Penktadienį teroristinių išpuolių metu Prancūzijos sostinėje žuvo 129 žmonės, daugiau nei 300 buvo sužaloti.

Neringa gyvena už kampo nuo tos vietos, kur buvo apšaudyti du barai – „Le Petit Cambodge“ ir „Le Carillon“.

„Mes tą vakarą su drauge buvome išėjusios išgerti taurės vyno Fontaine au Roi gatvėje, kurioje, kaip po to paaiškėjo, buvo sušaudyti 5 žmonės. Apie 22.30 val. barui policija liepė užsirakinti ir išjungti šviesas, uždengti langus sunkiomis raudonomis užuolaidomis, o žmones kaip nors paslėpti. Mus nuvedė į už baro esančias pagalbines patalpas, kur mažoje erdvėje susispaudę stovėjome mažiausiai pusantros valandos, vis ramindami ir tildydami vieni kitus“, - DELFI pasakojo ji.

Lietuvė pripažino iš pradžių skeptiškai vertinusi tokias saugumo priemones.

„Kad tai yra jau tikrai rimta supratau tik tada, kai visi aplink ėmė ieškoti informacijos internete ir sužinojome naujienas apie „Stade de France“, o po to ir mūsų pačių Fontaine au Roi gatvę. Tuo metu stojo visiška tyla. Patalpoje buvo moteris su kūdikiu ant rankų, mama verkė, nes turbūt jautėsi tragiškai, kad čia pateko su vaikeliu, o tada pradėjo garsiai verkti ir kūdikis. Buvo trumpas panikos momentas, kad dabar mus tikrai suras“, - kraupius to vakaro išgyvenimus prisiminė ji.

„Visi ėmė skambinti artimiesiems. Mano telefonas kaito, nuo visų draugų ir kolegų klausimų, kur aš. Akivaizdu, kad po atsakymo, kad slepiuosi bare, - kad ir koks raminantis buvo mano tonas - žinučių ir skambučių skaičius tik didėjo. Nebuvo nei panikos, nei baimės, nei ašarų. Tik žinojimas, kad grėsmė jau praėjo, ir laimei jie pasirinko kitą kryptį ir nekilo mūsų gatve aukštyn. Mūsų laimė, kitų dešimties žmonių tragedija...“, - pasakojo Neringa.

Kai toje pačioje gatvėje teroristai šaudė į žmones, baro lankytojai dar nieko nenujautė, o dalis jų ėjo į lauką parūkyti.

„Jeigu žudikai, kurie šaudė prie tų dviejų kavinių, būtų ėję ta pačia gatve aukštyn, mūsų baras būtų buvęs nuostabus taikinys, nes jis yra ilgas ir su dideliais langais. Be to, daugybė žmonų tiesiog stovėjo prie baro“, - kalbėjo mergina.

Maždaug po pusantros valandos atvykusi policija leido norintiems išeiti iš slėptuvės, tačiau pareigūnai nepatarė niekur važiuoti.

„Tuo metu dar vyko įkaitų drama „Bataclan“. Baro darbuotojai sakė, kad baras liks atidarytas ir leis pasilikti visiems norintiems tiek, kiek reikės. Manau, kad nemažai žmonių pasinaudojo šiuo pasiūlymu, nes tikrai buvo panikuojančių ir sakančių, kad jie niekur neis. O mes su drauge nusprendėme parbėgti, bėgome per tuščias gatves, kuriose buvo nemažai policija. Gatvė, kurioje gyvenu, buvo uždaryta, bėgome slėpdamosis už automobilių. Taigi apie 1.05 val. Aš jau buvau namuose, netrukus o to išgirdau, kad baigėsi įkaitų drama „Bataclan“, - prisiminė mergina.
Ji pasakoja, kad daug žmonių tą naktį apskritai niekur nevažiavo iš Paryžiaus: „Labai daug mano draugų liko nakvoti viešbučiuose tame rajone, kuriame ir buvo“.

Pasak jos, Respublikos aikštė nuo „Charlie Hebdo“ įvykių vis dar yra didysis simbolis antiterorizmo ir prancūzų solidarumo negyventi baimėje.

„Deja, penktadienį viename liberaliausių Paryžiaus rajonų atsivėrė dar penkios žaizdos, dar penkios vietos, paženklintos terorizmu. Tai, kas įvyko yra nesuvokiama. Ir vakar, ir šiandien čia būriuojasi žmonės, dega žvakes ir neša gėles... Paryžiečiai nori gyventi toliau. Kavinės atidarytos, ir praeiviai vaikštinėja palei saulėtą Saint Martin kanalą. Solidarumas gyventi toliau. Tik visų mintyse viena: ten galėjome būti mes. Teroristai, prisiėmę atsakomybę už penktadienio įvykius, sako, kad Prancūzija ir toliau liks jų taikiklyje. Ten vis dar bet kada galime būti mes, bet negalima sustoti gyventi“, - kalbėjo mergina.

SVARBIAUSI FAKTAI, ŽINOMI IKI ŠIOL:

- Prancūzija ėmėsi „plataus masto“ antskrydžių prieš „Islamo valstybės“ pozicijas Rakoje. Iš viso numesta 20 bombų, sunaikinta vadavietė, džihadistų verbavimo centras, ginklų sandėlis ir teroristų mokymų stovykla;

- Spėjama, kad su teroristiniais išpuoliais Paryžiuje susiję trys broliai. Vienas iš jų laisvėje ir slapstosi. Paaiškėjo, kad Prancūzijos policija apklausė įtariamąjį teroristą ir paleido į laisvę – tai nutiko kelios valandos po išpuolių virtinės;

- Teroristinių atakų aukų skaičius Prancūzijos sostinėje siekia 129, keli šimtai sužeisti.

- Vienoje iš centrinių Paryžiaus aikščių sekmadienį kilo panika, netrukus paaiškėjo, kad pavojaus būta netikro.

- JAV ir Prancūzija intensyvins atakas prieš teroristinės organizacijos „Islamo valstybė“ objektus, skelbia Vašingtonas.

- Sulaikyti šeši asmenys, kurie, kaip spėjama, palaikė ryšius su vienu iš Paryžiaus teroristų Omaru Ismailiu Mostefai.

- Per trijų koordinuotų komandų surengtas atakas Paryžiuje žuvo septyni teroristai.

Žemėlapyje galite pamatyti išpuolių vietas ir aukų skaičių.

DELFI primena, kad penktadienio naktį Paryžiuje buvo įvykdyta virtinė teroristinių išpuolių. Jų metu nukentėjo daugiau nei keli šimtai žmonių. Nors tikslus aukų skaičius dar nėra žinomas, naujausiais duomenimis, skelbiamais pasaulio žiniasklaidoje, žuvo 129 asmenys.

Skelbiama, kad penktadienį Paryžiuje buvo įvykdytos net šešios teroristinės atakos: žudynės trijuose restoranuose, keletas sprogimų šalia Prancūzijos nacionalinio stadiono, kur tuo metu vyko futbolo rungtynės tarp prancūzų ir vokiečių, kurias stebėjo ir Prancūzijos lyderis F. Hollande'as, šaudynės „Bataclan“ koncertų salėje, kur koncertavo JAV grupė „Eagles of Death Metal“.

Už atakas atsakomybę prisiėmė Džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“. Internete paskelbtame IS pranešime sakoma, kad „aštuoni broliai, apsijuosę diržais su sprogmenimis ir ginkluoti automatais“ įvykdė „palaimintą ataką prieš ... kryžininkę Prancūziją“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (201)