Sprendimas priimtas po savaitę trukusio teisėjo nušalinimo, dėl kurio politikai sulaukė kaltinimų dėl kišimosi į tyrimo procesą.
Tarekas Bitaras, teisėjas, vadovaujantis tyrimui dėl daugiausiai aukų pareikalavusios nelaimės Libane taikos metu, praėjusį pirmadienį turėjo sustabdyti savo darbą, kai vienas nelaimę sukėlusiu aplaidumu įtariamas buvęs ministras paprašė Beiruto teismo teisėją pakeisti.
Kiti du buvę ministrai, taip pat įtariami aplaidumu, po kelių dienų pateikė panašius prašymus.
Tyrimo sustabdymas išprovokavo žmogaus teisių gynėjų ir sprogimo aukų artimųjų kritiką politiniams lyderiams, vasarį jau nušalinusiems pirmą tyrimui vadovavusį teisėją Fadi Sawaną, kai jis pradėjo judinti aukšto rango pareigūnus.
Pirmadienį „Beiruto apeliacinis teismas, vadovaujamas teisėjo Nassibo Elia, atmetė ieškinius“, kuriuos pateikė buvę ministrai Nohadas Machnoukas, Ali Hasanas Khalilas ir Ghazi Zeiteras. Visi jie taip pat yra įstatymų leidėjai, pranešė teismo pareigūnas naujienų agentūrai AFP.
„Teismo požiūriu, jis neturi prerogatyvų priimti sprendimą šiuo klausimu“, – pridūrė pareigūnas.
Minėtas iš karto įsigaliojęs teismo sprendimas leidžia T. Bitarui „tą pačią akimirką atnaujinti tyrimą“, sakė teismo pareigūnas.
T. Bitaras turėtų iškviesti tris minėtus įstatymų leidėjus duoti parodymus, kol spalio 19 dieną parlamentas nesugrįžo į sesiją ir jie negali pasinaudoti neliečiamybe, nurodė pareigūnas.
2020 metų rugpjūčio 4 dieną įvykęs šimtų tonų nesaugiai laikytų amonio nitrato trąšų atsargų sprogimas uosto sandėlyje buvo vienas didžiausių nebranduolinių sprogimų pasaulio istorijoje.
Sprogimo banga, kuri buvo juntama net Kipre, sunaikino dalį sostinės, nusinešė 215 žmonių gyvybes ir tūkstančius sužeidė. Kai kurie jų buvo už kelių kilometrų nuo sprogimo vietos.
Libano pareigūnai ne kartą atsisakė tarptautinio tyrimo ir strigdė procesą vietoje.
Praėjusį mėnesį parlamentas atmetė T. Bitaro prašymą apklausti tris įstatymų leidėjus pareiškęs, kad parlamento pareigūnus gali apklausti tik specialus teismas.
Jungtinės Tautos ir Prancūzija po to, kai praėjusią savaitę buvo sustabdytas tyrimas, paragino Libaną tęsti ir vykdyti skaidrų tyrimą.
Žmogaus teises ginančios tarptautinės organizacijos „Human Rights Watch“ ir „Amnesty International“ kaltina valdžios institucijas įžūliu trukdymu teisingumui ir aukų šeimų interesų nepaisymu.
Trečiadienį žuvusiųjų artimieji surengė protestą, perspėdami pareigūnus nekartoti to, ką padarė T. Bitaro pirmtakui F. Sawanui.