Pensilvanijos pergalė abiem kandidatams yra svarbiausia beveik visuose realistiškuose rinkimų scenarijuose.

Taip jau buvo 2020 metais. Tada, suskaičiavus pirmus rezultatus, kurie rodė, jog jis pirmauja, Donaldo Trumpo kampanija paskelbė pergalę ir pareikalavo sustabdyti balsų skaičiavimą („Stop The Count!“), o vėliau abejojo išankstinių balsų skaičiavimo teisingumu (ir susipyko su „Fox News“, kurie paskelbė Bideno pergalę).

Steve’as Bannonas, buvęs Donaldo Trumpo 2016 metų kampanijos architektas ir populiarios tinklalaidės „War Room“ bendraautorius, jau prieš kelias dienas įspėjo klausytojus, kad naujos, Kamalai Harris palankesnės apklausos rodo, jog demokratai ruošiasi masiškai klastoti rinkimus. „Po rinkimų mūsų kiekvieną dieną laukia Stalingradas“, – pažadėjo iš kalėjimo prieš kelias dienas paleistas Bannonas.

Pats Donaldas Trumpas jau kelis kartus abejojo balsų skaičiavimo Pensilvanijoje teisingumu (politikos komentatoriai tai priėmė kaip signalą, kad tyrimai valstijoje jam nėra itin palankūs). Elonas Muskas per susitikimus su rinkėjais jau kelis sykius pakartojo paneigtus mitus apie rinkimų pažeidimus ir pasidalino suklastotu vaizdo įrašu, kuriame už Donaldą Trumpą atiduotas balsas įskaičiuojamas kaip balsas už Kamalą Harris.

Teisininkais ir teisiniais argumentais ginkluojasi ir demokratai. Kamalos Harris kampanija beveik neabejoja, kad Trumpas paskelbs pergalę dar nesuskaičiavus visų balsų (rinkimų dieną balsuojantys rinkėjai paprastai yra daug palankesni respublikonams). Buvęs FTB vyriausiasis teisininkas Andrew Weissmanas atkreipė dėmesį, kad prezidentas gali savo palaikytojams pažadėti nepersekiojimą ir net amnestiją. Be to, neseniai Aukščiausiasis Teismas labai išplėtė ir paties prezidento teisinio imuniteto ribas.

Abejones rinkimais sėja ir išorės veikėjai. Neseniai Elono Musko socialiniame tinkle X paplito suklastotas vaizdo įrašas, kuriame rinkimuose nelegaliai balsuoja haitiečiai – JAV žvalgybos tarnybos šio įrašo autorystę priskyrė Rusijos specialiosioms tarnyboms. Čia nieko nauja – netikėjimo demokratija kurstymas yra standartinė netikruose rinkimuose gyvenančių Rusijos šnipų praktika. Nieko nenustebintų ir tai, kad panašių suklastotų vaizdo įrašų rinkimų dienai jau priruošta daug daugiau.

Ar JAV gali pasikartoti 2021-ųjų sausio įvykiai? Aš manau, kad tikrai gali, o gali būti ir kas nors stipresnio.

Pirma, Trumpo abejonės rinkimais nebenustebins Respublikonų partijos vadovų – visi pasipiktinusieji (tarkime, Senato vadovas Mitchas McConnellas ar viena Atstovų Rūmų lyderių Liz Cheney) jau paliko partiją arba yra nustumti nuo valdžios. Nenustebins ir rėmėjų, nenustebins ir partijos aparato. Antra, sumanius „surasti balsus“, nebereikės remtis kvanktelėjusiu Rudy Giulianiu ar sąmokslo teoretikais – rinkimų protestams yra pasiruošta iš anksto, Donaldo Trumpo kampanijai dirba didelės teisininkų pajėgos, instruktuotos protestuoti prieš rinkimų rezultatus.

Kita vertus, skirtingai nei 2020 metais, valdžioje yra demokratai. Vargu ar pralaimėjus Trumpui siekiai sustabdyti skaičiavimą ar be įrodymų neregistruoti balsų sulauks teisėsaugos palaikymo. Teisininkai abejoja ir galimybėmis sustabdyti balsų skaičiavimą be įrodymų – praėjusį kartą respublikono rėmėjai pralaimėjo visas 65 keltas bylas. Spaudimui, protestams ir nepasitenkinimui ruošiasi ir valstijų policijos. Tačiau neramumai, riaušės, net kažkas panašaus 2021 sausio 6-ąją vykti gali – ir aš mažai abejoju, kad jie vyks.

Be to, daug neapykantos yra ir kitoje pusėje. Nors Harris rinkimų kampanijos metu gana sėkmingai tramdė savo partijos radikalus, jų taip pat esama. Pralaimėjus Harris, jie gali save įtikinti įvairiais dalykais ir imtis veiksmų. Trumpo grasinimai persekioti oponentus, jų viešas įvardijimas ir fantazijos apie jų mirtį (arba kraupus pastebėjimas, kad jei kas nors veržtųsi prie jo šaudydamas žurnalistus, jo visai nejaudintų (angl. „I don’t mind“)) prie ramybės tikrai neprisideda. Prieš kelias savaites demokratai, regis, suprato, kiek artimi yra šie rinkimai, ir po kelių nesėkmingų apklausų nusirito panikos banga. Pastarąją savaitę vėl grįžęs optimizmas yra ganėtinai karingas. Įvykus norimam įvykiui, ši pusė gana greitai patikės tuo, kuo reikia.

O gal aš klystu ir poliarizacija po rinkimų sumažės? JAV parodė pasauliui, kaip susiskaldyti, bet gal JAV parodys ir kaip susivienyti?

Pamatysime jau trečiadienį ryte. Arba nemiegokime kartu.

Visas komunikacijos eksperto Mykolo Katkaus JAV prezidento rinkimų kampanijos apžvalgas galite skaityti feisbuke.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)