Tada dauguma analitikų iš Vakarų manė, kad ši serija vis dar kuriama ir tobulinama – kitaip tariant, esą procesas dar užtruks. Nepaisant to, remiantis vieno įtakingo asmens iš Rusijos karinio-pramoninio komplekso pareiškimu, jau pradėta „Armata“ šeimos“ kovos mašinų serijinė gamyba, skelbia inosmi.ru.
Atsakydamas į „Wall Street Journal“ klausimą, ar, sumenkus pajamoms iš naftos, Kremlius neketina stabdyti „Armata“ tanko projekto, valstybinės korporacijos „Rostex“ vadovas Sergejus Čemezovas pareiškė, kad bus stabdomi tik nauji projektai.
„Jau pradėta jo serijinė gamyba“, – pareiškė S. Čemezovas, paklaustas konkrečiai apie „Armatą“.
Anot S. Čemezovo, Kremlius nusprendė, kad projektai, atsidūrę viename iš paskutinių įgyvendinimo etapų, bus tęsiami kaip ir buvo suplanuota.
„Neprotinga grįžti atgal, kai jau sėkmingai įveikta pusė kelio. Pinigai jau investuoti. Jeigu sustosime nebaigę darbų, tie pinigai taps nuostoliu. Tai, kas pradėta, bus užbaigta – atsiras ir pinigų“, – patikino S. Čemezovas.
Universali kovos platforma „Armata“ – kompleksas, kurį sudaro pagrindinis kovos tankas T-14, sunkiasvorė pėstininkų kovos mašina T-15, šarvuota remonto darbams ir evakuacijai skirta mašina T-16 ir daug kitų karinių sprendimų.
„Armata“ šeimai taip pat priklauso padidintos galios šarvuota šturmo mašina, kurią Rusijos žiniasklaida pagarbiai vadina „tankų naikintuvu“. T-14, aprūpintas nauju 2A82-1M 125 mililitrų kalibro pabūklu, kuris dėl neįprastos padėties pasižymi didesne smogiamąja galia.
Skelbiama, kad vadinamuosiuose „tankų naikintuvuose“ naudojamos modifikuotas 152 milimetrų kalibro pabūklas „Koalicija-SV“, pasižymintis ypatingu taiklumu ir galia.
Be to, Rusijos televizijos, rodžiusios reportažus apie kovos tanką T-14 iš „Armata“ šeimos, teigia, kad šis tankas iš kitų išskiria specialia šarvuota kapsule ekipažui, kurioje telpa trys žmonės. Jos viduje – daugybė lietimui jautrių ekranų. Sprendžiant iš pateikiamos filmuotos medžiagos, vartotojo sąsaja atrodo patogi ir lengvai perprantama.
Panašu, kad rusams pavyko ištobulinti savotišką karinę sistemą, sujungusią tankus T-14 ir T-90, kurie vienas kitam gali perduoti skubių pranešimų, dalintis vaizdo medžiaga realiu laiku. Be to, tankas aprūpintas ir GLONASS ir NAVSTAR sistemomis.
Panašu, kad didžiausią įspūdį paliekanti „Armatos“ ypatybė – aktyviosios gynybos kompleksas „Afganit“. Jai priklauso unikali panoraminės apžvalgos radaro stotis, atliekanti ir elektroninį skenavimą, bei itin galinga radioelektroninio slopinimo sistema, veiksmingai suklaidinanti artėjančius priešininko paleistus sviedinius ar raketas.
„Armata“ pasižymi ir kita reikalinga sistema, kuri blokuoja priešų lazerines taikymosi sistemas. Be to, tankas aprūpintas ir KAZ mortyromis. Tai reiškia, kad „Armata“ platformos aktyviosios gynybos kompleksas itin veiksmingas net ir prieš šarvus galinčius pramušti sviedinius. KAZ, anot ekspertų, veiksmingiausia prieš cheminės energijos pagrindu veikiančius ginklus – pavyzdžiui, raketas ir reaktyvinius užtaisus.
Tarptautinis strateginių tyrimų institutas ataskaitoje „Military Balance 2016“ nemažai dėmesio skiria ir dar vienai svarbiai šio tanko ypatybei.
„Pati svarbiausia ir netgi revoliucinė naujovė – nuotoliniu būdu valdomas T-14 tanko bokštelis. Visose platformose ypatinga reikšmė teikiama apsaugai ir gynybai, įskaitant ir aktyviosios gynybos sistemą. Tai leidžia daryti išvadą apie išmoktas praeities pamokas ir suteikia šiek tiek informacijos, kaip rusai įsivaizduoja ateities karinius veiksmus“, – teigiama minėtoje ataskaitoje.
„Kai „Armata“ pagaliau atsiras karinių pajėgų rankose, tai bus pirmasis tankas, turintis bokštelį be žmonių, pirmasis toks su aktyviosios gynybos kompleksu. Jeigu paaiškės, kad šis kompleksas naujuose tankuose pakankamai veiksmingas, sumenks prieštankinių valdomų raketų ir rankinių prieštankinių granatsvaidžių reikšmė. Be jokios abejonės, tokie pasikeitimai neišvengiamai lems ir pokyčius mūšio lauke, žymiai svarbesni taps šaunamieji, prieštankiniai ginklai ir patys tankai“, – rašo ekspertai.
Veiksmingiausias ir saugiausias būdas išgyventi kovos lauke – tapti nematomu. Tai žinodamos, net kelios Rusijos bendrovės jau žengė kelis žingsnius, ieškodamos sprendimų, kaip paversti tankus sunkiau pastebimais ir sekamais.
Jeigu „Armatą“ visgi pavyks aptikti, o atskriejantis sviedinys sugebės pralaužti KAZ kompleksą, tai dar nieko nereiškia, nes šiame tanke įrengta dinaminės apsaugos sistema „Malachit“ ir itin patikimi šarvai. Iš ko pagaminti šie ypatingi šarvai, neskelbiama, tačiau greičiausiai turime reikalų su įmantria daugiasluoksne matrica, pagaminta iš kompozicinės keraminės medžiagos. Be to, atskiras tanko vietas saugo ir specialios šarvuotos plokštės.
„Armata“ Vakarų valstybių karinėms pajėgoms kelia nemenką galvos skausmą. Kaip tiesioginį atsaką rusų T-14 Vokietija neseniai ėmėsi įgyvendinti tanko „Leopard-2“ projektą. Skelbiama, kad jam ketinama pritaikyti 130 milimetrų pabūklą. Be to, Berlynas planuoja kurti ir naują kovos tanką, kuris jau netgi turi pavadinimą – „Pagrindinė antžeminė kovos sistema“ (MGCS).