Be to, JAV prezidentas Joe Bidenas liepą susitiko Baltuosiuose rūmuose su tremtyje gyvenančia opozicijos lydere Sviatlana Cichanouskaja. Jungtinės Valstijos – didžiausia TVF akcininkė – šią savaitę išplėtė sankcijas Baltarusijai, taip paminėdamos pernykščių Baltarusijos prezidento rinkimų metines.
Baltarusijos atvejis parodo, kaip kai kurie autoritariniai režimai, kuriems priešinasi JAV, planuoja pasinaudoti 650 mlrd. JAV dolerių vertės specialiųjų skolinimosi teisių (SDR) paskirstymo planu. SDR valstybėms narėms paskirstomos proporcingai jų kvotoms.
„Gauti TVF paramą – tai kaip mana iš dangaus Baltarusijos valdžiai“, - sakė Dzmitry Krukas, Baltarusijos centro „Economic Research and Outreach Center“ (BEROC), Minske įsikūrusios mokslininkų grupės, vyresnysis mokslinis bendradarbis.
A. Lukašenkos kategoriški tvirtinimai, esą jis pernai laimėjęs šeštą kadenciją su 80 proc. rinkėjų balsų, paskatino ES ir JAV paspartinti sankcijų įvedimą. Vis dėlto jo vyriausybė ir toliau sulaukia bendro pripažinimo iš Fondo narių. Iš tikrųjų, tai vienintelė būtina sąlyga bet kuriai iš TVF 190 šalių-narių norint gauti TVF lėšų injekciją, patvirtintą kiek anksčiau rugpjūtį.
JAV remia SDR paskirstymo planą, kuriuo siekiama stiprinti priemones pasaulio kovai su COVID-19 pandemija, ir šalis toliau ketina kartu su savo sąjungininkėmis nagrinėti įvairius scenarijus dėl spaudimo A. Lukašenkos vyriausybei, elektroniniame laiške rašė Valstybės departamento atstovas.
Dėl Baltarusijos, „kaip paprastai ir būna, TVF vadovaujasi tarptautine visuomene, kuri toliau sprendžia reikalus su dabartine šalies vyriausybe“, elektroniniame atsakyme į klausimus rašė TVF atstovas spaudai Gerry Rice‘as. „Atsižvelgdami į naujausius įvykius, mes toliau atidžiai stebėsime situaciją“, – sakė jis.
Kai kurie antidemokratiniai režimai, kritikuojami Jungtinių Valstijų, tokie kaip Venesuelos ir Mianmaro, bus atkirsti nuo lėšų, nes jų valdančiosios vyriausybės nėra įgijusios plataus pripažinimo Fonde.
Baltarusija atsidūrė veikiau vienoje draugijoje su tokiomis šalimis kaip Kinija, Rusija ir Iranas, kurių centriniai bankai gauna dešimtis milijardų dolerių TVF lėšų, nepaisant J. Bideno kritikos ir įvairių sankcijų.
Dėl tokios įvykių dinamikos SDR injekcija tampa savotišku žaibolaidžiu kritikai iš kai kurių Kongreso respublikonų. Arkanzaso valstijos atstovas Frenchas Hillas paragino priešintis tokiam planui, pavadindamas jį „pigia dovanėle turtingosioms valstybėms ir atskilusiems režimams“.
Rezervų paskirstymo šalininkai tikėjosi, kad jis padės išspręsti ilgalaikį pasaulinį lėšų poreikį ir leis šalims skirti išteklius kovai su pandemija. Baltarusijos dalis iš 650 mlrd. dolerių sudaro 0,14 proc., arba 910 mln. dolerių. Šalys tikisi sulaukti finansinės pagalvės rugpjūčio 23 dieną.
A. Lukašenkos oponentai pastaraisiais mėnesiais vykdė kampaniją, kuri užkirstų kelią vyriausybei gauti šias lėšas, baimindamiesi, kad tokia parama gali padėti išsilaikyti jo režimui ir atlaisvinti išteklius tolesnėms represijoms.
Baltarusijos kaimynė Lietuva, Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos narė, apkaltino A. Lukašenką hibridine agresija prieš ES, nukreipiant per sieną srautus migrantų, daugiausia atvykstančių iš Artimųjų Rytų šalių.
A. Lukašenka valdo Baltarusiją geležiniu kumščiu jau daugiau nei du dešimtmečius, nuo 1994 metų, praėjus nedaug laiko nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo. Šalį vis labiau slegia ekonominiai sunkumai, susiję su COVID-19 pandemija, padėtį apsunkina ir politiniai neramumai.
Liepą Sviatlana Cichanouskaja per savo vizitą į Vašingtoną paragino Jungtines Valstijas vengti bet kokio bendradarbiavimo su dabartine Baltarusijos valdžia, įskaitant ir per TVF.
JAV Atstovų rūmų nariai, tarp jų, ir Billas Keatingas, demokratas iš Masačusetso valstijos, išsiuntė laišką JAV pasiuntiniui TVF valdyboje ir Fondo vadovybei, reikalaudami, kad JAV galėtų bendradarbiauti su kitomis TVF narėmis, siekiant nustatyti ribas arba sąlygas A. Lukašenkos režimo lėšų naudojimui.
Bet priešingai nei Venesuelos ir Mianmaro atveju, tarp TVF narių nevyksta jokių diskusijų dėl A. Lukašenkos režimo pripažinimo atšaukimo, teigė vienas su Fondo veikla susipažinęs šaltinis, paprašęs neskelbti jo pavardės.
Joe Bideno administracijos pareigūnai veikiau bando neleisti Baltarusijai naudoti TVF lėšų, keičiant SDR į naudojamą valiutą, teigė vienas šaltinis, informuotas apie Iždo departamento planus. Kiek anksčiau šiais metais Iždo departamento pareigūnai sakė, kad Jungtinės Valstijos susilaikys nuo valiutos siūlymo šalims, kurioms šalis taiko sankcijas, ir kad darys spaudimą savo sąjungininkams, kad šie laikytųsi tokios pat pozicijos.
Net jeigu JAV atsisako aprūpinti Baltarusiją tvirta valiuta, TVF turi dar 31 šalį ir institucijas, kurios savo noru sudarė prekybos sutartis dėl lėšų skyrimo mainais į SDR, tarp jų, - ir Kinija.
Baltarusijoje dėl pandemijos padarinių ir taikomų Vakarų sankcijų grėsmės finansinės sistemos stabilumui tolydžio didėja, sakė D. Krukas. SDR paskirstymas gali padėti sumažinti rizikas, atlaisvinti išteklius galimoms rizikoms suvaldyti ir suteikti Baltarusijai daugiau lankstumo derybose su Rusija, lojalia sąjungininke, tapusia jos paskutinės galimybės skolintoja.