„Pekinas nori išplėsti savo įtakos sferą Indijos ir Ramiojo vandenyno regione ir tapti lyderiaujančia pasaulio galybe“, - sakoma naujoje nacionalinio saugumo strategijoje, kurią JAV vyriausybė paskelbė trečiadienį.
„Kinijos Liaudies Respublika yra vienintelė konkurentė, kuri ne tik nori pakeisti tarptautinę tvarką, bet ir turi ekonominių, diplomatinių, karinių bei technologinių galių tai padaryti“, - teigiama dokumente. Konkuruojant su Kinija ateinantys dešimtys metų „vienareikšmiškai bus lemiamas dešimtmetis“.
JAV prezidento Joe Bideno administracija nuo jo kadencijos pradžios ypač didelį dėmesį nukreipė į Kiniją ir ėmėsi griežto tono Pekino atžvilgiu. Dėl Rusijos invazijos į Ukrainą ši tema buvo kiek nustumtas į antrą planą. Dabar dokumente teigiama, kad tikslas yra efektyviai konkuruoti su Kinija ir kartu stabdyti „pavojingą Rusiją“.
Kalbėdama apie Maskvą, JAV vyriausybė naujojoje strategijoje rašo: „Per praėjusį dešimtmetį Rusijos vyriausybė apsisprendė vykdyti imperialistinę užsienio politiką, kurios tikslas yra pakeisti svarbius tarptautinės tvarkos elementus“. Tai išvirto į karą Ukrainoje.
„Jungtinės Valstijos, vadovaujant skirtingoms vyriausybėms, stengėsi tiesti ranką Rusijai, kad būtų apribotas mūsų varžymasis ir rastos pragmatiškos bendradarbiavimo sritys. Prezidentas Putinas atmetė šias pastangas ir dabar aišku, kad jis nepasikeis“, - sakoma toliau dokumente. Rusija esą dabar kelia tiesioginę ir nuolatinę grėsmę tarptautinei taikai ir stabilumui.