„Singapūro tautos tėvu“ vadinamas Lee Kuan Yew mirė sekmadienį vakare. Prieš kelias dienas jis buvo paguldytas į ligoninę dėl plaučių uždegimo itin sunkios būklės.
Lee Kuan Yew buvo salos premjeru 31-erius metus: nuo tada, kai Singapūras tapo nepriklausomas 1959 metais. Jo, kaip Singapūro klestėjimo architekto, nuopelnai buvo visuotinai pripažinti ir aukštai vertinami. Tačiau kartu jis buvo kritikuojamas dėl geležinio šalies valdymo. Jam vadovaujant buvo griežtai ribojamos politinės ir asmeninės laisvės.
Valstybinės laidotuvės vyks kovo 29 dieną, po gedėjimo savaitės.
„Jis kovojo už nepriklausomybę, sukūrė tautą (...) ir leido mums didžiuotis, kad esame singapūriečiai. Tokio žmogaus, kaip jis, daugiau niekada nesutiksime“, – emocingai per šalies televiziją kalbėjo jo sūnus Singapūro premjeras Lee Hsien Loong.
Apie jo mirtį buvo paskelbta pirmadienio ankstų rytą. Kelias savaites jis buvo gydomas ligoninėje nuo plaučių uždegimo.
Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas sakė „nepaprastai liūdįs“ dėl Li Kvan Ju mirties. JAV prezidentas Barackas Obama apibūdino Singapūro pirmąjį premjerą „istorijos milžinu“. Kinijos užsienio reikalų ministerija pavadino jį „unikaliai įtakingu valstybės veikėju Azijoje“.
Geležiniu kumščiu valdęs politikas
Singapūrą apėmė gedulas, o pasaulio lyderiai pirmadienį skelbė pagarbos pareiškimus, mirus Lee Kuan Yew – geležiniu kumščiu valdžiusiam politikui, kuris buvusią skurdžią koloniją pavertė klestinčiu miestu valstybe.
Jo sūnus – dabartinis premjeras Lee Hsien Loongas, paryčiais paskelbė pareiškimą, kuriame pranešė apie 91 metų tėvo mirtį Singapūro bendrojoje ligoninėje po ilgai trukusios ligos.
Vyriausybės vadovas paskelbė savaitės trukmės nacionalinį gedulą, o velionio buvusio lyderio palaikai bus kremuoti kovo 29 dieną.
„Jis kovojo dėl mūsų nepriklausomybės, sukūrė šalį iš nieko ir pasistengė, kad didžiuotumėmės, būdami singapūriečiai. Kito tokio žmogaus nebepamatysime“, – premjeras sakė emocingai kalbėdamas per televiziją.
Žiūrovai skandavo „Pone Lee!“, kai baltas katafalkas, vežantis velionio palaikus, vidurdienį atvyko į Istanos valstybinį kompleksą, prasidedant dvi dienas truksiančioms privačioms šeimos atsisveikinimo ceremonijoms. Vėliau palaikai bus viešai pašarvoti parlamento rūmuose.
Prie komplekso vartų singapūriečiai, reiškė asmeninę pagarbą ir pasirašinėjo užuojautų lentoje, o kai kurie verkė.
JAV prezidentas Barackas Obama ir kiti pasaulio lyderiai gyrė Lee Kuan Yew, kuris nedidelę išteklių neturinčią teritoriją pavertė finansų, prekybos ir laivybos pasauliniu centru, nors jo griežtą politinį valdymą smerkė žmogaus teisių aktyvistai.
„Jis buvo tikras istorijos milžinas, kuris visuomet bus prisimenamas ateinančių kartų kaip modernaus Singapūro tėvas ir vienas didžiųjų Azijos reikalų strategų“, – sakoma B.Obamos pranešime.
Kinija gyrė Lee Kuan Yew „istorinį indėlį“ į dvišalius santykius, kai Pekino komunistinė vyriausybė 1978 metais ėmėsi dramatiškų ekonomikos reformų.
Kinijos prezidentas Xi Jinpingas sakė, kad Lee Kuan Yew buvo „plačiai gerbiamas tarptautinės bendruomenės kaip strategas ir valstybės veikėjas“.