„ES pozicija yra aiški: korupcija negali būti nebaudžiama. Nulis tolerancijos“, – teigė J. Borrellis po susitikimo su Maroko užsienio reikalų ministru Nasseru Bourita.

„Turime palaukti šiuo metu atliekamų tyrimų rezultatų“, – pridūrė J. Borrellis, sakydamas, kad tikisi, jog „visi visapusiškai bendradarbiaus“ atliekant minėtus tyrimus.

J. Borrelio vizitas įvyko praėjus kelioms savaitėms po to, kai Belgijos policija atliko reidą keliais adresais, pas kai kuriuos Europos Parlamento įstatymų leidėjus ir padėjėjus, lobistus ir nevyriausybinių organizacijų vadovus.

Per kratas rasta 1,5 mln. eurų grynaisiais pinigais. Tai, kaip įtariama, buvo kyšiai, kuriais siekta daryti įtaką sprendimams Europos Parlamente.

Sulaikyti keturi įtariamieji, tarp jų – Graikijos europarlamentarė Eva Kaili. Ji negalėjo pasinaudoti parlamentine neliečiamybe, nes teisėjas nustatė, kad ji buvo pagauta nusikaltimo metu.

E. Kaili, iš kurios po suėmimo buvo atimtos parlamento pirmininkės pavaduotojos pareigos, tvirtina esanti nekalta.

Per savo advokatą ji sakė nieko nežinojusi apie 150 000 eurų, rastų jos rezidencijoje Belgijoje.

Pranešama, kad jos partneris italas Francesco Giorgi, EP padėjėjas, prisipažino Belgijos prokurorams, kurie taip pat įtaria Maroko dalyvavimą šiame reikale.

Maroko sostinėje Rabate kalbėdamas kartu su J. Borrelliu N. Bourita pažadėjo, kad „Marokas gins savo interesus ir tikisi, kad jo partneriai gins partnerystę“ su ES.

Anksčiau J. Borrellio atstovas spaudai gynė dviejų dienų vizitą, teigdamas, kad „nėra įrodymų“ apie Maroko nusižengimus ir kad „niekas oficialiai nepasakė, kad Marokas, kaip šalis, yra kaltas“.

Ministras pirmininkas Azizas Akhannouchas ketvirtadienį pareiškė, kad Marokas yra „svarbiausias ES ekonominis ir prekybos partneris Afrikos žemyne“, taip pat pažymėjo, kad 2021-aisiais prekybos apyvarta siekė apie 45 mlrd. eurų.

Marokas, valstybė Šiaurės Vakarų Afrikoje, yra sudaręs svarbius žvejybos ir žemės ūkio susitarimus su ES, taip pat liečiančius turtingus Atlanto vandenis prie ginčijamos Vakarų Sacharos.

Judėjimas POLISARIO daug dešimtmečių kovoja už Vakarų Sacharos nepriklausomybę nuo Maroko, kuris kontroliuoja 80 proc. šio regiono ir šią buvusią Ispanijos koloniją laiko neatsiejama savo teritorijos dalimi.

POLISARIO reikalauja, kad būtų surengtas Jungtinių Tautų prižiūrimas referendumas dėl apsisprendimo, kaip buvo sutarta 1991 metų susitarime dėl paliaubų.

JT neseniai paskyrė pasiuntinį ilgai trunkančiam taikos procesui dėl šios teritorijos, didėjant įtampai tarp Maroko ir Alžyro, kuris remia POLISARIO.

J. Borrellis ketvirtadienį dar kartą priminė, kad ES remia šį procesą, ir išreiškė viltį, kad bus rastas „pragmatiškas, ilgalaikis ir abiem pusėm priimtinas“ sprendimas.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją