„Baltųjų rūmų dokumente, anonsuojančiame naujus tarifus, teigiama, kad minimalus 10 proc. importo tarifas taikomas „visoms šalims“. O kitoms – pavyzdžiui, ES, Kinijai, Izraeliui ir daugybei kitų – įvedami kur kas didesni tarifai.
Tai reiškia, jog Kremliui taikomas papildomas 10 proc. muitas? Net jei Rusijos nebuvo Trumpo rodytoje lentelėje?
Nepanašu. Neoficialiai įvairiose žiniasklaidos priemonėse cituojami administracijos pareigūnai sako, kad Rusijai, Kubai, Baltarusijai, Šiaurės Korėjai įsako nuostatos negalioja. Apie tai užsiminė ir Prekybos sekretorius Howardas Lutnickas. Nes joms esą ir taip taikomos sankcijos, todėl prekyba beveik nevyksta ar neturi vykti“, – rašo L. Kojala.
Kaip pastebi GSSC direktorius, prekyba tarp JAV ir Rusijos visgi egzistuoja ir net didesnė nei su kai kuriomis kitomis šalimis, kurioms muitai įvesti.
„JAV 2024-aisiais iš Rusijos importavo prekių už daugiau nei 3 mlrd. dolerių – apie dešimtkart mažiau, nei 2021-aisiais. Galbūt daliai šio importo, kaip skelbiama, jau dabar taikomi didesni tarifai nei naujas minimalus.
Visgi tai nepaaiškina išimties dėl to, jog esą prekybos apimtys menkos, nes, pavyzdžiui, importo iš Angolos vertė dar mažesnė, tačiau tarifas įvestas. Kaip ir sankcijų faktas – Iranui tarifai buvo pritaikyti, nors JAV taikomų sankcijų apimtis didelė. Minėtos keturios valstybės tikrai nėra vienintelės, kurioms JAV taiko ekonominio spaudimo priemones.
Akivaizdu, kad tarifai Rusijai nėra esmė. Visame turbulencijos po Trumpo anonso fone Kremliui svarbiau apie 8 proc. nukritusi „Brent“ naftos kaina. Raudonuoja ir Rusijos akcijų birža. Visgi pagrįsti šias išimtis viešai išsakomais argumentais sudėtinga“, – komentuoja L. Kojala.
„Delfi“ primena, kad šeštadienį įsigaliojo dalis D. Trumpo paskelbtų importo muitų, galinčių sukelti kitų šalių atsaką ir paveikti pasaulinę prekybą.
Dešimties procentų „bazinis“ tarifas įsigaliojo vidurnaktį iš penktadienio į šeštadienį. Jis taikomas daugeliui į JAV importuojančių šalių, išskyrus Meksiką ir Kanadą. Balandžio 9 d. apie 60-iai prekybos partnerių, įskaitant Europos Sąjungą, Japoniją ir Kiniją, įsigalios dar didesni muitų tarifai, pritaikyti atskirai kiekvienai šaliai.