E. Bonne, Prancūzijos diplomatinio korpuso ramstis, neretai veikęs kaip pusiau šešėlinis užsienio reikalų ministras, apie atsistatydinimą šalies lyderiui pranešė penktadienį, sausio 10 d., nurodė du Prancūzijos prezidentui artimi asmenys.
Sprendimą pasitraukti iš posto, apie kurį pirmiausia naujienlaiškyje pranešė žurnalas „La Lettre“, o vėliau patvirtino „Politico“, E. Bonne priėmė po to, kai įtemptas konkuravimas su kitu aukšto rango patarėju pasiekė aukščiausią tašką, E. Macrono administracijoje vykstant rimtoms diskusijoms dėl konkrečios politikos.
Jeigu E. Bonne pasitrauks, E. Macronas neteks vieno iš patikimiausių patarėjų užsienio politikos klausimais kaip tik tada, kai pasaulis tapo itin nestabilus, o Donaldas Trumpas netrukus sugrįš į Baltuosius rūmus, rašo „Politico“.
„Tikra betvarkė, – pareiškė vienas buvęs Prancūzijos diplomatas. – Dabartinė politinė situacija šalyje, sudėtingos diskusijos dėl biudžeto, santykiai su Trumpu ir Alžyru ateityje, mažėjanti Prancūzijos įtaka Europoje ir Afrikoje... Turėsime sunkiai dirbti, kad atsitiestume.“
Kad penkerius metus E. Macrono komandoje praleidęs E. Bonne dairosi naujų pareigų, Paryžiuje buvo vieša paslaptis. Panašu, kad jo kantrybės taurę galutinai perpildė vis komplikuotesni santykiai su generolu Fabienu Mandonu, ginkluotųjų pajėgų štabo viršininku, sakė du E. Macronui artimi asmenys. F. Mandonas į šias pareigas buvo paskirtas mažiau nei prieš dvejus metus, tačiau jau „braunasi į [Bonne] kompetencijos sritį“, teigė vienas šaltinis.
„Jiedu ilgai nuožmiai konkuravo tarpusavyje“, – paaiškino kitas šaltinis ir paminėjo skirtingus šių valdininkų požiūrius bei „galbūt nesutarimus gerokai rimtesniais klausimais“.
Įtampa tarp E. Bonne ir F. Mandono pasiekė aukščiausią tašką praėjusią savaitę, prieš Prancūzijos prezidento ir Keiro Starmerio susitikimą Junginėje Karalystėje (JK) esančioje britų premjero užmiesčio rezidencijoje „Chequers“.
Kaip sakė vienas iš šaltinių, ketvirtadienio, sausio 9 d., popietę, likus vos keletui valandų iki išvykimo į JK, E. Bonne ir F. Mandonas susikivirčijo. E. Bonne paskutinę minutę nusprendė nebeskristi į JK.
Eliziejaus rūmų valdininkas, šeštadienį paklaustas apie E. Bonne atsistatydinimą, atsakė: „Respublikos prezidentas pasitiki Emmanueliu Bonne, bet jis gali pasitraukti iš posto, kada panorėjęs.“
Neskaitant nesutarimų su kolegomis, E. Macrono diplomatinio patarėjo požiūris ne visada sutapdavo su Prancūzijos prezidento pozicija užsienio politikos atžvilgiu. Štai praėjusiais metais E. Macronas stojo Maroko pusėn užsitęsusiame regioniniame ginče su Alžyru, nusprendęs pripažinti Vakarų Sacharą Maroko teritorija, kai nepavyko taikiai susitarti su Alžyru.
Tuo tarpu E. Bonne pasisakė už neutralesnę taktiką, laikantis ilgametės Prancūzijos diplomatijos politikos, tvirtino du diplomatą pažįstantys asmenys.
Šaltinių teigimu, vaidai dėl politikos Alžyro atžvilgiu išvargino E. Bonne. Praėjusią savaitę Prancūzijos vidaus reikalų ministras Bruno Retailleau irgi apkaltino Alžyrą bandant „pažeminti“ Prancūziją ginče dėl nuomonės formuotojų.
Pirmadienį Prancūzijos teisingumo ministras Geraldas Darmaninas taip pat įkišo savo trigrašį – paragino panaikinti Alžyro valdininkams taikomą bevizį režimą vykstant į Prancūziją.