Netrukus po gimimo atokiame Šiaurės rytų Indijos kaime Roonai buvo diagnozuota sunki hidrocefalijos (smegenų vandenės) forma – liga, kuria sergant galvoje kaupiasi smegenų skysčiai.
Gydytojai prognozavo, kad mergytė gyvens vos kelis mėnesius, rašo cnn.com.
„Diena po dienos jos galva vis didėjo ir didėjo. Ji nebenorėdavo valgyti, tik gulėdavo lovoje. Mums tapo sunku ją nešioti ir kur nors nuvežti“, - sakė kūdikio tėvas Abdul Rehmanas.
Roonos galvos apimtis padidėjo iki 94 cm ir buvo beveik trigubai didesnė už sveiko kūdikio galvą.
Jos smegenyse prisikaupė 10 l nereikalingo skysčio. Galva buvo tokia sunki, kad mažylė vos galėdavo ją pajudinti.
Hidrocefalija dažniausiai serga kūdikiai ir vyresnio amžiaus suaugusieji. Šia liga susergama sutrikus smegenų skysčio gamybai, nutekėjimui bei rezorbcijai.
Mergytės galvos oda taip išsitempė, kad akių vokai užtraukė jai akis, todėl Roona nebegalėdavo matyti.
Jos motina Fatima Begum kiekvieną dieną kosmetiniu pieštuku nupiešdavo jai antakius, kad dukrelė atrodytų nors kiek normaliau.
„Jos galva buvo tokia didelė, žmonėms būdavo baugu į ją žiūrėti“, - pasakojo Fatima.
Nors Roona buvo vienintelis vaikas šeimoje, tėvai neturėjo pinigų jos gydymui. Roonos 18 metų tėtis dirbo plytų fabrike ir už dieną gaudavo nepilnus 3 dolerius. Daugiau kaip pusantrų metų jie prižiūrėjo Rooną dviejų kambarių molio trobelėje, nežinodami, kaip jai padėti.
Tačiau šių metų balandį vienas žurnalistas nufotografavo mergytę ir netrukus jos nuotraukas išvydo visas pasaulis, įskaitant du norvegų studentus Natalie Krantz ir Jonasą Borchgrevinką, kuriuos itin sukrėtė jos būklė.
N. Krantz ir J. Borchgrevinkas įkėlė Roonos nuotrauką į vieną pinigų aukojimo svetainę, tikėdamiesi surinkti 1 600 dolerių (4 160 litų) jos šunto operacijai. Per du mėnesius jiems pavyko surinkti dvigubai didesnę sumą, o iki 2013 metų rugpjūčio sąskaitoje jau buvo daugiau kaip 60 tūkst. dolerių (156 tūkst. litų).
Pusę šios sumos, skirtos mergaitės gydymui, jie persiuntė „Fortis“ ligoninei Delyje. Likusias išlaidas padengė pati ligoninė. Likusią dalį pinigų studentai planuoja skirti tolesnei Roonos priežiūrai po operacijų.
Kai mergytė buvo atgabenta į minėtą ligoninę, jos būklė pribloškė net vyriausiąjį neurochirurgą Sandeepą Vaishyą, operavusį šimtus hidrocefalija sirgusių vaikų.
„Nebuvome matę nieko panašaus. Anksčiau mums nebuvo tekę gydyti vaiko su tokia sunkia hidrocefalijos forma“, - sakė daktaras.
Iš pradžių S. Vaishya neteikė vilčių, kad operacija bus sėkminga. Roona buvo nusilpusi dėl prastos mitybos, jos pakaušyje dėl nuolatinio spaudimo gulint buvo kilusi infekcija, o jos oda buvo labai išplonėjusi ir trapi.
Cerebrinis šuntas yra standartinė hidrocefalijos gydymo priemonė. Tai nesudėtinga procedūra, kurios metu galvoje įstatomas dreno vamzdelis, kuriuo nuteka smegenų skysčio perteklius. Tačiau dėl Roonos galvos dydžio ir mažo, pažeidžiamo kūnelio mergytės gydymas kėlė itin didelį iššūkį.
S. Vaishya sakė, kad operacija kėlė didžiulę grėsmę jos gyvybei ir vienu momentu ji buvo atsidūrusi prie mirties.
Tačiau Roona išsikapstė, atnešdama palengvėjimą tėvams ir gydytojams.
Atlikus penkias operacijas, mergytės galvos apimtis sumažėjo iki 58 cm, nors vis dar yra didesnė už vidutinę tokio amžiaus vaikų galvos apimtį, siekiančią 38–48 cm. Tačiau dabar ji gali gyventi pakankamai normalų gyvenimą.
Ji nuolat sukioja savo galvą, žaidžia ir, svarbiausia, gali matyti. Pagaliau ji turi galimybę tapti kūdikiu, kokiu yra.