„JAV prezidentas Donaldas Trumpas nori užbaigti karą ir mėgina tai padaryti labai anksti savo kadencijos metu. Karą galima užbaigti sąlygomis, kurios būtų priimtinos abiem pusėms. Šiuo metu mes ieškome tokių sąlygų ir netrukus – per kelias savaites, o ne mėnesius – sužinosime, ar Rusija pasiruošusi taikai“, – sakė jis.
M. Rubio teigė, kad ukrainiečiai parodė savo pasirengimą nutraukti ugnį ir sudaryti sąlygas deryboms, todėl ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas turės greitai priimti sprendimą.
Pasak M. Rubio, JAV Kongresas jau pradėjo rengti įstatymo projektą dėl naujų sankcijų Rusijai. Maskva turi nuspręsti, ar pasirengusi užbaigti didelio masto karą Ukrainoje.
Anot M. Rubio, JAV nesuinteresuotos nesibaigiančiomis derybomis dėl karo baigties ir neplanuoja jų tęsti be galo, nes laukti gali „tik labai apibrėžtą laiką“.
„Norime per tą laiką pamatyti, ar jie (rusai – red.) pasirengę taikai, ar ne. Ir tas laikas jau ateina, Kongresas jau pradėjo rengti įstatymo projektą dėl sankcijų, Kapitolijaus spaudimas tik augs“, – pridūrė jis.
JAV valstybės sekretorius taip pat akcentavo, kad Vašingtonas pasiųs žinutę Maskvai ir viliasi, kad Rusija bus pasirengusi taikai: „Mes apie tai kalbėsimės, jeigu tam bus pagrindo. Pokalbių vardan pokalbių būti negali. Iš pradžių kalbėtis buvo būtina, nes mes (Rusija ir JAV – red.) labai ilgai nesikalbėjome, tačiau dabar jau atėjo metas progresui. Kol kas progreso taikos linkme nėra, tačiau yra konkrečių veiksnių, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį“.

Pranešama, kad Rubio NATO susitikime pareiškė, jog senka Trumpo kantrybė
Paliaubas Ukrainoje suderėti bandančio JAV prezidento Donaldo Trumpo kantrybė dėl Rusijos senka, penktadienį pranešė NATO šaltiniai.
Briuselyje surengtame Aljanso užsienio reikalų ministrų susitikime JAV valstybės sekretorius M. Rubio pareiškė, kad D. Trumpas tikriausiai ilgai nesitaikstys su Rusijos prezidento Vladimiro Putino vilkinimo taktika, iš dalyvių sužinojo naujienų agentūra „dpa“. Jis sakė, kad tai gali būti ne mėnesių, o savaičių klausimas, tikino dalyviai.
Kol kas neaišku, kaip Jungtinės Valstijos reaguotų, jei V. Putinas toliau laikytųsi tokio pat kurso. Galimais variantais laikomos naujos sankcijos arba tolesnė karinė pagalba Ukrainai.
D. Trumpas jau kelias savaites bando susiderėti dėl paliaubų Ukrainoje vykstančiame kare. Skirtingai nei Ukraina, Maskva atmetė pasiūlymą dėl besąlygiškų 30 dienų paliaubų. Abi pusės sutiko stabdyti atakas prieš energetikos infrastruktūrą, tačiau taip pat kaltina viena kitą susitarimo pažeidimu.
Kelios Europos NATO sąjungininkės penktadienį pareiškė suprantančios, kad senka D. Trumpo kantrybė.
„V. Putinas toliau trikdo, toliau vilkina. Jis galėtų dabar pat sutikti su paliaubomis“, – teigė Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Davidas Lammy. Pasak jo, vietoj to V. Putinas toliau bombarduoja Ukrainą, jos civilius gyventojus ir energijos tiekėjus.
Rusija turi pateikti Jungtinėms Valstijoms atsakymą, savo ruožtu pažymėjo Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Noelis Barrot.
Praėjusį savaitgalį Suomijos prezidentas Alexanderis Stubbas pakomentavo D. Trumpo nekantrumą V. Putino politikos atžvilgiu po golfo žaidimo su JAV prezidentu. Vis dėlto jis nenurodė jokių galimų padarinių terminų.
Kremlius: nesame gavę europiečių signalų dėl taikos derybų
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Kremliaus duomenimis, dar negavo signalo iš europiečių dėl galimų derybų siekiant užbaigti daugiau kaip trejus metus trunkantį karą Ukrainoje. Tai Maskvoje pareiškė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, kuriuo remiasi valstybinė Rusijos naujienų agentūra TASS.
„Kol kas jokių signalų nebuvo“, – sakė D. Peskovas. Jis pirmiausiai omenyje turėjo Suomijos prezidento Alexanderio Stubbo pareiškimą – šis yra sakęs, kad viena ar dvi šalys visų Ukrainą remiančių Europos valstybių vardu turėtų derėtis su Maskva. Tai esą galėtų būti Prancūzija ir Didžioji Britanija.
Rusija savo ruožtu kol kas pokalbių apie karą partnere laiko tik JAV – ne europiečius ir net ne pačią Ukrainą.
Ypatingasis JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiuntinys Steve‘as Witkoffas savo naujausią susitikimą su Rusijos diktatoriumi Vladimiru Putinu pavadino „nepaprastai įdomiu“, pareikšdamas, kad jame buvo kalbama apie paliaubas Ukrainoje ir naujas verslo galimybes.
Ukrainos delegacija pateikė JAV savo pasiūlymus dėl naudingųjų iškasenų sutarties ir tikisi tęsti derybas, kad būtų pasiektas susitarimas.
Rusijos pajėgos nuo šio mėnesio pradžios į Ukrainą paleido beveik 2 800 aviacinių bombų, daugiau kaip 1 400 puolamųjų dronų, kurių didžioji dauguma buvo „Shahed“, bei 60 įvairių raketų, įskaitant balistines. Tai feisbuke pranešė prezidentas Volodymyras Zelenskis. „Rusų teroras tęsiasi kiekvieną dieną ir naktį“, – pažymėjo jis.
Kremlius pirmadienį pasidžiaugė praėjusią savaitę vykusiais Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir JAV prezidento Donaldo Trumpo pasiuntinio Steve‘o Witkoffo pokalbiais apie karą Ukrainoje.
Rusija, pasak Kremliaus atstovo Dmitrijaus Peskovo, skųsis Jungtinėms Valstijoms dėl tariamai Ukrainos vykdomų „energetinių“ paliaubų pažeidimų. 30 dienų atakų prieš energetikos objektus moratoriumas baigiasi trečiadienį, balandžio 16 d., Maskvoje sakė D. Peskovas, kuriuo remiasi rusų naujienų agentūra TASS. Ukraina, anot jo, vienareikšmiškai pažeidė moratoriumą.
Jis taip pat patikino, kad įvyks V. Putino susitikimas su JAV prezidentu Donaldu Trumpu. Vis dėlto po daug metų trukusio santykių griovimo greitų rezultatų esą nereikia tikėtis, viską reikia atkurti iš karto.
„Yra pernelyg daug rimtų problemų“, – pabrėžė D. Peskovas.
Ukrainos ir Rusijos atstovai surengs derybas Turkijoje
Rusijos ir Ukrainos pareigūnų derybos įvyks Turkijoje.
Rusijos ir Ukrainos delegacijų susitikimas numatytas balandžio 15 – 16 dienomis ir įvyks Karinių jūrų pajėgų vadavietėje Ankaroje, remdamasi šaltiniais Gynybos ministerijoje praneša „CNN Turk“.
Pažymima, kad šių derybų metu daugiausia dėmesio bus skiriama saugumui Juodojoje jūroje.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas nuo 2021 m. pratęsė J. Bideno įvestas sankcijas Rusijos Federacijai.
Tai nurodyta JAV federalinio registro dokumente, skelbia „Ukrainska pravda“.
D. Trumpas vieneriems metams pratęsė J. Bideno dekretų, kuriais buvo įvesta nepaprastoji padėtis santykiuose su Rusija ir leista taikyti sankcijas Rusijos Federacijai, galiojimą.
„Žalinga Rusijos Federacijos vyriausybės užsienio veikla ... ir toliau kelia nepaprastą grėsmę Jungtinių Valstijų nacionaliniam saugumui, užsienio politikai ir ekonomikai. Dėl šios priežasties nepaprastoji padėtis turėtų būti tęsiama ir po 2025 m. balandžio 15 d.“, – rašoma pranešime.
Ataskaitoje taip pat minima, kad Rusija ir toliau kelia grėsmę laisviems rinkimams ir demokratinėms institucijoms JAV ir kitose šalyse.
Taip pat minimas dalyvavimas kibernetinėse atakose prieš JAV; tarpvalstybinės korupcijos palengvinimas ir naudojimasis ja siekiant daryti įtaką užsienio vyriausybėms; veikla prieš disidentus ar žurnalistus; saugumo silpninimas JAV nacionaliniam saugumui svarbiose šalyse ir regionuose; nustatytų tarptautinės teisės principų, įskaitant pagarbą valstybių teritoriniam vientisumui, pažeidimas.
2021 m. balandžio 15 d. vykdomuoju įsakymu Nr. 14024 J. Bidenas paskelbė nepaprastąją padėtį, siekdamas pašalinti Rusijos vyriausybės žalingos veiklos keliamą grėsmę.
2022 m. kovo 8 d. J. Bidenas išleido vykdomąjį įsakymą Nr. 14066, kuriuo išplėtė nepaprastosios padėties taikymo sritį, o po to išleido dar kelis vykdomuosius įsakymus, kuriais išplėtė sankcijų Rusijai taikymą.
Atnaujintoje susitarimo dėl naudingųjų iškasenų versijoje JAV planuoja perimti kontrolę dujotiekio, kuris per Ukrainą jungia Rusiją su Europa.
Apie tai praneša „Reuters“ naujienų agentūra, remdamasi savo šaltiniais.
Šaltinis teigė, kad dokumente yra „JAV reikalavimas JAV vyriausybei priklausančiai Tarptautinei vystymo finansų korporacijai perimti kontrolę Rusijos energetikos milžinės „Gazprom“ dujotiekio, einančio per Ukrainą į Europą“.
Naujienų agentūra nenurodo, apie kurį būtent dujotiekį kalbama. Rusijos „Gazprom“ neturi nė vieno vamzdyno, esančio Ukrainoje, kuris būtų jos nuosavybė.
Per Ukrainą eina keli dujų maršrutai iš Rusijos į ES („Sojuz“, „Progress“, „Urengojus–Pomarai–Užhorodas“ ir kt.), tačiau visi jie priklauso Ukrainos valstybei ir yra valdomi bendrovės „Ukrainos dujų perdavimo sistemos operatorius“.
Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir JAV specialiojo pasiuntinio Steve’o Witkoffo susitikimas baigėsi. „Reuters“, remdamasis Rusijos žiniasklaidos pranešimais, skelbia, kad susitikimas, skirtas Rusijos pradėto karo Ukrainoje sureguliavimui, truko daugiau nei 4 valandas.
JAV naujienų portalas „Axios“ praneša, kad JAV prezidento atstovas Steve’as Witkoffas penktadienį, balandžio 11-ąją, išvyko į Maskvą ir planuoja susitikti su Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu.
„Axios“ remiasi savo šaltiniais ir lėktuvų skrydžių stebėjimo portalo „Flight Radar“ duomenimis.
Oficialiai informacija apie S. Witkoffo vizitą kol kas nepatvirtinta.