Spalio pradžioje Slovakijoje atsistatydino sveikatos apsaugos ministrė Zuzana Dolinkova. Ji yra socialdemokratų partijos „Balsas – socialdemokratija“ – nuosaikios politinės jėgos premjero Roberto Fico, centro kairės partijos „Smer-SD“ („Kursas-socialdemokratija“) lyderio, vyriausybėje, – atstovė.

Z. Dolinkova, ministerijai vadovavusi mažiau nei metus, savo sprendimą aiškino nesutarimais dėl biudžeto, kuriame numatyta smarkiai sumažinti sveikatos apsaugos sistemos finansavimą. Tačiau pagrindinė priežastis greičiausiai buvo vyriausybės įgaliotinio COVID-19 pandemijai tirti Peterio Kotlaro prieš savaitę paskelbtas pranešimas.

Šiame pranešime ne tik suabejota pačiu pandemijos egzistavimu, bet ir paraginta Slovakijoje uždrausti skiepyti mRNA vakcinomis, kurias sukūrė Vakarų bendrovės, tokios kaip „Biontech/Pfizer“ ir „Moderna“. Daugelis ekspertų nesutinka su tokiomis išvadomis. Jų teigimu, šios vakcinos padėjo gerokai sumažinti mirčių nuo koronaviruso skaičių ir sušvelninti pandemijos padarinius.

Būtent šiai tezei prieštarauja P. Kotlaras. „Rimčiausia visos šios dirbtinės operacijos, pavadintos COVID-19 pandemija, pasekmė – grėsmė žmonių sveikatai ir planetos gyventojų, kurie instintyviai turėtų paklusti, naivumo patvirtinimas“, – pareiškė vyriausybės įgaliotinis.

Slovakijoje į valdžią atėjo antivakseriai

Valdančiajai koalicijai priklausančios dešiniosios konservatyvios Slovakijos nacionalinės partijos atstovas Peteris Kotlaras COVID pandemijos metu per „YouTube“ ne kartą yra pasisakęs prieš tuometinės vyriausybės taikomas priemones, pavyzdžiui, vakcinaciją. Analitikų nuomone, tai jam pelnė didelį populiarumą, kuris vėliau padėjo tapti parlamento deputatu.

P. Kotlaro raginimą uždrausti mRNA vakcinas palaikė ir pats ministras pirmininkas R. Fico. „Visi žinote, kad asmeniškai aš visada buvau prieš skiepijimą eksperimentinėmis COVID vakcinomis“, – priminė premjeras kreipimesi į tautą, paskelbtame socialiniame tinkle „Facebook“.

Ir pridūrė neva turįs „nemažai pažįstamų“, susidūrusių su rimtais sveikatos sutrikimais po skiepijimosi COVID vakcina. R. Fico taip pat paragino P. Kotlarą išsiaiškinti, kas konkrečiai Slovakijoje praturtėjo „nebūtinų medicinos medžiagų ir vakcinų pirkimų sąskaita“.

Didelis Slovakijos mirtingumas per pandemiją

Slovakija buvo viena iš labiausiai nuo pandemijos nukentėjusių šalių pasaulyje pagal mirčių skaičių. Šioje penkis milijonus gyventojų turinčioje Vidurio Europos valstybėje nuo COVID mirė daugiau kaip 21 000 žmonių. Analitikų manymu, prie to prisidėjo ne tik prasta ir nepakankamai finansuojama sveikatos apsaugos sistema, bet ir dezinformacijos kampanijos, nepasitikėjimas šiuolaikinėmis vakarietiškomis vakcinomis ir netinkamas paties COVID pavojaus įvertinimas.

Toks nepasitikėjimas lėmė, kad daugelis slovakų atsisakė vakarietiškų vakcinų ir panoro skiepytis tik rusiška vakcina „Sputnik V“. 2021 m. pavasarį tuometinis ministras pirmininkas Igoris Matovičius nusiuntė vyriausybės delegaciją į Maskvą, – šio vizito tikslas buvo apsirūpinti „Sputnik V“ vakcinos atsargomis. Tačiau ES nepripažinus rusiškos vakcinos, ji galiausiai nebuvo naudojama ir Slovakijoje, o įsigytą preparatą teko sunaikinti.

Kodėl Slovakija nenori bendradarbiauti su PSO

Visgi ministro pirmininko Roberto Fico vyriausybė ir toliau neigiamai vertina mRNA vakcinas ir abejoja, ar pandemija iš tikrųjų įvyko. Pirmiausia ji paskelbė nutraukianti bendradarbiavimą su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) COVID klausimu.

„Parodykime bent jau kartu teisingą gestą ir sustabdykime mRNA vaistų naudojimą, kol bus įrodytas jų veiksmingumas ir saugumas“, – per savo pranešimą reikalavo Peteris Kotlaras. Pasak jo, rimčiausia dokumento išvada yra ta, kad tokie preparatai keičia žmogaus DNR. Vakcinos nuo mRNA buvo nepakankamai ištirtos, todėl yra pavojingos, įsitikinęs P. Kotlaras.

„Tai rodo, iki ko Slovakija priėjo po metus trukusio Roberto Fico valdymo, – interviu DW įvykius komentavo politologas Grigorijus Mesežnikovas, Bratislavos Socialinių problemų tyrimų instituto (IVO) vadovas. – Juk COVID pandemijos metu R. Fico buvo bene aukščiausio rango antivakcininio judėjimo lyderis ne tik Slovakijoje, bet ir visoje Europoje.“

Mokslininkai ir opozicija pasipiktinę

„Negalima kovoti su antimoksliniais faktais, – sakė atsistatydinusi sveikatos apsaugos ministrė Z. Dolinkova, pranešdama apie savo atsistatydinimą. – Pono Kotlaro idėjos ir toliau palaikomos valdančiojoje koalicijoje, nors pasauliniuose mokslo sluoksniuose jos neturi jokio palaikymo.“

Prieš pradedant naudoti mRNA vakcinas per pandemiją Europos vaistų agentūra (EMA) atliko kruopščiausius testus. 2023 m. Nobelio medicinos premija buvo paskirta Katalinai Karikó ir Drew Weissmanui, kurie, atradę mRNA technologiją, prisidėjo prie vakcinų nuo koronavirusų kūrimo.

Nenuostabu, kad Slovakijoje kilo didelis pasipiktinimas dėl vyriausybės įgaliotinio pranešimo. Net Slovakijos visuomeninė-teisinė žiniasklaida, patirianti vis didesnį vyriausybės spaudimą, jo išvadas pavadino melagingomis.

Daugelis gydytojų ir mokslininkų pasibaisėjo dar labiau. „Kaip mokslininkai, ilgą laiką dalyvaujantys virusų tyrimuose, esame labai sunerimę dėl P. Kotlaro visuomenei pateiktų teiginių“, – pabrėžiama grupės ekspertų pareiškime, išplatintame Slovakijos mokslų akademijos interneto svetainėje. – Išsakytos nuomonės verčia abejoti faktais, kuriuos patikrino ir pripažino pasaulio ekspertų bendruomenė bei kompetentingos institucijos, ir kelia visuomenės susirūpinimą.

Opozicija taip pat protestuoja prieš P. Kotlaro pranešimą ir jo išvadas. „Jei būtų surengtos „beprasmiškumo“ varžybos, Peteris Kotlaras jas laimėtų. Pandemijos tyrimo įgaliotinis nepateikia nei analizių, nei įrodymų, bet piktnaudžiauja savo padėtimi skleisdamas pavojingą dezinformaciją“, – žurnalistams sakė parlamento deputatas, atstovaujantis didžiausiai opozicinei partijai „Progresyvioji Slovakija“, ir parlamento sveikatos komiteto pirmininko pavaduotojas Oskaras Dvorakas.