Kaip ir kitose buvusiose šio regiono sovietinėse respublikose, kalnuotojoje Kirgizijoje yra gausu gamtinių išteklių.
„Kirgizijai tai labai reikšmingas įvykis. Kyzyl-Ompolio telkinyje yra milijonai tonų titanomagnetitų“, – telkinio atidarymo ceremonijos metu sakė ministras pirmininkas Akylbekas Japarovas, omenyje turėdamas mineralus, kuriuos perdirbus gaunamas titanas.
Tarptautinės bendruomenės susidomėjimas Vidurio Azijos gamtiniais ištekliais ženkliai išaugo po to, kai Rusijai dėl šios Ukrainoje pradėto karo buvo įvesta aibė griežtų sankcijų, o jos įtaka šiame regione sumenko.
„Titanas – taurusis metalas, naudojamas įvairiose pramonės šakose, įskaitant mediciną, aviaciją ir kosminę pramonę“, – kalbėjo A. Japarovas, pridurdamas, kad telkinio eksploatavimas padės ekonomikai augti.
Galimybė eksploatuoti šiaurinėje šalies dalyje esantį Kyzyl-Ompolio telkinį, kuriame yra ir nedidelių urano atsargų, atsirado po to, kai 2019 m. buvo panaikintas draudimas vykdyti urano gavybą.
Šalyje, kuri vis dar jaučia sovietų vykdytos urano gavybos pasekmes ir kurioje yra 92 keliais milijonais tonų nuodingų ir radioaktyvių atliekų užteršti objektai, praeityje yra įvykę protestų prieš branduolinę energetiką.
Vidurio Azijoje branduolinių atliekų valymo operacijos vykdomos bendradarbiaujant su Rusijos branduolinės energetikos milžine „Rosatom“, Kazachstane, Kirgizijoje ir Uzbekijoje ketinančia statyti pirmąsias branduolines jėgaines.