Teismo sprendimas gali reikšti pabaigą A. Navalno FBK, kuris atskleidė korupciją aukščiausiuose lygmenyse, ir jo politinių biurų tinklui, kuris sustiprino jo galimybes palaikyti ryšį su eiliniais rusais, gyvenančiais ne Maskvoje.

„Buvo nustatyta, kad šios organizacijos ne tik skleidė neapykantą ir priešiškumą valdžios pareigūnams kurstančią informaciją, bet ir vykdė ekstremistinius veiksmus“, – prie teismo sakė prokurorų atstovas Aleksejus Žafiarovas.

Maskvos teismo sprendime, kurį žurnalistai gavo po ilgo, 12 valandų trukusio uždaro posėdžio, sakoma, kad jis įsigalioja iškart.

45-erių A. Navalnas, kuris buvo įkalintas anksčiau šiemet, kai grįžo į Rusiją iš Vokietijos, kur gydėsi po apnuodijimo, žadėjo tęsti kovą nepaisant teismo sprendimo.

Socialiniame tinkle „Instagram“ jis pripažino, kad jo šalininkams teks dirbti kitaip, ir paragino juos „adaptuotis“.

„Tačiau mes neatsitrauksime nuo savo tikslų ir idėjų. Tai – mūsų šalis, ir kitos mes neturime“, – sakė A. Navalnas.

Balandžio mėnesį prokurorai paprašė priskirti „ekstremistinių organizacijų“ etiketę A. Navalno regioninių biurų tinklui, FZPG ir FBK, apkaltinę šias grupes planais Rusijoje surengti Vakarų remiamą sukilimą.

FBK advokatai teigė, kad jie prašė padaryti trečiadienio svarstymą viešą, be to, prašė iškviesti liudyti patį A. Navalną, tačiau šie ir kiti jų prašymai buvo iškart atmesti.

A. Navalno organizacijoms atstovaujančios teisininkų komandos narys Vladimiras Voroninas pareiškė, kad minėtas Maskvos teismo sprendimas bus apskųstas per nustatytą 10 dienų laikotarpį.

Žymiausi A. Navalno bendražygiai – keli iš jų dabar gyvena kaimyninėje Lietuvoje – teigė, kad Rusijos opozicijai nesutrukdys tas teismo sprendimas.

„Tęsime darbą“, – tviteryje parašė regioninio biurų tinklo vadovu dirbęs Leonidas Volkovas, kuris pasitraukė į Lietuvą.

„Kafkiškas išpuolis“

Jungtinės Valstijos ir Jungtinė Karalystė pasmerkė šį Maskvos teismo sprendimą, kuris buvo priimtas likus savaitei iki JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino susitikimo Ženevoje.

„Tai dar vienas kafkiškas išpuolis prieš tuos, kurie kovoja prieš korupciją ir už atviras visuomenes, ir tai yra sąmoningas bandymas faktiškai uždrausti tikrą politinę opoziciją Rusijoje“, – pareiškime sakė JK užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas.

JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price'as pavadino šį sprendimą „ypač trikdančiu“ ir teigė, kad tai yra pagrindinių teisių ribojimo modelio dalis.

„Pats ponas Navalnas tebėra prastos sveikatos, kalinamas dėl politinių sufabrikuotų priežasčių. Mes dar kartą raginame nedelsiant ir besąlygiškai jį paleisti“, – pareiškė N. Price'as.

FBK reguliariai skelbia savo tyrimus dėl įtariamos visų lygių pareigūnų korupcijos. Milijonų peržiūrų „YouTube“ sulaukė tyrimai dėl didžiulių prabangių valdų, priklausančių, kaip teigiama, prezidentui V. Putinui ir buvusiam prezidentui bei premjerui Dmitrijui Medvedevui.

Šie FBK paskelbti įtarimai išprovokavo didžiules gatvių demonstracijas, bet policija jas greit ir brutaliomis priemonėmis nuslopino. Policijos veiksmus pasmerkė Vakarų šalių lyderiai.

A. Navalno regioniniai biurai pritaria jo korupcijos tyrimams ir palaiko siūlomą balsavimo strategiją, raginant rinkėjus atiduoti balsus už tuos kandidatus, kurie turi didžiausią galimybę nugalėti Kremliui palankius savo varžovus.

Trečiadienį instagrame A. Navalnas paragino rusus registruotis į pastarąją kampaniją ir sakė, kad valdžia „siaubingai bijo“ šios strategijos.

Artėjant rugsėjį numatytiems žemųjų rūmų, Valstybės Dūmos, rinkimams, kuriuose, manoma, labai nepopuliariai valdančiajai partijai „Vieningoji Rusija“ seksis sunkiai, įstatymų leidėjai priėmė teisės aktą, draudžiantį „ekstremistinių“ grupių nariams ir rėmėjams balotiruotis į parlamentą.

Manoma, kad įstatymas, kurį V. Putinas pasirašė anksčiau šį mėnesį, artėjančiame balsavime bus panaudotas prieš A. Navalno sąjungininkus.

Tas teisės aktas palies ne tik A. Navalno komandos narius ir aktyvistus, bet galbūt ir dešimtis tūkstančių rusų, kurie parėmė jos darbą aukomis.

Tokių grupių vadovai penkerius metus negalės dalyvauti parlamento rinkimuose, o nariams ir tiems, kurie padėjo finansuoti jų darbą, tai bus uždrausta trejus metus.

Opozicionierius A. Navalnas pernai vasarą buvo apnuodytas nervus paralyžiuojančia medžiaga. Dėl to išpuolio A. Navalnas kaltina Kremlių, kuris jam metamus kaltinimus neigia.

Kremliaus kritikui buvo skirta pustrečių metų įkalinimo bausmė už lygtinio nuosprendžio sąlygų pažeidimus, kol jis gydėsi užsienyje. Ankstesnė lygtinė bausmė jam buvo paskirta 2014 metais byloje dėl grobstymo. Jis ir jo sąjungininkai šiuos kaltinimus vadina sufabrikuotais dėl politinių motyvų.

A. Navalnui sugrįžus į Rusiją valdžia didina spaudimą jo sąjungininkams, daugelis jo padėjėjų buvo priversti išvykti iš šalies arba jiems buvo skirtas namų areštas.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (17)