Viloje, taikliai pavadintoje "Sunnylands" (Saulės žemės), JAV prezidentas Barackas Obama padovanojo Kinijos vadovui Xi Jinpingui (Si Dzinpingui) raudonmedžio suolą. Kylančios ir pasaulio arenoje jau įsitvirtinusios valstybės lyderiai taip pat 50 minučių šnekučiavosi per pasivaikščiojimą, lydimi tik savo vertėjų.
Abi pusės šį neformalų viršūnių susitikimą vadino galimybe nustatyti teigiamą toną po to, kai Xi Jinpingas šių metų kovą tapo prezidentu. Xi Jinpingas veikiausiai vadovaus Kinijai ateinantį dešimtmetį, per kurį, kaip prognozuojama, jo šalis išstums Jungtines Valstijas iš didžiausios pasaulyje ekonomikos pozicijų.
Nors abiejų šalių vyriausybės buvo aiškiai suinteresuotos įvardyti šį susitikimą sėkmingu, ekspertai pastebi, jog derybos bent jau vyko sklandžiai, o tai yra nemenkas pasiekimas, žinant, jog Vašingtonas ir Pekinas smarkiai nesutaria dėl daugelio klausimų.
"Ar jie virto geriausiais draugais? Sunku pasakyti - spėju, kad tikriausiai ne. Tačiau jie supranta vienas kitą, ir manau, kad tai svarbu", - sakė buvęs JAV centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) Kinijos reikalų analitikas Chrisas Johnsonas, dabar dirbantis Strateginių ir tarptautinių studijų centre.
"Abi pusės atrodė norinčios patikinti, jog jie gali dirbti su tuo kitu vyruku, ir manau, kad tai labai esminga", - pridūrė jis.
Tačiau abi valstybės negalėjo užtušuoti savo skirtingų pozicijų dėl kibernetinio saugumo. B.Obama kritikavo Kiniją dėl įtariamų kibernetinių atako, kurios, kaip rodo neseniai paskelbta studija, kainavo JAV ekonomikai šimtus milijardų dolerių dėl intelektinės nuosavybės vagysčių.
Jungtinės Valstijos ir Kinija susitarė palaikyti darbinio lygio dialogą, sprendžiant ginčus dėl pažeidimų kibernetinėje erdvėje.
Šis klausimas buvo iškeltas aiškiai nepatogiu metu B.Obamai, kuris šiuo metu patiria spaudimą namuose dėl paviešintos informacijos, jog JAV žvalgyba vykdo didelio masto programą, sekdama privačių internautų veiklą ir rinkdama informaciją apie milijonų amerikiečių pokalbius telefonu - esą dėl saugumo priežasčių.
Žvalgybos kontraktininkas Edwardas Snowdenas, nutekinęs detalių apie šią sekimo programą, pabėgo į Honkongą. Jeigu Jungtinės Valstijos prašys jį išduoti, ši byla gali tapti ankstyvu išbandymu, kiek yra realus Xi Jinpingo noras bendradarbiauti su B.Obama.
Atstovų Rūmų narys iš Naujojo Džersio respublikonas Chrisas Smithas, pirmininkaujantis Kongreso žemųjų rūmų Užsienio reikalų komiteto pakomitečiui dėl žmogaus teisių, išsakė nusivylimą dėl B.Obamos ir Xi Jinpingo susitikimo.
Pasak jo, B.Obama, kuris paminėjo žmogaus teisių klausimą savo įžanginiame pranešime, turėjo pradėti savo bendravimą su Kinijos lyderiu, ragindamas paleisti kalinamus aktyvistus, tarp jų Nobelio taikos premijos laureatą Liu Xiaobo (Liu Siaobo), parašiusį drąsią peticiją, kurioje pasisakoma už reformas.
"Probėgšmais užsiminti apie žmogaus teises yra tiesiog neveiksminga, ir Pekinas tai suprato būtent taip, - Ch.Smithas sakė naujienų agentūrai AFP. - Jis kalbėjosi su Nobelio taikos premijos laureato kalintoju.
Įsivaizduokit, jeigu tas Nobelio taikos premijos laureatas būtų (kovotojas su apartheidu) Nelsonas Mandela ir kad jis (B.Obama) susitiktų su (Pietų Afrikos Respublikos) lyderiu, tačiau nepaminėtų - tiesą sakant, nepareikalautų - Nelsono Mandelos paleidimo", - sakė Ch.Smithas.
"Tai nepateisinama - juolab, kad jis pats (B.Obama) yra Nobelio taikos premijos laureatas", - teigė įstatymų leidėjas.
Pasak padėjėjų, B.Obama ir Xi Jinpingas plačiai aptarė problemas, dažnai kurstančias susipriešinimą tarp Ramiojo vandenyno valstybių, įskaitant padėtį Šiaurės Korėjoje ir didėjančią trintį tarp Kinijos bei JAV sąjungininkės Japonijos dėl teritorijų Rytų Kinijos jūroje.
Xi Jinpingas, laikomas atviresniu ir labiau pasitikinčiu savimi negu susikaustymu garsėjęs jo pirmtakas Hu Jintao (Hu Dzintao), taip pat iškėlė jam dažnai rūpimą temą dėl "naujo tipo didžiųjų valstybių ryšių" kūrimo.
Šį šūkį, kad ir koks būtų aptakus, kai kas laiko prezidento raginimu Kinijai ir Jungtinėms Valstijoms vengti konfliktų, kurie istoriškai temdė santykius tarp kylančių ir jau įsitvirtinusių valstybių.