Neįvardintais šaltiniais remdamasi „Yonhap“ skelbė, kad pirmadienį Daliano mieste Kinijoje nusileido aukščiausias pareigas užimantį Pchenjano pareigūną, galimai Kim Jong-uną, gabenęs lėktuvas.
Vėliau paaiškėjo, kad šie gandai - tiesa. Kinijos valstybinis transliuotojas CCTV parodė Xi Jinpingą ir Kim Jong Uną vaikštinėjančius pajūryje ir dalyvaujančius derybose šiaurės rytiniame Daliano mieste. Tuo metu valstybinė naujienų agentūra „Xinhua“ paskelbė, kad abu lyderiai susitiko pirmadienį ir antradienį.
Kim Jong Unas į Kiniją atvyko jau antrąkart nuo kovo, ir šis faktas pabrėžia Šaltojo karo laikų sąjungininkių pastangas pataisyti santykius, atvėsusius, kai Pekinas apsisprendė palaikyti Jungtinių Tautų sankcijas Šiaurės Korėjai dėl Pchenjano branduolinės veiklos.
Pekinas veikiausiai stengiasi nelikti nuošalyje po balandį įvykusio Kim Jong Uno istorinio susitikimo su Pietų Korėjos prezidentu Moon Jae-inu ir prieš birželį planuojamą jo susitikimą su D. Trumpu.
„Po mano ir draugo pirmininko pirmojo susitikimo buvo pasiekta teigiamos pažangos tiek dėl Kinijos ir KLDR (Šiaurės Korėjos) santykių, tiek dėl padėties Korėjos pusiasalyje“, – „Xinhua“ citavo Xi Jinpingą.
Pranešime taip pat cituojamas Kim Jong Unas: „Tai yra teigiami rezultatai po mano ir draugo generalinio sekretoriaus (Xi Jinpingo) istorinio susitikimo.“
D. Trumpas savo ruožtu socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė, kad pagrindinės jo diskusijos su Xi Jinpingu temos „bus prekyba, kur nutiks gerų dalykų, ir Šiaurės Korėja, kur formuojami santykiai ir pasitikėjimas“.
Paslaptingasis lėktuvas
Japonijos žiniasklaida anksčiau paskelbė nuotraukų, kuriose matyti, kaip lėktuvas, kuriuo paprastai naudojasi svarbūs Šiaurės Korėjos veikėjai, išskrenda iš Daliano, todėl buvo keliama prielaida, kad Kim Jong Unas apsilankė šiame mieste.
Xi Jinpingas sakė norintis dar kartą susitikti su Kim Jong Unu ir mėginti drauge užmegzti naudingus dvišalius santykius, užtikrinti taiką Korėjos pusiasalyje ir skatinti regiono stabilumą, paskelbė „Xinhua“.
Kovą Kim Jong Unas savo pirmojo oficialaus užsienio vizito nuvyko į Pekiną, kur pirmąkart nuo 2011 metų, kai jis paėmė į savo rankas valdžią, susitiko su Kinijos prezidentu. Šis vizitas buvo laikomas paslaptyje, kol Kim Jong Unas negrįžo į Šiaurės Korėją.
Per balandį vykusį susitikimą abi Korėjas skiriančioje Demilitarizuotoje zonoje (DMZ) Kim Jong Unas ir Moon Jae-inas sutiko siekti visiškos pusiasalio denuklearizacijos.
Jie taip pat sutiko pasiekti taikos susitarimą iki šių metų pabaigos ir surengti derybas su JAV, ir galbūt Kinija, kad pavyktų tai padaryti.
Korėjos karas, kuriame Kinija kovojo Pchenjano pusėje, 1953 metais baigėsi paliaubomis, o ne taikos sutarties pasirašymu.
Anot ekspertų, Kinija tikriausiai norės dalyvauti diskusijose dėl tokios sutarties.
Nors Kinija palaiko sankcijas Šiaurės Korėjai, analitikai mano, kad Pekinas nerimauja, jog diplomatinis atšilimas gali nuvesti iki Pchenjano ir Vašingtono susitarimo, prieštaraujančio Kinijos interesams.
Padalytas pusiasalis yra jai naudingas, nes Šiaurės Korėja yra buferinė zona su Pietų Korėja, kur dislokuoti JAV kariai. Nepaisant pastaruoju metu tvyrojusios įtampos, Pekinas tebelieka Pchenjano vienintelis svarbus sąjungininkas ir pagrindinis ekonominis partneris.
D. Trumpas savaitgalį paskelbė, kad Vašingtonas ir Pchenjanas susitarė dėl susitikimo, per kurį pirmą kartą istorijoje pareigas einantis JAV prezidentas susitiks su Šiaurės Korėjos lyderiu, datos ir vietos, tačiau išsamesnės informacijos nepateikė.
Pietų Korėjos dienraštis „Chosun Ilbo“ pirmadienį pranešė, kad susitikimas galbūt įvyks birželį Singapūre.