Šiaurės Korėja ir Kinija – ilgą laiką buvusi vienintelė atsiskyrėliškos šalies sąjungininkė – 2024 metais, minėdamos diplomatinių santykių 75-ąsias metines, metus buvo paskelbusios „Draugystės metais“. Nepaisant to, nuo balandžio nebūta jokio šalių aukšto rango kontaktų – paskutinis toks atvejis buvo, kai Pekinas į Pchenjaną išsiuntę vieną iš įtakingiausių savo pareigūnų Zhao Leji, rašo „Newsweek“.

Esminis skirtumas nuo ankstesnių „Draugystės metų“, kai 2009 metais buvo minimos 60-osios metinės, yra tas, jog apie metų uždarymo ceremoniją Pekine kalbų nebūta.

Pekino tyla – dar ne viskas. Prieš tai sklandė gandai, esą, Xi Jinpingas, susirašinėdamas su Kim Jong Unu, praleido tradicinę frazę. Reaguodamas į Kim Jong Uno sveikinimą šalies dienos proga Xi Jinpingas rašė „broliškoji Korėja“, tačiau praleido tradicinę formuluotę „draugiška kaimyninė šalis“, ką analitikai interpretuoja kaip subtilų signalą, jog Pekinas nepatenkintas dėl Pchenjano flirto su Maskva saugumo klausimais.

Sulaukusi klausimo apie tai per Kinijos užsienio reikalų ministerijos pirmadienio spaudos konferenciją, atstovė Mao Ning lakoniškai atsakė, kad šalys „yra draugiškos kaimynės ir visada galėjo pasigirti tradicine bičiulyste bei bendradarbiavimu“.

Analitikai „Newsweek“ sakė, kad stiprėjantys Maskvos ir Pchenjano saugumo santykiai Kinijai nepatinka, Pekinas jaučiasi nesmagiai dėl galimybės, jog Rusija pradės Šiaurės Korėjai tiekti ginkluotę, dėl ko situacija prie Kinijos sienų taptų labiau įtempta.

Kim Jong Unas, Sergejus Šoigu

Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkai baiminasi, jog Rusija Pchenjanui gali talkinti atsargomis ir technologine pagalba (mainais už Šiaurės Korėjos karius ir amuniciją), nes tai galėtų sustiprinti Jungtinių Tautų sankcijų ribojamas Kim Jong Uno balistinių raketų ir branduolinio ginklo programas.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Mao Ning teigia, kad Kinija yra „pasirengusi dirbti su Šiaurės Korėja saugant, stiprinant ir vystant Pekino ir Pchenjano santykius pagal abiejų šalių lyderių pasiektą tarpusavio supratimą“.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Kurtas Campbellas per lapkritį surengtą „Center for Strategic and International Studies“ renginį sakė: „Viena iš temų, kurios pastaruoju metu labiausiai erzina Kiniją, yra Šiaurės Korėjos bendradarbiavimas su Rusija. Mūsų turėtos diskusijos leidžia daryti išvadą, kad Pekinas iš mūsų sužinojo dalykų, kurių apie Šiaurės Korėjos užmojus nežinojo.“

Jo teigimu, Pchenjano ir Maskvos suartėjimas Pekinui kelia nerimą, nes Rusijos padrąsinimas gali paskatinti Šiaurės Korėją imtis veiksmų, kuriais Kinija nesuinteresuota.

JAV pareigūnai sako, kad Rusija Pchenjanui mainais už karius pažadėjo naikintuvų „MiG-29“ ir „Su-27“. Pietų Korėja skelbia, kad į Rusiją jau artimiausiu metu bus išsiųsta papildomų karių.

Kinija akcentuoja, kad į Šiaurės Korėjos ir Rusijos santykius nesikiša ir vargu, ar pademonstruos atvirą nepasitenkinimą arba artimiausiu metu sumažins ekonominę ir diplomatinę paramą Rusijai, nes partneriai „be ribų“ ir toliau sudaro vieningą frontą prieš tai, ką įvardija kaip JAV hegemoniją.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)