Po daugelį metų trukusio priešiškumo, kuris trukdė prekybiniams ryšiams ir dėl kurio nevyko aukščiausio lygio susitikimai, Australijos ministras pirmininkas Anthony Albanese sakė, kad susitikimas buvo „teigiamas ir konstruktyvus“.

Pokalbis truko vos 32 minutes ir vyko šalia G20 aukščiausiojo lygio susitikimo Balyje, tačiau jis pažymėjo didelį diplomatinį pokytį.

Australijos ir Kinijos vadovai trumpai apsikeitė nuomonėmis per 2019 metų G20 viršūnių susitikimą Japonijoje, tačiau nuo 2016 metų nebuvo surengę oficialaus susitikimo.

Kiniją supykdė Australijos noras priimti teisės aktus dėl įtakos operacijų užsienyje, uždrausti „Huawei“ sudaryti sutartis dėl 5G ryšio ir raginimas atlikti nepriklausomą tyrimą dėl koronaviruso pandemijos kilmės.

Pastaraisiais metais Pekinas įvedė sankcijas Australijos prekėms, įšaldė ministrų ryšius ir įstūmė santykius į rimčiausią krizę nuo 1989 metų Tiananmenio aikštės kruvinų įvykių.

Kinijos sankcijos taikomos Australijos produktams – nuo miežių ir anglių iki vyno, jautienos, net mišinių kūdikiams.

Xi sakė, kad anksčiau buvę šilti abiejų šalių ryšiai yra „verti puoselėjimo“. „Turėtume gerinti, palaikyti ir plėtoti savo santykius, nes jie atitinka pagrindinius abiejų šalių žmonių interesus“, – sakė jis.

Australijos gerovė didžiąja dalimi pagrįsta tuo, kad ji parduoda Kinijai išteklius, kurių šiai reikia norint paskatinti nepaprastą ekonominį pakilimą. Ji yra viena didžiausių pasaulyje geležies rūdos, naudojamos plieno gamyboje, anglių ir dujų eksportuotojų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją