Užsienio žiniasklaidoje skelbiama, kad penktadienį įvyks trečiasis balsavimas dėl „Brexit“. Kaip rašoma CNN, bus balsuojama dėl tikslaus „Brexit“ termino atidėjimo, bet ne dėl politinės deklaracijos, kuri numatytų Britanijos santykius su ES po atsiskyrimo. Leidimą trečiam balsavimui suteikė parlamento pirmininkas Johnas Bercow.
„Pasiūlymas yra naujas, iš esmės kitoks“, – parlamente ketvirtadienį pareiškė J. Bercow.
Penktadienį bus balsuojama dėl teisiškai įpareigojančio JK pasitraukimo iš Europos Sąjungos susitarimo, kurį Briuselyje išsiderėjo britų premjerė Theresa May, bet ne dėl politinės deklaracijos apie Londono ir Bendrijos ateities santykius.
„Ankstesnė iniciatyva dėl balsavimo apėmė tiek susitarimą dėl išstojimo, tiek politinę deklaraciją. Dabartinė iniciatyva liečia tik pirmą (elementą)", – paaiškino jis.
Anksčiau jis neleido rengti dar vieno balsavimo šiuo klausimu, motyvuodamas, kad vyriausybė negali prašyti parlamentarų per tą pačią sesiją vėl balsuoti dėl to paties „Brexit“ susitarimo, jei jame nebus reikšmingų pakeitimų.
26 puslapių deklaracija apie būsimus JK ir ES santykius ir 585 puslapių „Brexit“ susitarimas sudaro dokumentų paketą, patvirtintą per Bendrijos viršūnių susitikimą praėjusių metų lapkritį.
„Brexit“ susitarime numatytos JK išstojimo iš ES sąlygos. Į jį, be kita ko, įtraukta „apsidraudžiamoji priemonė“ (backstop), turinti užtikrinti, kad po „Brexit“ siena tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos išliks atvira, o dauguma įstatymų leidėjų šiam punktui nepritaria.
Tuo metu politinė deklaracija nėra teisiškai įpareigojantis dokumentas; jame apžvelgiami planai dėl ES ir JK santykių po „Brexit“.
„Vienintelis būdas mums užtikrinti, kad išstotume geru laiku gegužės 22-ąją, yra patvirtinti išstojimo susitarimą iki kovo 29-osios 23 valandos“, – sakė Bendruomenių Rūmų lyderė Andrea Leadsom (Andrėja Ledsom), kuri parlamente atstovauja vyriausybei.
Ji pažymėjo, kad ES lyderiai „Brexit“ atidėjo iki gegužės 22-osios, „su sąlyga, kad išstojimo susitarimą šią savaitę patvirtins Bendruomenių Rūmai“.
Trečiadienį Th. May pažadėjo savo Konservatorių partijos parlamentarams, kad paliks premjero postą, jei bus pritarta jos išsiderėtam „Brexit“ susitarimui.
„Žinau, kad antrame „Brexit“ derybų etape norima naujo požiūrio ir naujo lyderio, ir aš nestosiu tam skersai kelio“, – per Konservatorių partijos įstatymų leidėjų susirinkimą pareiškė premjerė.
Šis pažadas iškart padėjo užsitikrinti kai kurių potencialiais kandidatais pakeisti Th. May laikomų politikų balsus.
Jeigu Th. May siūloma sutartis būtų priimta parlamento šią savaitę, „Brexit“ įvyktų gegužės 22 dieną. Jeigu sutartis vėl būtų atmesta, premjerė turėtų iki balandžio 12-osios grįžti į Briuselį ir paaiškinti, kas bus toliau.
Vyriausybė taip pat pareiškė ketinimus penktadienį surengti trečiąjį balsavimą dėl ministrės pirmininkės susitarimo, kuris jau buvo atmestas du kartus, tačiau lieka neaišku, ar tokį balsavimą išvis bus galima surengti.
Parlamento pirmininkas Johnas Bercow prieš tai atmetė balsavimo dėl to paties įstatymo projekto galimybę toje pačioje parlamento sesijoje, jei jis prieš tai jau buvo atmestas. J. Bercow ketvirtadienį teigė, kad nuomonės šiuo klausimu nepakeitė.
Ketvirtadienio pavakarę „Sky News“ pranešė, kad vyriausybė gali bandyti skelti Th. May susitarimą į dvi dalis ir pateikti balsavimui tokį variantą, kuriame būtų balsuojama tik dėl „skyrybų“ dalies, o dalis, kurioje reglamentuojamas ateities bendradarbiavimas su ES, būtų atidėta vėlesniam laikui. Tačiau neaišku, ar toks pasiūlymas gali būti teikiamas balsavimui ir ar jis sulauktų daugumos palaikymo.
Th. May tikisi, kad tokiu būdu būtų suspėta į ES iškeltą terminą.
ES lyderiai praėjusią savaitę pasiūlė JK atidėti „Brexit“ iki gegužės 22 dienos, tačiau tik su sąlyga, kad šalies parlamentas iki kovo 29-osios – iš pradžių planuotos išstojimo datos – patvirtins susitarimą.
Bet lieka neaišku, ar ES tenkins toks sprendimo variantas, kai patvirtinama tik pusė susitarimo.
Jeigu šio balsavimo apskritai nebūtų, Th. May tektų informuoti ES lyderius, kokių žingsnių Londonas imsis iki nustatyto galutinio termino – balandžio 12 dienos, nes priešingu atveju šaliai tektų palikti Bendriją nesudarius jokio susitarimo.
Baimindamasi visiškai prarasti „Brexit“ proceso kontrolę, Th. May trečiadienį dramatiškai paskelbė, pasitrauktų iš pareigų, jeigu parlamentarai pagaliau pritartų jos išstojimo sutarčiai.
„Žinau, kad antrame „Brexit“ derybų etape norima naujo požiūrio ir naujo lyderio, ir aš nestosiu tam skersai kelio“, – per Konservatorių partijos įstatymų leidėjų susirinkimą pareiškė premjerė.
Šis pažadas iškart padėjo užsitikrinti kai kurių potencialiais kandidatais pakeisti Th. May laikomų politikų balsus.
Beprasmė auka?
Th. May prie vyriausybės vairo stojo netrukus po to, kai britai 2016 metų birželį vykusiame referendume nedidele balsų persvara pasisakė už pasitraukimą iš ES.
Tai, kaip ji vadovavo pasirengimui „Brexit“, pakurstė pyktį ir nusivylimą tiek namuose, tiek užsienyje, taip pat privertė premjerę atlaikyti ne vieną patyčių bangą.
Tačiau po Th. May trečiadienio pareiškimo buvęs užsienio reikalų ministras Borisas Johnsonas pareiškė, kad dabar jis palaikys premjerę „visų 17,4 mln. žmonių, balsavusių už „Brexit“ vardu“.
„Man iš tiesų labai gaila ir nors tai man skausminga, turėsiu tai palaikyti“, – sakė jis laikraščiui „The Daily Telegraph “.
Tačiau viltį pasiekti persilaužimą slopina Th. May vyriausybei minimalią daugumą parlamente užtikrinančios Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP) sprendimas toliau priešintis susitarimui.
„Nepalaikysime vyriausybės, jei bus naujas balsavimas“, – nurodė DUP.
Anot partijos, „Brexit“ susitarime numatyta „apsidraudžiamoji priemonė“ (backstop), turinti užtikrinti, kad po išstojimo siena tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos išliks atvira, kelia „nepriimtiną grėsmę“ Jungtinės Karalystės politinei sąjungai.
Šis DUP pareiškimas mažina šansus, kad po dviejų skaudžių pralaimėjimų trečias parlamento balsavimas galėtų būti sėkmingas Th. May.
„Ar jos auka bus beprasmė?“ – savo pirmajame puslapyje klausia laikraštis „Daily Mail“.
„T. May atsistatydinimo gambitą žlugdo DUP pasipriešinimas“, – rašo „Financial Times“.
Dėl besitęsiančios „Brexit“ nežinomybės svaro kursas ketvirtadienį smuko ir JAV dolerio, ir euro atžvilgiu.
„Ne. Ne. Ne...“
Faktą, kad JK sugrįžo į pradinį tašką, patvirtino parlamento nesugebėjimas rasti kompromiso dėl jokios paskutinės minutės iniciatyvos „Brexit“ klausimu.
Trečiadienį įstatymų leidėjai dalyvavo virtinėje balsavimų dėl įvairių alternatyvų, susijusių su „Brexit“, įskaitant galimybę atmesti Th. May sudarytą susitarimą ir atsisakyti kai kurių jos nubrėžtų „raudonųjų linijų“, pavyzdžiui, dėl laisvo piliečių judėjimo nutraukimo.
Tačiau nė viena iš aštuonių alternatyvų, įskaitant galimybę likti ES muitų sąjungoje arba apskritai atšaukti „Brexit“ procesą pagal ES sutarties 50-ąjį straipsnį, per balsavimus neužsitikrino reikiamo įstatymų leidėjų palaikymo.
Didžiausio palaikymo sulaukė siūlymas po „Brexit“ sukurti naują muitų sąjungą su ES – jis buvo atmestas 272 balsais prieš 264. Tačiau Th. May yra ne kartą pasisakiusi prieš tokią galimybę.
„Pagaliau parlamentas pasisakė: ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne, ne“, – skelbia antraštė laikraščio „The Guardian“ pirmajame puslapyje.
Balsavimo rezultatai, panašu, patvirtina Th. May žodžius, kad jos susitarimas, nepaisant visų trūkumų, yra vienintelis, galintis padėti šaliai tvarkingai pasitraukti iš ES.