Balsavimas įvyko vyriausybei praeitą mėnesį išleidus naują žemėlapį, vaizduojantį ginčijamą teritoriją kaip priklausančią Nepalui.
Šį žingsnį Indija griežtai kritikavo, o abiejų Pietų Azijos kaimynių santykiai pašlijo. Tikėtina, kad konstitucijos pataisa įtampą dar labiau padidins.
Atstovų Rūmų pirmininkas Agni Sapkota sakė, kad už naująjį pasiūlymą balsavo visi 258 posėdyje dalyvavę parlamentarai. Kad pataisa būtų priimta, jai turėjo pritarti du trečdaliai iš 275 įstatymų leidėjų.
„Tai padaryta liaudies ir nacionalinių intresų labui. Pritarimas buvo vienbalsis, nepritariančiųjų nebuvo“, – žurnalistams sakė premjeras Khadga Prasadas Sharma Oli.
„Tai palaiko ne vien parlamentas, bet ir visa šalis“, – pridūrė jis.
Indijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Anuragas Srivastava šeštadienį sakė, kad Indija jau aiškiai išreiškė poziciją šiuo klausimu.
„Šis dirbtinis pretenzijų padidinimas nėra pagrįstas istoriniais faktais ar įrodymais ir yra neįgyvendinamas, – sakė jis. – Be to, tai pažeidžia mūsų dabartinį susitarimą surengti derybas ginčijamais klausimais dėl sienų.“
Vėliausias abiejų šalių ginčas paaštrėjo Indijai praeitais metais atidarius Himalajuose kelią, kertantį ginčijamą regioną, kuris yra dalis strategiškai svarbios jungties su Tibetu ir Kinija.
80 km kelias, atidarytas dalyvaujant Indijos gynybos ministrui Rajnathui Singhui, vedantis per Lipulekho perėją, laikomas vienu trumpiausių ir patogiausių prekybos maršrutų tarp Indijos ir Kinijos.
Nepalas šio kelio atidarymui įnirtingai priešinosi ir laiko šį žingsnį įsibrovimu į savo teritoriją bei savo didžiosios kaimynės nesiskaitymo su kitomis šalimis pavyzdžiu. Ginčas dėl kelio peraugo į platesnius nesutarimus dėl strategiškai svarbios teritorijos.
Nepalas, niekada nebuvęs kolonija, seniai reiškia pretenzijas į Limpijadhūros, Kalapanio ir Lipulekho rajonus, remdamasis 1816 metų Sugaulio sutartimi su tuomete Britų Indija, nors šios teritorijos buvo kontroliuojamos Indijos pajėgų nuo 1962 metų karo su Kinija.
Ginčai dėl šių teritorijų dar labiau pablogino Delio ir Katmandu santykius – abi šalys paskelbė griežto tonų pareiškimų ir komentarų.
Nepalas siūlė sienų ginčą spręsti dialogu, bet pareigūnai sako jokio Indijos atsakymo nesulaukę.