Kaip pasakoja pašnekovai, nors rugsėjo 17 dieną operacija prasidėjo detonavus tūkstančius pranešimų gaviklių, viskas prasidėjo nuo radijo stotelių.

Vienas iš pašnekovų, įvardijamas kaip Michaelas (jų tikrieji vardai ir veidai slepiami, pakeisti ir balsai), papasakojo, kad „Mossad“ sprogmenis slėpė radijo stotelių baterijose, o tada jas sėkmingai pardavinėjo „Hezbollah“.

Tam, kad „Hezbollah“ parduotų tuos 16 tūkst. radijo stotelių, „Mossad“ „įkūrė fiktyvią bendrovę“ ir pasiūlė teroristams, Michaelo teigimu, „labai gerą kainą“.

„Turime visas galimybes steigti užsienio bendroves, kurių kilmės praktiškai neįmanoma atsekti. Fiktyvi bendrovė, o už jos dar viena fiktyvi bendrovė, už jos dar viena ir taip toliau. Mes kuriame pramanytą pasaulį. Mes savotiška kino studija. Mes ir scenarijų rašome, mes ir režisuojame, mes ir prodiusuojame. Mes ir aktoriai, o mūsų scena – visas pasaulis“, – aiškino buvęs „Mossad“ agentas.

Radijo stotelėmis „Hezbollah“ naudojosi tik karo sąlygomis, tad galimybės patogiu metu tiesiog imti ir susprogdinti tūkstančius jų naudotojų nebuvo, ir „Mossad“ nusprendė jiems parduoti dar ir sprogstančių pranešimų gaviklių.

Antrasis buvęs „Mossad“ agentas Gabrielis patikslino, kad operacija su pranešimų gavikliais pradėta 2022 metais. Tam, kad į juos galėtų patalpinti sprogmenų, agentams teko juos padidinti – originalus Taivano bendrovės „Gold Apollo“ modelis tapo storesnis.

„Nepamiršiu tos dienos, kai atėjau pas mūsų vadovą ir jam ant stalo padėjau naują pranešimų gaviklį. Jis tiesiog persiuto. Pro dantis iškošė: tokio didelio įrenginio niekas niekada nepirks! Nepatogu tokį nešiotis kišenėje. Jis sunkus. Nieko nebus. Eikite ieškoti kito varianto“, – prisiminė Gabrielis. Jis, esą, dvi savaites bandė įtikinti savo vadovą, kad naujasis pranešimų gaviklis „nors ir baisokas, bet ypatingas“. Galiausiai pavyko jį įkalbėti projektui uždegti žalią šviesą. Toliau sekė bandymai su manekenais.

„Kai teroristas paspaus mygtuką, žus tik jis. Net jeigu šalia būtų jo žmona ir vaikai, jie nenukentėtų – tik pats teroristas. Tikrinome po kelis kartus, tiesą sakant, daugybę kartų – norėjome būti tikri, kad aplinkiniams žala bus minimali“, – sako Gabrielis.

Ir tai dar ne viskas: „Mossad“ darbuotojai išbandė visus pranešimų garsus ir parinko būtent tokį, kuris skambėtų gana grėsmingai ir įkyriai – kad savininkas būtinai patikrintų gautą pranešimą. Ir nustatė, kiek laiko reikia, kad žmogus sureaguotų į gautą žinutę: paaiškėjo, kad vidutiniškai septynių sekundžių.

Mirties pardavėjai

„Mossad“ įkurta fiktyvi bendrovė surengė masinę naujos produkcijos reklaminę kampaniją su visais būtinaisiais elementais: „Hezbollah“ buvo žadama, kad šie pranešimų gavikliai nors ir dideli, bet labai patvarūs, nes nebijo nei vandens, nei dulkių.

Anot Gabrielio, reklaminė kampanija buvo labai sėkminga: jie sulaukė užklausų ir iš kitų potencialių pirkėjų, ne tik iš „Hezbollah“.

„Žinoma, mes kitiems nepardavėme – atbaidėme didele kaina“, – strategiją paaiškino Gabrielis.

Tam, kad pranešimų gaviklius parduotų būtent „Hezbollah“, Vengrijoje „Mossad“ įsteigta fiktyvi bendrovė nusamdė „Gold Apollo“ pardavimų vadybininkę, su kuria „Hezbollah“ buvo dirbusi ir anksčiau. Ji pirmąją naujųjų pranešimų gaviklių partiją teroristams pasiūlė nemokamai – iškeisti juos į pasenusį variantą.

„O mes viską kontroliavome užkulisiuose. „Hezbollah“ akyse viskas atrodė normalu, viskas aišku: verslininkas, rinkodara, inžinieriai, pristatymas – viskas“, – sakė Gabrielis ir pridurė, kad „Gold Apollo“ taip pat nežinojo, kad parduoda savo produkciją Izraelio žvalgybai.

2024 metų rugsėjį „Hezbollah“ turėjo 5 tūkst. tokių vandeniui ir dulkėms atsparių pranešimų gaviklių, pagerintų keliais gramais galingos sprogstamosios medžiagos.

Rugsėjo 17 dieną išaušus valandai „X“ „Mossad“, visiems jiems išsiuntė pranešimą, kuris ekrane pasirodė tekstu „Jūs gavote užšifruotą pranešimą“. Tam, kad jį būtų galima perskaityti, pranešimų gavikliuose reikėjo vienu metu paspausti du mygtukus. Kitaip tariant, auka turėjo jį paimti abiem rankomis ir greičiausiai prisitraukti arčiau veido. Aišku, pranešimų gavikliai sprogo net ir to nepadarius.

Sprogus pranešimų gavikliams, o po dienos – radijo stotelėms, žuvo dešimtys ir buvo sužeisti tūkstančiai „Hezbollah“ teroristų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (13)