Rugpjūčio 8 d. Glenno Greenwaldo sukurtoje internetinėje naujienų svetainėje „Intercept“ patalpintas straipsnis, kurio pagrindą sudaro įslaptinti valstybiniai dokumentai, liudija apie naujus slaptos informacijos nutekinimus. Internetinėje svetainėje „Intercept“ taip pat buvo publikuojami ir E. Snowdeno nutekinti dokumentai , rašo CNN.
Paviešintame straipsnyje dėmesys sutelktas į JAV vyriausybinių duomenų bazių, kuriose talpinami žinomų asmenų, kurie JAV prezidento Baracko Obamos prezidentavimo metais buvo pripažinti vykdę teroristinę veiklą ar jie buvo įtariami galimai vykdę šią veiklą, augimą.
Internetinėje svetainėje „Intercept“ patalpintame straipsnyje cituojami 2013 m. rugpjūčio mėn. Nacionalinio kovos su terorizmu centro parengti dokumentai, tačiau tuo metu E. Snowdenas, siekdamas išvengti baudžiamosios atsakomybės, jau buvo išvykęs iš JAV.
Siekdami nustatyti slaptos informacijos nutekintojo tapatybę JAV valstybės pareigūnai atlieka tyrimą.
„Esu įsitikinęs, kad yra asmenų, kuriuos įkvėpė E. Snowdeno drąsa bei jo pasiekti rezultatai“, - šių metų vasario mėn. interviu CNN „Reliable Sources“ sakė G. Greenwaldas.
„Neabejoju, kad vyriausybėje atsiras kitų šaltinių, kurie, matydami ten vykstančias nedorybes, paseks E. Snowdeno pavyzdžiu“, - pridūrė jis.
Kol kas dar nėra aišku, kiek dokumentų nutekino naujasis informatorius bei kokią žalą tai gali padaryti.
Informatorius yra nutekinęs dokumentus, kurie pažymėti ženklais, reikšiančiais, jog jie yra slapti arba jais negali būti dalinamasi su užsienio valstybių vyriausybėmis.
Ši dokumentų slaptumo kategorija žemesnė nei tų, kuriuos nutekino E. Snowdenas.
Remiantis JAV pareigūnų pateikiama informacija, E. Snowdenas pavogė 1,7 mln. įslaptintų dokumentų. Didelė dalis šių dokumentų buvo ypatingai slapti.
Didžiulės duomenų bazės
Kaip patvirtino JAV pareigūnas, šiuo metu didžiausią duomenų bazę pavadinimu „The Terrorist Identities Datamart Environment“ sudaro milijono asmenų pavardės.
Nuo tada, kai 2009 m. Kalėdų dieną teroristas mirtininkas mėgino susprogdinti JAV keleivinį lėktuvą, šioje duomenų bazėje talpinamų duomenų kiekis išaugo net dvigubai.
JAV valstybės pareigūnai patvirtino, jog „The Terrorist Identities Datamart Environment“ ir kitų duomenų bazių bei ieškomų asmenų sąrašų augimas susijęs su nepavykusiu mėginimu susprogdinti keleivinį lėktuvą 2009 m.
Kadangi lėktuvą susprogdinti mėginusio Umaro Farouko Abdulmuttalabo pavardės nebuvo ieškomų asmenų sąrašuose, jam nekilo jokių kliūčių atskristi į JAV.
2012 m. Nacionalinis kovos su terorizmu centras informavo, jog į „The Terrorist Identities Datamart Environment“ duomenų bazę įtrauktos 875 tūkst. asmenų pavardės.
Internetinėje svetainėje „Intercept“ pirmą kartą pranešta apie naujus „The Terrorist Identities Datamart Environment“ duomenų bazėje saugomos informacijos kiekius.
Tačiau šis sąrašas nuo tada ženkliai pailgėjo. Remiantis pastaruoju metu skelbiamais naujienų pranešimais, „Terrorist Screening Database“ duomenų bazę šiuo metu sudaro beveik 1,5 mln. asmenų pavardžių.
Kaip rašoma „Intercept“ internetinėje svetainėje paskelbtame straipsnyje, kuriame cituojami nutekinti dokumentai, 40 proc. į „Terrorist Screening Database“ duomenų bazę įtrauktų asmenų nėra siejami su jokiomis teroristinėmis grupuotėmis.
Tačiau šioje srityje dirbantys JAV pareigūnai įsitikinę, jog šis teiginys yra klaidingas bei susijęs su neteisingu dokumentų aiškinimu.
Į sąrašą įtraukti amerikiečiai
Paskelbtoje ataskaitoje teigiama, jog 2013 m. rugpjūčio mėn. į „Terrorist Screening Database“ duomenų bazę buvo įtrauktos 5 tūkst. amerikiečių pavardės, o į didesnės apimties „The Terrorist Identities Datamart Environment“ duomenų bazę įtrauktų amerikiečių skaičius siekė 15 800.
Dar 16 tūkst. asmenų, iš kurių – 1 200 amerikiečiai, įvardijami kaip atrinktieji, kurie turėtų būti atidžiau tikrinami oro uostuose bei pasienio punktuose.
Remiantis „Intercept“ pateikiama informacija, kuri paremta nutekintais dokumentais, didžiausias į šį sąrašą įtrauktų asmenų skaičius gyvena Niujorke, Dirborne, Mičigane, Hjustone, San Diege ir Čikagoje. Dirbornas – tai JAV miestas, kuriame arabų ir musulmonų koncentracija didžiausia.
Remiantis „Intercept“ internetinėje svetainėje patalpintame straipsnyje cituojamais dokumentais, JAV vyriausybė taip pat pradėjo aktyviau rinkti informaciją ir biometrinius duomenis apie JAV gyvenančius asmenis po 2013 m. Bostono maratono metu įvykusių sprogimų.
Pradėtos rinkti ir vairuotojo pažymėjimų nuotraukos. Šioje srityje dirbančių JAV pareigūnų teigimu, ši naujovė greičiausiai susijusi su tuo, jog Bostono sprogimus tiriantys FTB agentai pastebėjo egzistuojančių duomenų bazių trūkumus.
Saugoma Pentagono kompiuterinėje sistemoje
Neseniai JAV Vyriausybės auditavimo tarnybos parengta ataskaita rodo, jog 2006–2011 m. prieigą prie slaptos, ypatingai slaptos ir ypatingai saugomos slaptos informacijos Pentagonas patvirtino 3,2 mln. kartų.
„SIPRnet“ – tai kompiuterinė sistema, kuria pasinaudojo buvusi JAV karininkė Chelsea Manning (Bradley Manningas) bei nutekino šimtus tūkstančių dokumentų, tarp kurių buvo ir JAV Valstybės departamento kablogramos.
Iki E. Snowdeno C. Manning buvo įvardijama kaip didžiausia įslaptintų dokumentų nutekintoja JAV istorijoje.