Panašu, kad šešėlis, kritęs ant šios šalies ir jos faktinio lyderio, kronprinco Mohammedo bin Salmano, jau išsisklaidė, nors tarptautiniuose forumuose vis dar retkarčiais pasigirsta nuogąstavimų dėl žmogaus teisių padėties Saudo Arabijoje.
Daugelyje sričių – ypač pramogų ir sporto sferose – ši šalis investavo milžiniškas sumas pinigų, kad įgyvendintų savo ambicijas tapti svarbia dalyve pasaulinėje arenoje.
Saudo Arabijos vadovybė savo vaidmenį stiprina ir diplomatijoje. Joe Bideno metais ši karalystė vis labiau vadavosi iš priklausomybės nuo JAV, kaip pagrindinės savo tarptautinės sąjungininkės.
Saudo Arabija aiškiai parodė, kad pirmiausia vadovausis tuo, ką laikys savo interesais, ir užmezgė glaudesnius santykius su tokiomis šalimis kaip Rusija ir Kinija, kurios laikomos pagrindinėmis JAV varžovėmis.
Donaldo Trumpo sugrįžimą į Baltuosius rūmus saudiečiai sutiko palankiai.
Pirmosios kadencijos metu D. Trumpas į Saudo Arabiją buvo surengęs savo pirmąjį užsienio vizitą. Dabartinei Saudo Arabijos vadovybei taip pat yra priimtinesnis jo sandoriais grįstas užsienio politikos pobūdis.
Vienas iš galimų pasiekimų, kuriuos D. Trumpas labiausiai norėtų įrašyti į savo biografiją, yra Saudo Arabijos ir Izraelio taikos susitarimas – tai būtų Abraomo susitarimų, kuriuos jis inicijavo per savo pirmąją kadenciją, kulminacija.
Tačiau karas Gazos Ruože sutrukdė ir gali padidinti kainą, kurios Saudo Arabija gali pareikalauti už šį susitarimą.
Saudo Arabija labai greitai pareiškė, jog griežtai atmeta D. Trumpo planą dėl Gazos Ruožo – perkelti visus palestiniečius ir atstatyti jį kaip kurortinę zoną.
Tai paskatino karalystę kartu su kitomis arabų valstybėmis bandyti parengti alternatyvų planą, pagal kurį Gazos Ruožo gyventojai liktų gyventi savo krašte, kol anklavas būtų atstatytas, ir kuris galiausiai atvestų prie dviejų valstybių sprendimo.
Tačiau panašu, kad toks planas kirstųsi su dabartine D. Trumpo administracijos mąstysena ir jos politika tiek Gazos Ruožo, tiek okupuoto Vakarų Kranto atžvilgiu.
Nuo to, kaip šis klausimas bus išspręstas, priklausys tolesnė Saudo Arabijos ir JAV santykių dinamika, rašo BBC.
Kol kas akivaizdu tik tai, kad Saudo Arabija neketina žaboti savo siekių tapti svaria pasaulinės diplomatijos veikėja.