Informacijos ministras Ernesto Villegasas pirmadienį vakare sakė, kad H.Chavezo medicininė būklė nepasikeitė nuo to laiko, kai prieš keturias dienas buvo pranešta apie išsivysčiusias pooperacines komplikacijas.
H.Chavezas, kuriam beveik prieš mėnesį Havanoje buvo atlikta ketvirta vėžio operacija, kenčia nuo sunkios plaučių infekcijos, nulėmusios kvėpavimo nepakankamumą.
Raginimas sausio 10 dieną ateiti į mitingą prie prezidentūros rūmų buvo paskelbtas vykstant audringiems debatams dėl to, ar H.Chavezas ir jo dabartinė vyriausybė gali likti valdžioje, jeigu jis bus pernelyg silpnas ir negalės duoti prezidento priesaikos.
Katalikų Bažnyčia pirmadienį pirmą kartą įsikišo į šiuos debatus ir perspėjo, jog būtų "moraliai nepriimtina" nepaisyti konstitucijos ir jog užsitęsęs H.Chavezo nebuvimas gali sukelti pavojų šalies stabilumui.
Tačiau kairiųjų vyriausybė ir konservatorių opozicija skirtingai interpretuoja konstituciją. H.Chavezo sąjungininkai vadina prezidento prisaikdinimą "formalumu", kurį galima atlikti ir kada nors po sausio 10-osios.
"Mes absoliučiai nieko neatmetame", - sakė Nacionalinės Asamblėjos pirmininkas Diosdado Cabello, kai per spaudos konferenciją jo buvo paklausta, ar jau atmesta H.Chavezo grįžimo iki inauguracijos galimybė.
"Tačiau nebus taip, kad ateis 10 diena, o mes nežinosime, ką darysime. Mes žinome, ką darysime", - sakė jis.
Plano dalis yra didžiulis paramos H.Chavezui mitingas, kuriame dalyvaus ir kol kas neskelbiamų užsienio valstybių lyderiai. Mitingas turi priminti apie 55 proc. balsų, kuriais kovingasis kairiųjų prezidentas spalio 7 dieną buvo išrinktas dar vienai šešerių metų kadencijai.
"Visa Venesuela ateis čia, prie ... prezidentūros rūmų, žmonės, remiantys mūsų prezidentą, žmonės, remiantys vadą Chavezą, nesuskaičiuojamomis (miniomis), ... žmonės gatvėje", - sakė D.Cabello.
Vienintelis užsienio lyderis, jau patvirtinęs savo dalyvavimą, yra Urugvajaus prezidentas Jose Mujica, kuris turi atvykti ketvirtadienį. Argentinos prezidentė Cristina Kirchner tą dieną planuoja apsilankyti Kuboje.
Tuo tarpu vienas opozicijos lyderių paragino dalyvauti gatvių protestuose, jeigu vyriausybė laikysis ir po sausio 10-osios be prezidento prisaikdinimo. Tai kelia konfrontacijos pavojų.
"Žmonės turėtų rengtis protestuoti ir sukilti prieš tai, kas bus konstitucijos nesilaikymas", - sakė opozicinės partijos "Teisingumas - pirmiausia" nacionalinis koordinatorius Julio Borgesas.
Tačiau vyriausybė užsitikrino paramą iš Lotynų Amerikos sunkiasvorės Brazilijos, kuri sakė, kad yra konstitucinis procesas tęstinumui užtikrinti tuo atveju, jeigu H.Chavezas negalės prisiekti.
Marco Aurelio Garcia, Brazilijos prezidentės Dilmos Rousseff aukšto rango patarėjas, praėjusią savaitę Havanoje susitiko su Venesuelos lyderiais ir sakė sužinojęs, kad esama "konstitucinės išlygos", jeigu H.Chavezas sausio 10 dieną nepasirodys Karakase.
Pasak patarėjo, Brazilijoje nenuogąstaujama, kad Venesuela bus destabilizuota.
M.A.Garcia nurodė, kad minėtas procesas apima 90 dienų Venesuelos lyderio nebuvimo šalyje periodo nustatymą ir to periodo pratęsimą dar 90-čiai dienų, o po to būtų sprendžiama, ar prezidentas tapo neveiksnus visam laikui.
Pagal konstituciją, jeigu prezidentas iki prisaikdinimo ar per pirmuosius ketverius iš šešerių kadencijos metų miršta arba tampa neveiksnus, per 30 dienų turi būti surengti nauji rinkimai.
Venesuelos opozicija teigia, kad pagal konstituciją sausio 10-ąją baigiasi dabartinė prezidento kadencija, o nauja negali prasidėti, kol prezidentas neduoda priesaikos.
58 metų H.Chavezas, kuriam vėžys pirmą kartą buvo diagnozuotas 2011 metų birželį, visą gydymosi laiką atsisakydavo perduoti prezidento įgaliojimus, net išvykdamas į Kubą ketvirtai ir sudėtingiausiai vėžio operacijai.
Nuo to laiko jis nepasirodė viešumoje, o praėjusią savaitę vyriausybė paskelbė, kad jam išsivystė komplikacijos - "sunki plaučių infekcija", kuri nulėmė "kvėpavimo nepakankamumą".