E. Macronas taip pat atrėmė kritiką dėl Rusijoje gimusiam P. Durovui suteiktos pilietybės – šis sprendimas, pasak jo, buvo priimtas 2018 metais, ir pridūrė, kad tai buvo sąmoningas vyriausybės pasirinkimas, siekiant pritraukti sportininkus, menininkus bei inovatorius.
Praėjusį savaitgalį Prancūzijos policija suėmė P. Durovą baudžiamojoje byloje, kuri sukėlė diplomatinę audrą dėl „Telegram“ vadovo ryšių su Rusija ir Jungtiniais Arabų Emyratais bei kultūrinį ginčą dėl žmonių teisės į žodžio laisvę internete.
„Ponui P. Durovui, kuris išmoko prancūzų kalbą, suteikiau Prancūzijos pilietybę, kaip ir amerikiečiui verslininkui Evanui Spiegelui, kaip ir kai kuriems sportininkams bei menininkams, ir manau, kad tai labai naudinga mūsų šaliai, ir toliau tai darysiu“, – sakė E. Macronas ketvirtadienį per nesusijusią kelionę į Serbijos sostinę Belgradą.
Pirmadienį Prancūzijos prezidentūros atstovas spaudai „Politico“ sakė, kad raginimą suteikti P. Durovui pilietybę pateikė Užsienio reikalų ministerija. Pastaroji teigė, kad „nepraneša apie atskiras pilietybės suteikimo procedūras“.
Oficialūs duomenys rodo, jog P. Durovui Prancūzijos pilietybė oficialiai buvo suteikta 2021 metais. Pernai „Le Monde“ atkreipė dėmesį į skaidrumo stoką šiuo klausimu. Tąkart kilo klausimų, ar „Telegram“ vadovas atitiko reikiamus kriterijus.
E. Macronas taip pat atmetė pranešimus, kuriuose teigiama, kad jis planavo susitikti su P. Durovu, kuriam trečiadienį buvo pareikšti keli kaltinimai, be kita ko, dėl galimybės vykdyti nusikalstamą veiklą populiarioje žinučių siuntimo programėlėje ir atsisakymo bendradarbiauti su teisėsaugos institucijomis.
„Neskambinau ir neplanavau susitikti su ponu P. Durovu nei praėjusios savaitės pabaigoje, nei vėlesnėmis dienomis“, – žurnalistams sakė E. Macronas.
Jis taip pat paneigė, kad iš anksto žinojo apie P. Durovo planus vykti į Prancūziją prieš tai, kai jis šeštadienio vakarą buvo suimtas Paryžiaus Buržė oro uoste.
„Esame šalis, kurioje egzistuoja valdžių atskyrimas ir teisinė valstybė, kurią kontroliuoja nepriklausoma teismų sistema, ir tai yra geras dalykas, – tęsė E. Macronas. – Nuolat dirbu laikydamasis taisyklių, kurias čia paminėjau. Nieko daugiau nežinau, ir normalu, kad nežinau daugiau, nes mūsų teisminės institucijos yra nepriklausomos“.
Technologijų milijardierius P. Durovas dažnai sulaukdavo kritikos dėl to, kad „Telegram“ naudoja kraštutinių dešiniųjų ir teroristinės grupuotės, taip pat dėl jos vaidmens narkotikų kontrabandoje, neteisėtoje prekyboje ir kibernetinėse patyčiose. „Telegram“ yra plačiai paplitusi už Europos ribų.
Po Rusijos invazijos į Ukrainą ši programėlė Europoje buvo naudojama vis dažniau, daugiausia dėl jos populiarumo Rytų Europoje, kur įvairūs naudotojai ir Ukrainos bei Rusijos platformos ja dalijasi filmuota medžiaga bei vaizdais iš fronto linijų.
P. Durovas buvo paleistas už 5 mln. eurų užstatą, jam uždrausta išvykti iš Prancūzijos, kol tęsiamas tyrimas. Be to, jis privalo registruotis policijoje.