E. Macronas savo ruožtu paragino rasti būdą užbaigti jau bemaž trejus metus trunkantį Rusijos karą Ukrainoje, kuris būtų pagrįstas tiek Kyjivo, tiek Europos Sąjungos interesais, sakydamas, kad ant kortos stovi tiek pirmosios suverenumas, tiek pastarosios saugumas.
Prieš kelias dienas iki savo vizito Varšuvoje E. Macronas Paryžiuje susitiko su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir išrinktuoju JAV prezidentu Donaldu Trumpu, kuris yra pareiškęs, kad, kitą mėnesį atsisėdęs į prezidento kėdę, visų pirma stengsis surasti būdą šiai krizei išspręsti.
Baiminantis, kad D. Trumpas gali pamėginti priversti Ukrainą mainais į paliaubas padaryti nuolaidų, Vašingtonas stengiasi kuo skubiau suteikti Kyjivui daugiau pagalbos ir ketvirtadienį pristatė naują 500 mln. JAV dolerių karinės pagalbos Ukrainai paketą.
Komentuodamas kalbas apie taikdarius, D. Tuskas pasakė šią idėją aptaręs su E. Macronu.
„Bet koks sprendimas dėl Lenkijos veiksmų bus priimtas Varšuvoje ir tik Varšuvoje. Šiuo metu tokių veiksmų neplanuojame“, – pridūrė jis.
Lankydamasis Varšuvoje E. Macronas atvirai neminėjo galimybės pasitelkti taikdarius iš užsienio, tačiau vasarį yra pasiūlęs idėją, kad Ukrainoje galėtų būti dislokuota Vakarų karių.
Pirmadienį paklaustas apie šį pasiūlymą, V. Zelenskis pasakė: „Tiesą sakant, galime svarstyti Emmanuelio (Macrono) poziciją ir su ja dirbti“.
„Jis pasiūlė Ukrainoje dislokuoti tam tikrą kurios nors valstybės karių kontingentą, siekiant užtikrinti Ukrainos saugumą, kol šalis nėra priimta į NATO“, – pridūrė jis.
Taikdarius būtų galima siųsti paskelbus paliaubas
ES užsienio politikos vadovė Kaja Kallas ketvirtadienį sakė, jog „tam, kad galėtume pradėti taikdarių misijas, Ukrainoje turi būti taika“.
„Tuo tikslu Rusija turi liautis bombarduoti, o ji to nedaro“, – iki prasidedant Berlyne vykusiam užsienio reikalų ministrų pasakė ji.
„Kol to nebus, neturime apie ką kalbėti. Ir, žinoma, kiekviena Europos šalis privalo pati priimti sprendimą, kokiuose procesuose naudoti savo karius“, – pridūrė ji.
Apie užsienio taikdarių idėją savo žodį yra taręs ir Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistoriusas.
„Mes rengiamės, mes svarstome scenarijus, tačiau tą darome visiškai konfidencialiai“, – praėjusią savaitę kalbėdamas per visuomeninį radiją sakė jis.