Ryškus antipirenas – medžiaga, didinanti atsparumą degimui, – nusėda ant kelių, pastatų stogų, automobilių ir visų kitų paviršių. Stichijos niokojamose vietovėse rausvais ir raudonais milteliais dabar padengti ištisi plotai, rašo BBC.

Kaip teigia gelbėjimo tarnybų atstovai, stabdant liepsnų plitimą per pastarąją savaitę buvo išberta tūkstančiai galonų specialaus antipireno.

Tačiau kas tai per medžiaga ir kodėl jos poveikis padeda malšinti gamtos gaisrus?

Šis konkretus antipirenas yra „Phos-Chek“ prekės ženklo produktas, kurį gamina amerikiečių įmonė „Perimeter“.

Jungtinėse Valstijose gesinant gaisrus jis yra naudojamas nuo 1963 metų. Kalifornijos miškininkystės ir priešgaisrinės apsaugos departamentas jį klasifikuoja kaip efektyviausią, ilgalaikį poveikį užtikrinantį antipireną. Remiantis 2022 metais „Associated Press“ pateiktais duomenimis, tai yra plačiausiai naudojama gaisrų gesinimo priemonė pasaulyje.

Tiksli „Phos-Chek“ preparato formulė neviešinama, bet, remiantis ankstesnėmis bendrovės ataskaitomis, produktą sudaro 80 proc. vandens, 14 proc. trąšų tipo druskų, 6 proc. dažiklių ir korozijos inhibitorių.

Ryški spalva, anot gamintojo, suveikia kaip „vizualinė pagalba pilotams ir ugniagesiams“, o po kelių dienų veikiami saulės spindulių milteliai išblunka ir įgauna žemės atspalvį.

Los Andžele gesinamas gaisras

Kad liepsnos taip lengvai nepersimestų į didesnį plotą, antipirenas paprastai beriamas aplinkui gaisro židinį, ant augmenijos ir ant žemės, kuri lengvai užsidega.

Remiantis JAV miškų tarnybos teikiama informacija, antipirenas sulėtina liepsnos plitimo greitį, nes atvėsina ir padengia potencialų kurą, taip pat sumažina deguonies kiekį ugnyje, o preparato sudėtyje esančios neorganinės druskos pakeičia degimo pobūdį, todėl degimo tempas sulėtėja.

Kaip rašo BBC, praeityje kilo ginčų dėl galimo šio antipireno poveikio aplinkai.

2022 metais Miškų tarnybos darbuotojų aplinkosaugos etikos organizacija (ją sudaro dabartiniai ir buvę JAV miškų tarnybos darbuotojai) pateikė ieškinį, kuriuo apkaltino federalinę agentūrą pažeidus šalyje galiojančius švaraus vandens apsaugos įstatymus, nes iš lėktuvų ant miškų buvo barstoma cheminė medžiaga – antipirenas.

Los Andžele gesinamas gaisras

Kaltinančioji pusė tvirtino, kad chemikalai nužudo žuvis, be to, nėra veiksmingi.

Kitais metais JAV apygardos teisėja pareiškė sutinkanti su ieškinį pateikusiais darbuotojais, bet leido Miškų tarnybai toliau naudoti antipireną, kol JAV aplinkos apsaugos agentūra suteiks atitinkamą leidimą.

Šis atvejis atkreipė praeityje nuo gaisrų nukentėjusių bendruomenių, pavyzdžiui, 2018 metais gaisro nuniokoto Paradaiso (miestas Kalifornijoje) kontingento, dėmesį.

Los Andžele gesinamas gaisras

Tuometinis miesto meras Gregas Bolinas išreiškė pritarimą teisėjos sprendimui, suteikiančiam gyventojams daugiau kovos su ugnimi priemonių.

Transliuotojui NPR Miškų tarnyba pranešė šiais metais atsisakiusi vienos rūšies „Phos-Chek“ („Phos-Chek LC95“) ir ją pakeitusi kita preparato rūšimi („MVP-Fx“), kadangi pastarosios formulė esą mažiau kenkia laukinei gamtai.

Miškų tarnyba yra numačiusi įpareigojantį draudimą naudoti antipireną virš aplinkosaugos požiūriu pažeidžiamų teritorijų, pavyzdžiui, vandens telkinių bei nykstančių rūšių buveinių. Bet netgi šis draudimas numato išimtis, taikomas grėsmės žmonių gyvybei arba visuomenės saugumui atveju.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)