Prie salos keliomis kryptimis priartėjo laivų ir orlaivių. Valstybinis transliuotojas CCTV paskelbė žemėlapį, kuriame matyti šešios didelės raudonos Taivaną juosiančios zonos, kuriose vyksta pratybos.

Pastarosiomis dienomis pasirodė pranešimų, kad Kinija, reaguodama į Taivano prezidento Lai Ching-te spalio 10 d. – nacionalinę Taivano dieną – pasakytą kalbą gali pradėti manevrus.

Savo kalboje Lai Ching-te pažadėjo toliau priešintis bet kokiems Pekino ketinimams aneksuoti salą ar kėsintis į ją.

„Kinijos Respublika [formalus Taivano pavadinimas] ir Kinijos Liaudies Respublika nėra pavaldžios viena kitai“, – kreipdamasis į aikštėje priešais prezidentūrą Taipėjuje vykusią ceremoniją susirinkusią minią sakė Lai Ching-te.

„Šioje žemėje auga ir klesti demokratija ir laisvė. Kinijos Liaudies Respublika neturi teisės atstovauti Taivanui“, – pasakė Lai Ching-te.

Kinija Taivaną laiko Liaudies Respublikos dalimi ir praeityje yra ne kartą grasinusi jį pulti, perspėdama kitas šalis, ypač Jungtines Valstijas, liautis rėmus Taivaną, mat tokius veiksmus laiko kišimusi į Kinijos vidaus reikalus.

Maždaug 24 mln. gyventojų turintį demokratinį Taivaną nuo 1949 m. valdo nepriklausoma vyriausybė. Įtampa Taivano sąsiauryje išaugo po to, kai prezidentu buvo išrinktas Lai Ching-te.

Gegužę, netrukus po Lai Ching-te inauguracijos, Kinijos liaudies išlaisvinimo armija aplink Taivaną surengė dar vienas didelio masto karines pratybas.

Lai Ching-te vadovaujama nepriklausomybę palaikanti Demokratinė pažangos partija (DPP) sausį laimėjo prezidento rinkimus, sukeldama Pekinui galvos skausmą. Pekino valdančioji Komunistų partija kaltina DPP separatizmu.

Vyriausybės atstovas: Taivano prezidentas dėl Kinijos pratybų sušaukė saugumo posėdį

Taivano prezidentas Lai Ching-te dėl aplink salą vykstančių Kinijos karinių pratybų pirmadienį sušaukė „aukšto lygio“ saugumo posėdį, pranešė vyresniojo rango vyriausybės atstovas.

„Kalbant apie šio ryto pratybas, prezidentas taip pat sušaukė aukšto lygio nacionalinio saugumo posėdį ir davė aiškius nurodymus, kaip reaguoti į Kinijos karinę grėsmę bei atsakomųjų atitinkamų ministerijų veiksmų“, – kalbėdamas su žurnalistais pasakė Nacionalinio saugumo tarybos generalinis sekretorius Josephas Wu.

JAV: Kinijos karinės pratybos yra „nepateisinamos ir didina riziką paaštrinti konfliktą“

Jungtinės Valstijos sekmadienį pasmerkė Kinijos aplink Taivaną surengtas karines pratybas, sakydamos, kad jos yra „nepateisinamos ir didina riziką paaštrinti konfliktą“ bei paragindamos Pekiną laikytis santūrumo.

„Jungtinės Valstijos yra rimtai susirūpinusios dėl jungtinių Liaudies išlaisvinimo armijos karinių pratybų Taivano sąsiauryje ir aplink Taivaną“, – pasakė JAV Valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris, omenyje turėdamas Kinijos kariuomenę.

Taivanas pranešė po galimo „įsibrovimo“ sulaikęs Kinijos pilietį

Taivano pakrantės apsaugos tarnyba pirmadienį pranešė netoli vienos iš salų sulaikiusi Kinijos pilietį, į šalies teritoriją galimai „įsibrovusį“ tuo metu, kai netoli jos krantų vyksta Kinijos karinės pratybos.

„Neatmetama galimybė, kad mėginimas nedideliu laiveliu patekti į salą gali būti pilkajai zonai priskiriamas įsibrovimo atvejis, sietinas su karinėmis pratybomis“, – teigiama pakrantės apsaugos tarnybos pranešime, kuriame minima taktika, mažai besiskirianti nuo tiesioginio karo veiksmo.

Vyriškis gumine valtimi pirmadienį „neteisėtai atvyko“ į Menghu salelę, paaiškino pakrantės sargai.

Menghu sala, priklausanti Taipėjaus kontroliuojamam Kinmeno salynui, yra už maždaug šešių kilometrų nuo Siameno uostamiesčio žemyninės Kinijos Fudzijano provincijoje.

Taivano pakrantės apsaugos tarnybos paviešintame vaizdo įraše matyti, kaip pareigūnai uždeda vyriškiui plastikinius antrankius ir palydi jį į laivą.

Vyriškis ir jo valtis buvo nugabenti į Kinmeną, kur bus atliekamas tyrimas.

Pakrantės apsaugos tarnyba paaiškino „sustiprinusi savo budrumą“ ir nuolat stebinti „karštuosius saugumo taškus“ bei vykdanti „karinių objektų sekimą realiuoju laiku“.

Kinija teigia „sėkmingai užbaigusi“ karines pratybas aplink Taivaną

Kinija pirmadienį pareiškė, kad „sėkmingai užbaigė“ karines pratybas aplink Taivaną, pavadintas „Joint Sword-2024B“.

Pranešama, kad pratybų metu Pekinas dislokavo naikintuvus ir karo laivus. Kinijos kariuomenė šiuos manevrus buvo pavadinusi „griežtu perspėjimu“ Taivano „separatistų“ pajėgoms.

Kinija neatmeta galimybės panaudoti jėgą, kad į savo rankas perimtų demokratiškai valdomo Taivano kontrolę. Pirmadienį vykę manevrai buvo jau ketvirtos didelio masto Pekino pratybos per kiek daugiau nei dvejus metus.

Kinija apie 18 val. (vietos, 13 val. Lietuvos laiku), praėjus 13 valandų nuo naujausių pratybų pradžios, paskelbė, kad jos buvo „sėkmingai užbaigtos“.

Jų metu buvo „visapusiškai išbandyti karių integruoti bendrų operacijų pajėgumai“, pranešime cituojamas kariuomenės atstovas kapitonas Li Xi. „Visada didelėje parengtyje esantys teritorinės komandos kariai toliau stiprina kovinę parengtį dalyvaudami sudėtinguose mokymuose ir sužlugdys Taivano nepriklausomybės separatistų bandymus“, – tvirtino atstovas.

Aplink Taivaną nuo 5.02 val. (vietos, 0.02 val. Lietuvos laiku) iki 16.30 val. buvo pastebėti 125 Kinijos orlaiviai, įskaitant naikintuvus ir bepiločius, pranešė vienas Taivano gynybos ministerijos pareigūnas, kuris kalbėjo apie vienos dienos rekordą. Negana to, buvo pastebėta 17 karo laivų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją