Kai buvo suskaičiuota 20 proc. balsalapių, televizijos skelbė, kad D.Trumpas pirmauja, surinkęs 44 proc. balsų, o Floridos senatorius Marco Rubio ir Teksaso senatorius Tedas Cruzas atsilieka nuo jo apie 20 punktų, įtemptai varžydamiesi dėl antros vietos

„Tai nuostabi naktis“, – pareiškė D.Trumpas džiūgaujantiems šalininkams, skelbdamas savo pergalę.

Didelis atsilikimas nuo D.Trumpo byloja, kokie sunkūs iššūkiai laukia šio nekilnojamojo turto magnato varžovų prieš ateinančios savaitės „superantradienį“, kai prezidento kampanijos pirminiai rinkimai vyks 11–oje valstijų.

Plūstant pirmiesiems rezultatams, naujienų televizijos CNN ir „Fox News“ paskelbė, kad antras liko M.Rubio, surinkęs apie 25 proc., o trečias – T.Cruzas, surinkęs apie 22 proc. balsų.

D.Trumpas pareiškė, kad jo pergalę nulėmė įvairių visuomenės grupių palaikymas.

„Mes palenkėm į savo pusę evangelikus. Mes laimėjom su jaunimu. Mes laimėjom su senimu. Laimėjom su puikiai išsilavinusiais. Laimėjom su turinčiais menką išsilavinimą“, – aiškino jis.

„Myliu prastai išsilavinusius. Mes – sumaniausi žmonės. Mes – ištikimiausi žmonės“, – pridūrė verslininkas.

Kiti du respublikonai, besivaržantys dėl teisės būti partijos kandidatu lapkritį vyksiančiuose prezidento rinkimuose – karjerą baigęs neurochirurgas Benas Carsonas ir Ohajo gubernatorius Johnas Kasichas – toli atsiliko: už juos balsavusių rinkėjų dalis buvo vienaženklė.

T.Cruzas tvirtino, kad jis – vienintelis D.Trumpą galintis įveikti kandidatas, sakydamas, kad dabar sutelks dėmesį į antradienį vyksiančius itin svarbius balsavimus.

„Po savaitės nuo šiandienos bus svarbiausia naktis per šią kampaniją“, – pažymėjo jis.

D.Trumpo pergalė Nevadoje buvo beveik neabejotina, o svarbiausias klausimas prieš šį balsavimą buvo dėl M.Rubio, kuris yra respublikonų elito favoritas, galimybių užimti antrąją vietą.

Šis balsavimas buvo ketvirtasis respublikonų kandidato į prezidentus pirminių rinkimų procese, o D.Trumpas anksčiau laimėjo Naujajame Hampšyre ir Pietų Karolinoje. Ajovoje, kur vyko pirmasis balsavimas, jis liko antras.

Balsavimo per bendruomenių sueigas Nevadoje baigtis nebus labai reikšminga viso šio proceso mastu, nes Sidabro valstija į respublikonų nacionalinį suvažiavimą siunčia tik 30 delegatų, sudarančių kiek daugiau negu procentą bendro jų skaičiaus. Tačiau svarbu, kad tai buvo pirmoji respublikonų pretendentų akistata JAV Vakarų regione.

Be to, tai buvo pirmasis respublikonų rinkėjų sentimentų patikrinimas po to, kai iš lenktynių praeitą savaitę pasitraukė Jebas Bushas, prastai pasirodęs Pietų Karolinoje.

Dabar visi spėliojo, ar M.Rubio ir T.Cruzui pavyks pristabdyti įsibėgėjusį D.Trumpą, taip pat kuris iš jųdviejų užims antrąją vietą.

„Kuris taps stipriausiu vaikinu, galinčiu susigrumti su Trumpu ... – po šiandienos bus aiškiau, – sakė Las Vagase veikiančio Nevados universiteto politologijos profesorius adjunktas Danas Lee. – Šiandien pamatysime, ar rinkėjai bus labiau linkę palaikyti Rubio.“

Analitikas pastebėjo, kad balsavimas Nevadoje vyko tuo metu, kai respublikonų elitas nenoriai pratinasi prie minties, kad D.Trumpas tikrai gali tapti partijos kandidatu po jo iš pažiūros nesustabdomų pergalių.

„Daug respublikonų – ypač respublikonų elito narių, profesionalų, gubernatorių – iš tikrųjų nenori, kad kandidatu taptų Trumpas, – pažymėjo D.Lee. – Jie nori, kad Cruzas iškristų, o Rubio kovotų su Trumpu.“

„Geibus, silpnas kūdikėlis“

Milijardierius liko ištikimas nuo jo įvaizdžio neatsiejamai prieš varžovus nukreiptai kandžiai retorikai, per vieną susitikimą su rinkėjais Nevadoje pareiškęs, kad T.Cruzas yra kaip „geibus, silpnas kūdikis“.

„Bet jis – vienas geriausių melagių, kuriuos kada nors esu matęs“, – pridūrė D.Trumpas.

T.Cruzas neliko skolingas – jis apkaltino D.Trumpą nuolat keičiant nuomonę svarbiais klausimais ir pridūrė, kad jo svaidomi įžeidimai atskleidžia, kad magnatas iš tikrųjų jaučiasi labai sutrikęs.

„@realDonaldTrump, demonstruodamas klasę ir kilnumą, vadina mane „geibiu, silpnu kūdikiu“, – rašė T.Cruzas savo „Twitter“ žinutėje. – Tikiuosi, jis nemėgins manęs suvalgyti!“

Šios kampanijos pradžioje dėl Respublikonų partijos kandidato titulo varžėsi net 17-a pretendentų, bet dabar jų liko tik penki. Vėliausias iš pasitraukusių buvo J.Bushas, kuris tai padarė šeštadienį.

Dabar dideliu išbandymu taps kovo 1-ąją, vadinamąjį „superantradienį“, vyksiantys balsavimai 11-oje valstijų.

Kitaip negu per labiau įprastos formos pirminius rinkimus, bendruomenių sueigų dalyviai gali atvirai bendrauti vieni su kitais ir išklausyti kandidatų šalininkų arba jų atstovų argumentus. Tokie susitikimai paprastai rengiami mokyklose, bendruomenių centruose ir bažnyčiose.

Respublikonų sueigos Nevadoje, per kurias balsuojama slaptu balsavimu, vyko iš viso 130 vietų.

Balsavimo rezultatai lems, kaip pasiskirstys Nevados delegatų balsai renkant Respublikonų partijos kandidatą per nacionalinį suvažiavimą, kuris vyks liepą.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (269)