H.Rowhani prezidento įgaliojimus perėmė iš Mahmoudo Ahmadinejado, kurio provokacinė politika per dvi jo ketverių metų kadencijas izoliavo Iraną tarptautiniu mastu ir pakenkė jo ekonomikai.

H.Rouhani, palyginti nuosaikių pažiūrų dvasininkas, prisiekė saugoti konstituciją ir ginti oficialią Irano Islamo Respublikos religiją.

Prisaikdinimo ceremoniją tiesiogiai transliavo valstybinė televizija.

Nenori izoliacijos ir sankcijų

Po prisaikdinimo pasakytoje kalboje H.Rowhani paminėjo kelis klausimus, kurie, pasak jo, rūpi Irano liaudžiai ir tarp kurių buvo siekis "geriau gyventi" pasaulyje, kuriame jie nebebūtų izoliuoti.

"Žmonės balsavo už nuosaikumą ... Žmonės nori geriau gyventi, būti orūs ir džiaugtis stabiliu gyvenimu. Jie nori atgauti savęs vertą poziciją tarp valstybių", - parlamentui sakė H.Rowhani.

Šis 64 metų dvasininkas oficialiai įgaliojimus perėmė šeštadienį, per ceremoniją, kurios metu gavo aukščiausiojo lyderio ajatolos Ali Khamenei pritarimą ir žadėjo siekti griežtų Vakarų sankcijų sušvelninimo.

Vakarai viliasi, kad H.Rowhani, buvęs derybininkas branduolinėse derybose, laikysis konstruktyvesnės prieigos seniai vykstančiose derybose dėl prieštaringai vertinamos Irano branduolinės programos.

Tačiau aukščiausiasis lyderis A.Khamenei taria paskutinį žodį visais strateginės reikšmės klausimais, įskaitant ir branduolines derybas.

H.Rowhani ketverių metų kadenciją pradeda Iranui susiduriant su tarptautine izoliacija ir griežtomis Europos Sąjungos (ES) bei JAV sankcijomis naftos ir bankininkystės sektoriams, kurios sukėlė rialo nuvertėjimą ir smarkiai padidino infliaciją.

Irano prezidentas H. Rowhani sekmadienį sakė, kad vienintelis būdas bendrauti su jo šalimi yra dialogas, o ne sankcijos, užsimindamas apie konfliktą su pasaulio galiomis dėl Teherano branduolinių ambicijų.

"Vienintelis kelias bendrauti su Iranu yra ... derybos lygiomis teisėmis, abipusis pasitikėjimo kūrimas, abipusė pagarba ir priešiškumo mažinimas", - pažymėjo naujasis prezidentas kalboje, kurią pasakė davęs priesaiką parlamente.

Prieš inauguraciją Izraelis vėl pažėrė kritikos

Prieš naujojo Irano prezidento inauguraciją Izraelis vėl pažėrė kritikos šaliai.

Nors Irane pasikeitė prezidentas, tačiau režimo tikslas nepakito, sekmadienį vyriausybės posėdyje Jeruzalėje pareiškė Izraelio premjeras Benyaminas Netanyahu.

"Iranas siekia sukurti branduolinį ginklą. Jo tikslas yra sunaikinti Izraelio valstybę. O tai kelia pavojų ne tik mums ir ne tik Artimiesiems Rytams, bet ir visam pasauliui. Mūsų visų pareiga yra užkirsti tam kelią", - pabrėžė B. Netanyahu.

Saudo Arabija neleido Sudano vadovui skristi į inauguraciją

Saudo Arabija sekmadienį nedavė leidimo jos oro erdve skristi lėktuvui, kuriuo Sudano prezidentas Omaras al Bashiras vyko į Irano naujojo prezidento prisaikdinimo ceremoniją, pranešė Chartumas.

Lėktuvas buvo priverstas pasukti atgal.

"Saudo (Arabijos) pareigūnai atsisakė duoti ... prezidento Bashiro lėktuvui leidimą kirsti jos oro erdvę", - sakė prezidento spaudos sekretorius Emadas Sayedas Ahmedas.

Saudo Arabija, musulmonų sunitų karalystė, ne kartą reiškė nuogąstavimus dėl prieštaringai vertinamos šiitų dominuojamo Irano branduolinės programos.

E.S.Ahmedas sakė, kad O.al Bashiras skrido ne savo įprastu prezidentiniu lėktuvu, o lėktuvu, išsinuomotu iš vienos Saudo Arabijos kompanijos.

Sudano, kur praėjusių metų pabaigoje du kartus buvo prisišvartavę iraniečių karo laivai, lyderis skrido dalyvauti Irano prezidento H. Rowhani prisaikdinimo ceremonijoje.

Toje sekmadienio ceremonijoje Irano parlamente turėjo dalyvauti 10 lyderių iš viso regiono, tarp jų – Irano artimos sąjungininkės Sirijos premjeras, pranešė iraniečiai.

Pasak E.S.Ahmedo, O.al Bashiro lėktuvui įskridus į Saudo Arabijos oro erdvę, jo pilotas informavo pareigūnus, kad turi pritarimą ir „kad skraidina prezidentą Bashirą“.

"Tačiau jie pasakė, kad lėktuvas leidimo neturi", todėl jis buvo priverstas grįžti į Chartumą.

Hagoje įsikūręs Tarptautinis Baudžiamasis Teismas 2009 ir 2010 metais išdavė du arešto orderius O.al Bashirui dėl karo nusikaltimų, nusikaltimų žmoniškumui ir genocido, susijusių su konfliktu Sudano Darfūro regione.

Sekmadienio prisaikdinimo ceremonijoje dalyvavo maždaug devyni regiono valstybių lyderiai; tai buvo pirmas kartas, kai ši Islamo Respublika išsiuntė pakvietimus visoms šalims, išskyrus Jungtines Valstijas.

Laukia ministrų kabineto

Oficialiai H.Rowhani turi dvi savaites nuo sekmadienio savo ministrų kabineto nariams paskirti, o tada konservatorių dominuojamas parlamentas turi per 10 dienų apsvarstyti jo paskyrimus.

Tačiau Irano žiniasklaida pranešė, kad jis savo vyriausybę gali pristatyti jau sekmadienį ir kad parlamentarai patvirtinimo procesą galėtų pradėti per savaitę.

Naujasis prezidentas sako, kad savo ministrų kabineto narius pasirinks iš viso politinio spektro, o žiniasklaida praneša, kad jo vyriausybėje tikriausiai dominuos Vakaruose išsilavinimą įgiję technokratai.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (24)