„Negali gyventi su dvasios ramybe, kai žinai, kad kalėjime pūva politiniai sulaikytieji“, - sakė M.Chodorkovskis Šveicarijos visuomeninei televizijai SRF, važiuodamas traukiniu iš Berlyno į Bazelį.

Žmogaus, kuris iki paleidimo gruodžio 20-ąją buvo garsiausias Rusijos kalinys, atstovė sakė, kad jis su žmona nuvyko į Šveicariją, kur jų dvyniai sūnūs lanko mokyklą.

„Jis yra Šveicarijoje, kur jo vaikai eina į mokyklą“, - pranešė atstovė, kuri atsisakė nurodyti, į kurį miestą M.Chodorkovskis vyks iš Bazelio.

SRF pranešė, kad šis Kremliaus kritikas į Bazelio geležinkelio stotį atvyko 18 val. 54 min. vietos (19 val. 54 min. Lietuvos) laiku, drauge su žmona Ina, dukterimi Nastia ir dvyniais Glebu ir Ilja.

Bernas praėjusį pirmadienį pranešė, kad šiam Kremliaus kritikui, kuris nuteistas dėl finansinių nusikaltimų už grotų išsėdėjo 10 metų, o gruodį staiga sulaukė prezidento Vladimiro Putino malonės, išdavė trijų mėnesių vizą.

50 metų M.Chodorkovskis nuo pat savo paleidimo buvo Vokietijoje.

„Abu mano jaunesnieji sūnūs lanko mokyklą Šveicarijoje ir netrukus vėl prasidės jų pamokos“, - traukinyje sakė jis SRF.

Kol kas neaišku, kur tiksliai Šveicarijoje gyvena M.Chodorkovskio žmona ir sūnūs.

Pastarosiomis dienomis žiniasklaida minėjo kelias galimas vietas. Naujausiame šveicarų leidinių pranešime sakoma, kad šeima gyvena Šernė prie Ženevos ežero Montrė savivaldybėje.

Sekmadienį paskelbtame pareiškime M.Chodorkovskio atstovai sakė, jog jis yra „patenkintas, kad Šveicarija yra antra šalis, kurioje jis gali kvėpuoti laisvės oru“.

„Ponas Chodorkovskis ir jo šeima yra dėkingi Šveicarijai, suteikusiai šią galimybę, ir brangins šiuos laiką ir vietą ... ypatingam metui drauge“, - sakoma pareiškime.

Tačiau jame pabrėžiama, kad buvęs naftos magnatas „dar nieko neplanavo dėl nuolatinio gyvenimo Šveicarijoje ar kur nors kitur“.

M.Chodorkovskio šalininkai sako, kad dešimtmetį trukęs jo kalinimas buvo V.Putino kerštas jam už politinės opozicijos finansavimą ir atvirą Rusijos lyderio kritikavimą.

M.Chodorkovskis, kuris kažkada buvo turtingiausias Rusijos žmogus ir kuris sako, kad negrįš į tėvynę, nes ten jam tebegalioja teismo nurodymas sumokėti 550 mln. dolerių kompensaciją, pažadėjo nesiekti keršto V.Putinui.

Tačiau jis įrodinėjo, kad kova už politinių kalinių teises nėra politinė.

„Galvoju, kad darbas už neteisingai kalinamų žmonių paleidimą yra kiekvieno piliečio pareiga. Tai neturi nieko bendra su politika“, - sakė jis SRF.

Sekmadienio pareiškime jis gyrė Šveicariją už jos „principingą poziciją, kurios (ji) laikėsi ... daugelį metų dėl jo neteisingo kalinimo“.

„Šveicarijos teismų valdžia greit pripažino politizuotą pono Chodorkovskio persekiojimo pobūdį“, - priduriama pareiškime.

Po to, kai M.Chodorkovskis 2003 metais buvo pasodintas į kalėjimą už sukčiavimą ir vengimą mokėti mokesčius, Šveicarija iš pradžių bendradarbiavo su Maskva įšaldydama lėšas, susijusias su dabar jau bankrutavusia jo naftos kompanija JUKOS.

Tačiau 2004 metais Šveicarijos aukščiausios instancijos teismas panaikino įšaldymą maždaug 1,6 mlrd. dolerių iš tų lėšų. Po trejų metų buvo panaikintas įšaldymas dar 200 mln. Šveicarijos frankų, nes teismas atmetė Maskvos prašymą padėti vykdyti tyrimą.

Savo nutartyje Aukščiausiojo Teismo teisėjai sakė, jog visi įrodymai „aiškiai remia įtarimus, kad Maskvoje pradėtu baudžiamuoju procesu naudojasi valdžios institucijos Rusijoje.

JUKOS, kuri vienu metu buvo didžiausia Rusijos naftos kompanija, 2006 metais paskelbė bankrotą ir visas jos turtas buvo parduotas aukcione siekiant padengti daugelio milijardų dolerių ieškinius dėl nesumokėtų mokesčių, kuriuos pateikė Rusijos vyriausybė.

Vis dar neaišku, kokį turtą M.Chodorkovskis tebeturi Šveicarijoje.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (71)