Pasak policijos ministro Stuarto Nasho, jei, kaip ir prognozuojama, teisės aktui pritars parlamentarai, naujasis įstatymas įsigalios balandžio 12 dieną – praėjus mažiau nei mėnesiui po kovo 15 dieną surengtų išpuolių.
Tokią iniciatyvą kelios dienos po atakų pristatė premjerė Jacinda Ardern, o vyriausybė tuomet laikinai uždraudė pardavinėti per išpuolius panaudotus ginklus.
Pataisoms pritaria visos parlamente atstovaujamos partijos, taigi, teisės aktą gali paremti visi 120 įstatymų leidėjai.
„Šių ginklų paskirtis – žudyti žmones“, – pareiškė S. Nashas.
Ministras patikslino, kad ketinama uždrausti visus per atakas panaudotus ginklus, tokius kaip AR-15 tipo šautuvas.
Įstatymo projektas numato „karinės paskirties“ pusiau automatinių ginklų ir didelės talpos dėtuvių draudimą. Taip pat planuojama uždrausti pusiau automatinius šautuvus, ant kurių montuojami vadinamosios spyruoklinės buožės (angl. bump stock), taip pat pompinio užtaisymo šautuvus, kurių dėtuvėse telpa daugiau nei penki šoviniai.
Pataisos nepalies ūkininkų ir medžiotojų dažnai naudojamų ginklų, įskaitant pusiau automatinius .22 mm ir mažesnio kalibro ginklus, pajėgius iššauti ne daugiau nei 10 kartų bei šautuvus, kurių dėtuvėse telpa iki penkių šovinių.
Anot S. Nasho, išpuoliai Kraistčerče sukėlė Naujosios Zelandijos žmonėms didžiulį skausmą ir sielvartą. Ministras pridūrė, jog užpuolikas teisėtai įsigijo pusiau automatinių ginklų ir didelės talpos dėtuvių, o paskui iš jų surinko kovos paskirties ginklų.
„Spraga, kurią pasinaudojo šis teroristas 50 žmonių nužudyti, yra visiškai nepriimtina, – sakė S. Nashas. – Mes ją šaliname.“
Teisės aktu taip pat numatytos griežtesnės bausmės minėtus ginklus ateityje naudosiantiems žmonėms. Įstatymų leidėjai planuoja vėliau šiemet priimti papildomų priemonių, tokių kaip pardavinėjamų ginklų registro kūrimas.
Vyriausybė ketina kompensuoti išlaidas draudžiamų ginklų savininkams per supirkimo programą, kainuosiančią šaliai iki 200 mln. Naujosios Zelandijos dolerių (122 mln. eurų). Pagal siūlomą amnestijos aktą, gyventojai turės priduoti uždraustus ginklus iki rugsėjo 30 dienos.
S. Nasho duomenimis, ginklus jau yra pridavę apie 200 žmonių, tačiau daugelis savininkų laukia, kol paaiškės dar nepaskelbtos supirkimo programos detalės.
Konservatorius Davidas Seymouras yra vienintelis parlamentaras, išsakęs abejonių dėl įstatymo projekto – jam užkliuvo didelis tempas, kuriuo svarstoma iniciatyva.
D. Seymouro atstovas pirmadienį pareiškė, kad įstatymų leidėjas kol kas pakankamai nesusipažinęs su pataisomis, kad pasakytų, kaip balsuos parlamente.
Nuo siūlomų draudimų bus atleidžiami tam tikrų profesijų atstovai, tokie kaip policininkai, kariai ir kai kurie leidimą gavę kenkėjų naikintojai.