44 metų A. Navalnas, Rusijos prezidento Vladimiro Putino kritikas, rugpjūčio 20-ąją blogai pasijuto lėktuve, kuriuo iš Tomsko miesto Sibire turėjo grįžti į Maskvą. Lėktuvas nutūpė Omske ir iš pradžių A. Navalnas buvo gydomas šio miesto ligoninėje, o vėliau buvo perkeltas specializuotam gydymui į kliniką Berlyne.
Vakarų lyderiai pareikalavo Kremliaus atsakymų Berlynui paskelbus, jog esama „aiškių įrodymų“, kad A. Navalnas buvo paveiktas kovine nervus paralyžiuojančia medžiaga iš sovietų sukurto ir liūdnai pagarsėjusio „Novičioko“ grupės.
Tos pačios grupės medžiaga buvo panaudota prieš buvusį rusų dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją Solsberyje pietvakarių Anglijoje prieš dvejus metus, ir po Vokietijos pranešimo daug valstybių bei organizacijų smerkė Rusiją.
Vokietija penktadienį 12 val. 30 min. Briuselio (13 val. 30 min. Lietuvos) laiku informuos Šiaurės Atlanto tarybos susitikimą, po kurio į žiniasklaidą kreipsis NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.
Skripalių atvejis – pirmas cheminio ginklo panaudojimas Europoje po Antrojo pasaulinio karo – paskatino NATO išvaryti septynis rusų diplomatus.
Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrellis anksčiau paragino Maskvą bendradarbiauti vykdant tarptautinį tyrimą dėl A. Navalno apnuodijimo ir sakė, kad blokas neatmes sankcijų galimybės.
Briuselis „griežčiausiais įmanomais žodžiais“ smerkia „šį bandymą nužudyti“, sakoma J. Borrellio pareiškime.
ES pareiškė, kad cheminių ginklų naudojimas „yra visiškai nepriimtinas bet kokiomis aplinkybėmis [ir] yra rimtas tarptautinės teisės ir tarptautinių žmogaus teisių standartų pažeidimas“.