OPCW ištirti apnuodytų asmenų kraujo mėginiai „patvirtina Jungtinės Karalystės išvadas dėl toksiškos cheminės medžiagos rūšies“, sakoma Londone paskelbtoje Hagoje įsikūrusios grupės ataskaitos santraukoje.
Joje nurodoma, kad per kovo 4-ąją Anglijos pietiniame Solsberio mieste įvykdytą ataką panaudota cheminė medžiaga buvo „itin gryna“. Nors ataskaitoje anksčiau britų premjerės Theresos May įvardintas medžiagos pavadinimas „Novičiok“ neminimas, tačiau sakoma, kad išsamus panaudotos medžiagos aprašas yra įslaptintoje ataskaitoje.
Medžiagos šaltinis joje nenurodomas.
Didžioji Britanija kaltina Rusiją kovo 4-ąją apnuodijus Sergejų Skripalį ir jo dukterį Juliją nervus paralyžiuojančia medžiaga, kuri buvo sukurta Sovietų Sąjungoje. Rusija neigia kaip nors prisidėjusi prie šio incidento ir tvirtina, kad Londonas nepateikė jokių savo kaltinimus pagrindžiančių įrodymų.
OPCW atlikti testai parodė, kad Solsberyje paimtuose mėginiuose esama paralyžiuojamosios nuodingosios medžiagos pėdsakų.
Atlikti kraujo tyrimai leido įsitikinti, kad cheminės medžiagos yra ir tėvo bei dukters Skripalių, taip pat policijos tyrimų skyriaus seržanto Nicko Bailey kraujo mėginiuose.
OPCW pateiktoje ataskaitoje nurodoma, kad cheminė medžiaga yra ypač gryna – joje neaptikta jokių priemaišų.
Pasak šaltinio iš Jungtinės Karalystės užsienio ir Sandraugos reikalų ministerijos, OPCW aiškiai patvirtino ligtolines išvadas, o medžiagos grynumas sufleruoja apie sąsajas su ypač didelių galių turinčiu valstybiniu subjektu.
Jungtinė Karalystė ketvirtadienį sušaukė Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) vykdomosios tarybos posėdį, šiai institucijai paskelbus ataskaitą, patvirtinančią Didžiosios Britanijos išvadas, kad per praėjusį mėnesį Solsberyje surengtą išpuolį buvo panaudota nervus paralyžiuojanti medžiaga „Novičiok“.
„Dabar nenuilstamai dirbsime su mūsų partneriais, siekdami padėti užkirsti kelią tokių ginklų šlykščiam panaudojimui. Taip pat sušaukėme kitą trečiadienį vyksiančią OPCW vykdomosios tarybos sesiją tolesniems žingsniams aptarti“, – sakoma užsienio reikalų sekretoriaus Boriso Johnsono pareiškime.
B. Johnsonas: su Skripalių apnuodijimu gali būti susijusi tik Rusija
Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas ketvirtadienį pareiškė, kad tik rusai turėjo „priemonių, motyvą ir (atitinkamą) reputaciją“ surengti ataką prieš buvusį šnipą Sergejų Skripalį ir jo dukterį, panaudojant nervus paralyžiuojančią medžiagą.
B. Johnsono pareiškimas pasirodė tarptautinei cheminių ginklų priežiūros institucijai patvirtinus Didžiosios Britanijos išvadas, kad S. Skripalis ir jo duktė Julija buvo apnuodyti „itin gryna“ kovine nuodingąja medžiaga.
Pasak B. Johnsono, „negali būti abejonių dėl to, kas panaudota, ir toliau nėra jokio alternatyvaus paaiškinimo dėl to, kas buvo atsakingas: tik Rusija turi priemonių, motyvą ir reputaciją“.
Balandžio 4 d. skelbta, kad OPCW ekspertai šios savaitės pradžioje turėtų gauti per ataką prieš dvigubą rusų agentą panaudotos medžiagos mėginių tyrimų rezultatus, pagal kuriuos bus paruošta ataskaita.
„Mėginių tyrimų rezultatai, kaip tikimasi, bus gauti kitos svaitės pradžioje. Kai tai įvyks, sekretoriatas, remdamasis šiais duomenimis, paruoš ataskaitą. Kopija bus perduota Didžiajai Britanijai“, – OPCW vadovas Ahmetas Uzumcu.
Pranešime sakoma, kad pagal organizacijoje galiojančias taisykles, šiuo atveju kitos šalys su ataskaita galės susipažinti tik gavusios Jungtinės Karalystės sutikimą.
A. Uzumcu taip pat pabrėžė, kad Londonas šiuo klausimu pasisako už visiško skaidrumo užtikrinimą.
„Didžioji Britanija išreiškė pageidavimą, kad būtų užtikrintas kuo didesnis skaidrumas. Ji jau perspėjo, kad pageidautų, jog ataskaitos turinys būtų atskleistas ir kitoms suinteresuotoms šalims“, – kalbėjo jis.
Didžiosios Britanijos saugumo tarnybos mano nustačiusios slaptą Rusijos laboratoriją, kurioje buvo pagaminta kovinė nervus paralyžiuota medžiaga, panaudota per ataką Solsberio mieste prieš buvusį rusų dvigubą agentą, oraėjusį ketvirtadienį pranešė dienraštis „The Times“, remdamasis neįvardytais šaltiniais.
Vyriausybės ir saugumo tarnybų pareigūnai sugebėjo nustatyti šaltinį pagal mokslinių tyrimų rezultatus ir žvalgybos duomenis, praėjus kelioms dienoms po kovo 4-ąją įvykdyto buvusio šnipo Sergejaus Skripalio ir jo duktės Julijos apnuodijimo minėtame pietiniame Anglijos mieste, sakė saugumo šaltiniai.
Manoma, kad Britanijai buvo žinoma apie kompleksą Rusijoje, kuriame esą buvo pagaminta medžiaga, priskiriama prie Sovietų Sąjungoje sukurtų cheminių ginklų „Novičiok“ („Naujokas“) grupės, rašo „The Times“.
Laikraštis citavo šaltinį, sakiusį, kad praėjus kelioms dienoms po atakos, kai buvo surengtas Jungtinės Karalystės nacionalinio saugumo komiteto (COBRA), vyriausybė jau „gana gerai žinojo, kad labiausiai tikėtina, jog tai atkeliavo iš Rusijos“.
Saugumo šaltiniai netvirtino, kad medžiagos kilmė nustatyta 100 proc. patikimumu, bet sakė, kad dėl nervus paralyžiuojančios medžiagos šaltinio abejonių beveik nekyla.
Jie taip pat sakė laikraščiui manantys, kad Rusija yra atlikusi bandymų, kad įsitikintų, ar „Novičiok“ gali būti panaudotas tiksliniams nužudymams.
Maskva, savo ruožtu, neigia turinti ką nors bendra su J. ir S. Skripalių apnuodijimu.